REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
ubezpieczenie na życie
ubezpieczenie na życie

REKLAMA

REKLAMA

Wykupując tzw. polisę na życie, chcemy, aby nasi bliscy otrzymali należne odszkodowanie. Tymczasem może się okazać, że w umowie ubezpieczenia znajduje się zapis, który będzie uprawniał Towarzystwo Ubezpieczeń do zmniejszenia, a nawet odmowy wypłaty odszkodowania.

Osoby ubezpieczone często skarżą się na warunki ubezpieczenia, które zazwyczaj są bardzo skomplikowane lub niezbyt precyzyjne. Niestety, zazwyczaj winni jesteśmy sami, ponieważ nie czytamy ogólnych warunków ubezpieczenia, które stanowią integralny dokument każdej polisy ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Zazwyczaj jest to bardzo obszerny dokument napisany zawiłym językiem, zawierający szczegółowe informacje na temat, kiedy dokładnie i w jakim zakresie odszkodowanie przysługuje.

Formalności oraz informacje dodatkowe

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie, Towarzystwo Ubezpieczeń może uzależnić rozpoczęcie ochrony ubezpieczeniowej od dostarczenia przez ubezpieczonego dodatkowych informacji, które będą niezbędne do oceny tzw. ryzyka ubezpieczeniowego.

Ubezpieczyciel może również skierować nas na dodatkowe badania specjalistyczne, które powinny być wykonane przez wskazanych lekarzy.

Umowę ubezpieczenia zawiera się na podstawie wypełnionego wniosku o objęcie ubezpieczeniem na życie, podpisanego przez ubezpieczonego. W związku z tym zawsze należy pamiętać o dokładnym wypełnieniu powyższego wniosku w celu uniknięcia ewentualnych niedomówień dotyczących polisy w przyszłości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres ubezpieczenia

Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na jej zakres. Zazwyczaj przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego. Dopiero przy zawarciu kolejnej umowy ubezpieczenia bądź wykupieniu dodatkowych klauzul, ochrona ubezpieczeniowa zostanie rozszerzona również o zdrowie ubezpieczonego.

Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Wiek ubezpieczonego

Zdarza się również, iż objęcie ochroną ubezpieczeniową towarzystwo uzależni od wieku osoby ubezpieczonej. Przykładowo można spotkać się z zapisami, zgodnie z którymi: „ubezpieczeniem może być objęta osoba, która w dniu doręczenia ubezpieczycielowi wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia ukończyła 17 lat i nie ukończyła 65 lat.”

Osoby uprawnione do wypłaty świadczenia

Warto również pamiętać o dokładnym wskazaniu, podczas wykupywania polisy, kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia na życie. W przypadku niewskazania uprawnionych, zakład ubezpieczeń może w ogólnych warunkach ubezpieczenia narzucić własną kolejność osób uprawnionych do wypłaty świadczenia, co nie zawsze może odpowiadać woli ubezpieczonego. Przykładowo: jeżeli osoba ubezpieczona nie wskazała uprawionego albo gdy uprawniony już nie żył w dniu śmierci ubezpieczonego lub utracił prawo do świadczenia, osobami wskazanymi są członkowie rodziny ubezpieczonego według następującej kolejności:

  1. małżonek,
  2. dzieci w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka;
  3. rodzice w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka oraz dzieci;
  4. inne osoby w częściach równych, osoby powołane do dziedziczenia po ubezpieczonym.

Okres karencji

Warto również zwrócić uwagę na okres karencji, jaki obowiązuje w wykupionej polisie. Karencją nazywamy okres obowiązywania umowy ubezpieczenia, w czasie którego ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona lub jeszcze w ogóle się na rozpoczęła. Okres ten jest uzależniony od rodzaju ubezpieczenia. Jednakże zazwyczaj w ubezpieczeniu na życie trwa on około 10 miesięcy.

Przykładowe kontrowersyjne zapisy

Oto kilka przykładowych zapisów, jakie możemy znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które mogą spowodować obniżenie lub całkowitą odmowę wypłaty świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego.

- Uczestniczenie ubezpieczonego w zawodach jako kierowca, pomocnik kierowcy lub pasażer wszelkich pojazdów silnikowych, z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju jazd próbnych i testowych.

- Poddanie się przez ubezpieczonego leczeniu o charakterze zachowawczym lub zabiegowym, chyba że wskazanie lekarskie do przeprowadzenia leczenia było bezpośrednio związane z wypadkiem,

- Wszelkie choroby somatyczne (np. zawał serca, udar mózgu) ubezpieczonego, AIDS lub zakażenia wirusem HIV bądź pochodnymi.

- Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem lub pojazdu niedopuszczonego do ruchu.

- Działanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości bądź w wyniku uszkodzeń trzustki lub wątroby, spowodowanych spożywaniem alkoholu,


Niemal większość towarzystw ubezpieczeń całkowicie odmówi wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku:

- chorób psychicznych, zaburzeń psychicznych lub schorzeń wynikających z uzależnienia od środków psychoaktywnych,

- wojny, działań wojennych, konfliktów zbrojnych, zamieszek, rozruchów, zamachów stanu, aktów terroru,

- zdarzeń powstałych w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia czynu wypełniającego ustawowe znamiona umyślnego przestępstwa,

- wypadku lotniczego – nie dotyczy to jedna sytuacji, gdy ubezpieczony był pasażerem samolotu pasażerskiego licencjonowanych linii lotniczych,

- uprawiania niebezpiecznych sportów lub aktywności fizycznej, takiej jak sporty motorowe lub motorowodne, powietrzne, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, skoki na gumowej linie, wspinaczka górska i skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, a także uczestniczenie w wyprawach survivalowych,

- działania energii jądrowej lub promieniowania radioaktywnego i pola elektromagnetycznego w zakresie szkodliwym dla człowieka,

- próby samobójstwa, samookaleczenia lub okaleczenia na własną prośbę ubezpieczonego niezależnie od stanu poczytalności,

- klęski żywiołowej ogłoszonej przez odpowiednie organy administracji państwowej,

REKLAMA

Przy zawieraniu ubezpieczenia na życie warto przeanalizować, czy taka polisa jest nam niezbędna. Opłacanie składek ubezpieczeniowych stanowi zazwyczaj dodatkowy wydatek każdego miesiąca. Kupując polisę, warto bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Jeśli znajdą się tam jakieś niezrozumiałe zapisy warto spróbować wyjaśnić ich treść z agentem ubezpieczeniowym.  

A jeśli towarzystwo odmawia nam wypłaty świadczeń, choć naszym zdaniem nie ma do tego podstaw, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy rzecznika ubezpieczonych: www.rzu.gov.pl. Dyżury ekspertów: tel. (22) 333 73 28, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00. Skargę do rzecznika składamy pisemnie: Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA