reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Decydując się na współpracę z kancelarią odszkodowawczą poszkodowany powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają duży wpływ na jakość i ostateczną cenę usługi dochodzenia odszkodowania.

Jasna umowa o współpracy w dochodzeniu odszkodowania

Umowa o współpracy jest podstawą dla poszkodowanego. Reguluje warunki współpracy, wysokość wynagrodzenia, a także uprawnienia i obowiązki zarówno poszkodowanego jak i firmy odszkodowawczej. Znaczenie ma fakt, do czego zobowiąże się profesjonalny pełnomocnik poprzez podpisanie umowy – czy poprowadzi sprawę na wszystkich etapach postępowania, zwłaszcza na etapie sądowym, a także jak uregulowana została możliwość podpisania ugody. Wszystkie zagadnienia istotne dla poszkodowanego zostały omówione w  poprzednich częściach poradnika.

Kto prowadzi sprawę o odszkodowanie?

W przypadku skorzystania usług profesjonalisty należy zwrócić uwagę na to, kto będzie zajmował się zgłoszoną sprawą – czy będzie do adwokat lub referent prawny, czy może osoba, która nie jest do tego przygotowana, gdyż nie posiada odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Wspomnieć należy, że w chwili obecnej przepisy prawa nie ograniczają kręgu osób, które mogą zajmować się prowadzeniem tego typu spraw. Nie ma zatem przeszkód, aby były to osoby, które nie powinny zajmować się świadczeniem usług dochodzenia odszkodowania, gdyż nie mają do tego odpowiednich kwalifikacji.

W związku z tym poszkodowany powinien sam dokonać oceny firmy, do której zamierza zwrócić się o pomoc, biorąc pod uwagę opisaną kwestię.

Wysokość wynagrodzenia prowizyjnego oraz podatek VAT (+23% ceny usługi)

Przy wyborze firmy kierować należy się również wynagrodzeniem jakie zostanie pobrane za prowadzenie sprawy. Jak wspomniano już powyżej, część firm pobiera wynagrodzenie niezależnie od wyniku sprawy, a zatem nawet w przypadku nie uzyskania odszkodowania.

Część firm świadczy swoje usługi na zasadzie prowizji, czyli potrącenia odpowiedniej kwoty (ustalonej wcześniej procentowo w umowie) z uzyskanego odszkodowania. W tym przypadku poszkodowany nie poniesie żadnych kosztów w przypadku nie uzyskania odszkodowania. Jednak znaczenie ma również sposób określenia prowizji, a mianowicie czy ustalona została jako procent netto czy brutto.

W tym pierwszym przypadku do prowizji z uzyskanego odszkodowania doliczony zostanie podatek VAT, co spowoduje zwiększenie wynagrodzenia firmy o 23% od podanej ceny (w przypadku kancelarii odszkodowawczych - również procentu). Podanie ceny usługi jako netto powinno wzbudzić podejrzenia poszkodowanego, gdyż w świetle reguł przestrzeganych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta jest to działanie bezprawne i nieetyczne, i może stać się przedmiotem postępowanie przez w/w urząd.

Obowiązek opłacania składek na FGŚP

Podróże służbowe 2013 / 2014

Jak założyć własną firmę?

Uwagę należy zwrócić również na określenie w umowie innych kosztów, które poniesie poszkodowany – czy zostały wskazane czy nie.

Decydując się na współpracę ze specjalistą znaczenie ma również to, czy wypłata odszkodowania nastąpi na rachunek poszkodowanego, czy na rachunek firmy.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?
Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama