Kategorie

Pułapki w ubezpieczeniach na życie

LexOmni.pl
usługi prawne on line
ubezpieczenie na życie
Wykupując tzw. polisę na życie, chcemy, aby nasi bliscy otrzymali należne odszkodowanie. Tymczasem może się okazać, że w umowie ubezpieczenia znajduje się zapis, który będzie uprawniał Towarzystwo Ubezpieczeń do zmniejszenia, a nawet odmowy wypłaty odszkodowania.

Osoby ubezpieczone często skarżą się na warunki ubezpieczenia, które zazwyczaj są bardzo skomplikowane lub niezbyt precyzyjne. Niestety, zazwyczaj winni jesteśmy sami, ponieważ nie czytamy ogólnych warunków ubezpieczenia, które stanowią integralny dokument każdej polisy ubezpieczeniowej.

Zazwyczaj jest to bardzo obszerny dokument napisany zawiłym językiem, zawierający szczegółowe informacje na temat, kiedy dokładnie i w jakim zakresie odszkodowanie przysługuje.

Formalności oraz informacje dodatkowe

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie, Towarzystwo Ubezpieczeń może uzależnić rozpoczęcie ochrony ubezpieczeniowej od dostarczenia przez ubezpieczonego dodatkowych informacji, które będą niezbędne do oceny tzw. ryzyka ubezpieczeniowego.

Ubezpieczyciel może również skierować nas na dodatkowe badania specjalistyczne, które powinny być wykonane przez wskazanych lekarzy.

Umowę ubezpieczenia zawiera się na podstawie wypełnionego wniosku o objęcie ubezpieczeniem na życie, podpisanego przez ubezpieczonego. W związku z tym zawsze należy pamiętać o dokładnym wypełnieniu powyższego wniosku w celu uniknięcia ewentualnych niedomówień dotyczących polisy w przyszłości

Zakres ubezpieczenia

Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na jej zakres. Zazwyczaj przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego. Dopiero przy zawarciu kolejnej umowy ubezpieczenia bądź wykupieniu dodatkowych klauzul, ochrona ubezpieczeniowa zostanie rozszerzona również o zdrowie ubezpieczonego.

Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Wiek ubezpieczonego

Zdarza się również, iż objęcie ochroną ubezpieczeniową towarzystwo uzależni od wieku osoby ubezpieczonej. Przykładowo można spotkać się z zapisami, zgodnie z którymi: „ubezpieczeniem może być objęta osoba, która w dniu doręczenia ubezpieczycielowi wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia ukończyła 17 lat i nie ukończyła 65 lat.”

Osoby uprawnione do wypłaty świadczenia

Warto również pamiętać o dokładnym wskazaniu, podczas wykupywania polisy, kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia na życie. W przypadku niewskazania uprawnionych, zakład ubezpieczeń może w ogólnych warunkach ubezpieczenia narzucić własną kolejność osób uprawnionych do wypłaty świadczenia, co nie zawsze może odpowiadać woli ubezpieczonego. Przykładowo: jeżeli osoba ubezpieczona nie wskazała uprawionego albo gdy uprawniony już nie żył w dniu śmierci ubezpieczonego lub utracił prawo do świadczenia, osobami wskazanymi są członkowie rodziny ubezpieczonego według następującej kolejności:

 1. małżonek,
 2. dzieci w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka;
 3. rodzice w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka oraz dzieci;
 4. inne osoby w częściach równych, osoby powołane do dziedziczenia po ubezpieczonym.

Okres karencji

Warto również zwrócić uwagę na okres karencji, jaki obowiązuje w wykupionej polisie. Karencją nazywamy okres obowiązywania umowy ubezpieczenia, w czasie którego ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona lub jeszcze w ogóle się na rozpoczęła. Okres ten jest uzależniony od rodzaju ubezpieczenia. Jednakże zazwyczaj w ubezpieczeniu na życie trwa on około 10 miesięcy.

Przykładowe kontrowersyjne zapisy

Oto kilka przykładowych zapisów, jakie możemy znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które mogą spowodować obniżenie lub całkowitą odmowę wypłaty świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego.

- Uczestniczenie ubezpieczonego w zawodach jako kierowca, pomocnik kierowcy lub pasażer wszelkich pojazdów silnikowych, z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju jazd próbnych i testowych.

- Poddanie się przez ubezpieczonego leczeniu o charakterze zachowawczym lub zabiegowym, chyba że wskazanie lekarskie do przeprowadzenia leczenia było bezpośrednio związane z wypadkiem,

- Wszelkie choroby somatyczne (np. zawał serca, udar mózgu) ubezpieczonego, AIDS lub zakażenia wirusem HIV bądź pochodnymi.

- Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem lub pojazdu niedopuszczonego do ruchu.

- Działanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości bądź w wyniku uszkodzeń trzustki lub wątroby, spowodowanych spożywaniem alkoholu,


Niemal większość towarzystw ubezpieczeń całkowicie odmówi wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku:

- chorób psychicznych, zaburzeń psychicznych lub schorzeń wynikających z uzależnienia od środków psychoaktywnych,

- wojny, działań wojennych, konfliktów zbrojnych, zamieszek, rozruchów, zamachów stanu, aktów terroru,

- zdarzeń powstałych w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia czynu wypełniającego ustawowe znamiona umyślnego przestępstwa,

- wypadku lotniczego – nie dotyczy to jedna sytuacji, gdy ubezpieczony był pasażerem samolotu pasażerskiego licencjonowanych linii lotniczych,

- uprawiania niebezpiecznych sportów lub aktywności fizycznej, takiej jak sporty motorowe lub motorowodne, powietrzne, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, skoki na gumowej linie, wspinaczka górska i skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, a także uczestniczenie w wyprawach survivalowych,

- działania energii jądrowej lub promieniowania radioaktywnego i pola elektromagnetycznego w zakresie szkodliwym dla człowieka,

- próby samobójstwa, samookaleczenia lub okaleczenia na własną prośbę ubezpieczonego niezależnie od stanu poczytalności,

- klęski żywiołowej ogłoszonej przez odpowiednie organy administracji państwowej,

Reklama

Przy zawieraniu ubezpieczenia na życie warto przeanalizować, czy taka polisa jest nam niezbędna. Opłacanie składek ubezpieczeniowych stanowi zazwyczaj dodatkowy wydatek każdego miesiąca. Kupując polisę, warto bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Jeśli znajdą się tam jakieś niezrozumiałe zapisy warto spróbować wyjaśnić ich treść z agentem ubezpieczeniowym.  

A jeśli towarzystwo odmawia nam wypłaty świadczeń, choć naszym zdaniem nie ma do tego podstaw, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy rzecznika ubezpieczonych: www.rzu.gov.pl. Dyżury ekspertów: tel. (22) 333 73 28, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00. Skargę do rzecznika składamy pisemnie: Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?

  Polacy i Hiszpanie wybierają firmy odpowiedzialne

  Patrząc całościowo na najświeższe wyniki badania, można zobaczyć, że normalność wraca nie tylko w postaci luzowania kolejnych obostrzeń, ale też w naszych głowach. Niemniej, pandemia z pewnością wyrobiła w nas nowe nawyki, które zostaną z nami na długo. Jeśli nie na zawsze - mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?