REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pułapki w ubezpieczeniach na życie

ubezpieczenie na życie
ubezpieczenie na życie

REKLAMA

REKLAMA

Wykupując tzw. polisę na życie, chcemy, aby nasi bliscy otrzymali należne odszkodowanie. Tymczasem może się okazać, że w umowie ubezpieczenia znajduje się zapis, który będzie uprawniał Towarzystwo Ubezpieczeń do zmniejszenia, a nawet odmowy wypłaty odszkodowania.

Osoby ubezpieczone często skarżą się na warunki ubezpieczenia, które zazwyczaj są bardzo skomplikowane lub niezbyt precyzyjne. Niestety, zazwyczaj winni jesteśmy sami, ponieważ nie czytamy ogólnych warunków ubezpieczenia, które stanowią integralny dokument każdej polisy ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Zazwyczaj jest to bardzo obszerny dokument napisany zawiłym językiem, zawierający szczegółowe informacje na temat, kiedy dokładnie i w jakim zakresie odszkodowanie przysługuje.

Formalności oraz informacje dodatkowe

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie, Towarzystwo Ubezpieczeń może uzależnić rozpoczęcie ochrony ubezpieczeniowej od dostarczenia przez ubezpieczonego dodatkowych informacji, które będą niezbędne do oceny tzw. ryzyka ubezpieczeniowego.

Ubezpieczyciel może również skierować nas na dodatkowe badania specjalistyczne, które powinny być wykonane przez wskazanych lekarzy.

Umowę ubezpieczenia zawiera się na podstawie wypełnionego wniosku o objęcie ubezpieczeniem na życie, podpisanego przez ubezpieczonego. W związku z tym zawsze należy pamiętać o dokładnym wypełnieniu powyższego wniosku w celu uniknięcia ewentualnych niedomówień dotyczących polisy w przyszłości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres ubezpieczenia

Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na jej zakres. Zazwyczaj przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego. Dopiero przy zawarciu kolejnej umowy ubezpieczenia bądź wykupieniu dodatkowych klauzul, ochrona ubezpieczeniowa zostanie rozszerzona również o zdrowie ubezpieczonego.

Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Wiek ubezpieczonego

Zdarza się również, iż objęcie ochroną ubezpieczeniową towarzystwo uzależni od wieku osoby ubezpieczonej. Przykładowo można spotkać się z zapisami, zgodnie z którymi: „ubezpieczeniem może być objęta osoba, która w dniu doręczenia ubezpieczycielowi wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia ukończyła 17 lat i nie ukończyła 65 lat.”

Osoby uprawnione do wypłaty świadczenia

Warto również pamiętać o dokładnym wskazaniu, podczas wykupywania polisy, kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia na życie. W przypadku niewskazania uprawnionych, zakład ubezpieczeń może w ogólnych warunkach ubezpieczenia narzucić własną kolejność osób uprawnionych do wypłaty świadczenia, co nie zawsze może odpowiadać woli ubezpieczonego. Przykładowo: jeżeli osoba ubezpieczona nie wskazała uprawionego albo gdy uprawniony już nie żył w dniu śmierci ubezpieczonego lub utracił prawo do świadczenia, osobami wskazanymi są członkowie rodziny ubezpieczonego według następującej kolejności:

 1. małżonek,
 2. dzieci w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka;
 3. rodzice w częściach równych, jeżeli brak jest małżonka oraz dzieci;
 4. inne osoby w częściach równych, osoby powołane do dziedziczenia po ubezpieczonym.

Okres karencji

Warto również zwrócić uwagę na okres karencji, jaki obowiązuje w wykupionej polisie. Karencją nazywamy okres obowiązywania umowy ubezpieczenia, w czasie którego ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona lub jeszcze w ogóle się na rozpoczęła. Okres ten jest uzależniony od rodzaju ubezpieczenia. Jednakże zazwyczaj w ubezpieczeniu na życie trwa on około 10 miesięcy.

Przykładowe kontrowersyjne zapisy

Oto kilka przykładowych zapisów, jakie możemy znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które mogą spowodować obniżenie lub całkowitą odmowę wypłaty świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego.

- Uczestniczenie ubezpieczonego w zawodach jako kierowca, pomocnik kierowcy lub pasażer wszelkich pojazdów silnikowych, z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju jazd próbnych i testowych.

- Poddanie się przez ubezpieczonego leczeniu o charakterze zachowawczym lub zabiegowym, chyba że wskazanie lekarskie do przeprowadzenia leczenia było bezpośrednio związane z wypadkiem,

- Wszelkie choroby somatyczne (np. zawał serca, udar mózgu) ubezpieczonego, AIDS lub zakażenia wirusem HIV bądź pochodnymi.

- Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem lub pojazdu niedopuszczonego do ruchu.

- Działanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości bądź w wyniku uszkodzeń trzustki lub wątroby, spowodowanych spożywaniem alkoholu,


Niemal większość towarzystw ubezpieczeń całkowicie odmówi wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku:

- chorób psychicznych, zaburzeń psychicznych lub schorzeń wynikających z uzależnienia od środków psychoaktywnych,

- wojny, działań wojennych, konfliktów zbrojnych, zamieszek, rozruchów, zamachów stanu, aktów terroru,

- zdarzeń powstałych w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia czynu wypełniającego ustawowe znamiona umyślnego przestępstwa,

- wypadku lotniczego – nie dotyczy to jedna sytuacji, gdy ubezpieczony był pasażerem samolotu pasażerskiego licencjonowanych linii lotniczych,

- uprawiania niebezpiecznych sportów lub aktywności fizycznej, takiej jak sporty motorowe lub motorowodne, powietrzne, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, skoki na gumowej linie, wspinaczka górska i skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, a także uczestniczenie w wyprawach survivalowych,

- działania energii jądrowej lub promieniowania radioaktywnego i pola elektromagnetycznego w zakresie szkodliwym dla człowieka,

- próby samobójstwa, samookaleczenia lub okaleczenia na własną prośbę ubezpieczonego niezależnie od stanu poczytalności,

- klęski żywiołowej ogłoszonej przez odpowiednie organy administracji państwowej,

REKLAMA

Przy zawieraniu ubezpieczenia na życie warto przeanalizować, czy taka polisa jest nam niezbędna. Opłacanie składek ubezpieczeniowych stanowi zazwyczaj dodatkowy wydatek każdego miesiąca. Kupując polisę, warto bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Jeśli znajdą się tam jakieś niezrozumiałe zapisy warto spróbować wyjaśnić ich treść z agentem ubezpieczeniowym.  

A jeśli towarzystwo odmawia nam wypłaty świadczeń, choć naszym zdaniem nie ma do tego podstaw, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy rzecznika ubezpieczonych: www.rzu.gov.pl. Dyżury ekspertów: tel. (22) 333 73 28, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00. Skargę do rzecznika składamy pisemnie: Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA