Kategorie

Kto i kiedy może uzyskać odszkodowanie?

Odzyskaj.info
Odszkodowania i wypadki
Kto i kiedy może uzyskać odszkodowanie?
Fotolia
Uprawnienie do dochodzenia odszkodowania przysługuje każdemu, kto został poszkodowany w wyniku zdarzenia, które spowodowane zostało z winy innego podmiotu. Do kręgu omawianych osób zaliczyć można, w zależności od rodzaju zdarzenia będącego przyczyną poszkodowania, m.in. kierowcę samochodu, pasażera, rowerzystę, motocyklistę, pieszego, pracownika, pacjenta, ofiarę przemocy.

Jak wynika z przedstawionego kręgu osób, szkód doznać można na skutek m. in. wypadków drogowych, wypadków przy pracy ale również błędów medycznych, potknięć i poślizgnięć czy aktów kryminalnych. Sprawcą wypadku może być inny użytkownik drogi, jej zarządca, szpital lub lekarz a w przypadku wypadku przy pracy – pracodawca lub współpracownik. 

Częstymi zdarzeniami powodującymi szkody, pozwalające ubiegać się poszkodowanym o wypłatę należnego odszkodowania, są wypadki w rolnictwie. Następują one zarówno na terenie gospodarstwa rolnego jak i poza jego obszarem. Jedną z ich najczęstszych przyczyn jest wykorzystywanie do pracy wielu różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Podstawy prawne roszczeń odszkodowawczych

Podstawę prawną dochodzenia odszkodowania zawierają przepisy Kodeksu cywilnego, a mianowicie art. 441 § 1, zgodnie z którym, cyt.: „W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.” Ponadto Kodeks cywilny wyróżnia inne rodzaje roszczeń, których może dochodzić poszkodowany. Wskazać należy tutaj:

- zadośćuczynienie (art. 445 § 1 kc)

- zwrot utraty dochodów (art. 361 § 2 kc),

- rentę z tytułu niezdolności do pracy (art. 444 § 2 kc),

- rentę alimentacyjną (art. 446 § 2 kc),

- zwrot kosztów pochówku (art. 446 § 1 kc),

- zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby (art. 446 § 4 kc),

- stosowne odszkodowanie (art. 446 § 3 kc).

Część z wymienionych roszczeń omówiona zostanie poniżej.

Unormowanie zawarte w art. 441 § 1 Kodeksu cywilnego uprawnia poszkodowanego do dochodzenia zwrotu wszystkich kosztów poniesionych w celu leczenia. Zaliczyć należy tutaj m.in. koszty zakupu leków, koszty pobytu w szpitalu i zabiegów rehabilitacyjnych, koszty konsultacji u specjalistów, koszty zakupów środków opatrunkowych i przyrządów rehabilitacyjnych, koszty związane z dodatkową opieką podczas leczenia, koszty związane z przejazdami osób bliskich na wizyty do szpitali, koszty zakupu sprzętu ortopedycznego i protez, koszty związane z dodatkowym odżywianiem w trakcie leczenia i rehabilitacji.

Zadośćuczynienie

W przypadku zadośćuczynienia mamy do czynienia z roszczeniem, które przyznane jest poszkodowanemu w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia w zamian za doznaną przez niego krzywdę (psychiczną, fizyczną, moralną). Zatem podstawą tego roszczenia nie jest fakt rzeczywistego poniesienia określonych kosztów bądź doznania strat materialnych. Jest nią doznanie przez poszkodowanego bólu fizycznego bądź cierpień psychicznych. W tym ostatnim przypadku do czynienia mamy m.in. ze smutkiem czy lękiem.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Zwrot utraconych dochodów (korzyści)

Kolejne roszczenie, które może zostać skierowane do sprawcy wypadku, to zwrot utraconych dochodów. Do czynienia mamy z nim, gdy na skutek pogorszenia swojego stanu zdrowia po wypadku, poszkodowany nie mógł wykonywać pracy zawodowej, umów zlecenia, prowadzić działalności gospodarczej, a nawet gdy nie mógł podjąć oferowanej mu pracy. Zwrot ten obejmuje tak wynagrodzenie podstawowe, jak i premie możliwe do uzyskania. Zasadność tego roszczenia stanowi fakt, iż poszkodowanemu należy się nie tylko zwrot tego, co utracił na skutek zdarzenia, ale także tego, co mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody.

Renty

Reklama

Osoby będące uczestnikiem wypadku ubiegać mogą się również o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Podstawę przyznania renty stanowi całkowita bądź częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej przez poszkodowanego albo zwiększenie się jego potrzeb lub zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość. Świadczenie to wypłacane jest miesięcznie.

Renta alimentacyjna przysługuje z kolei w przypadku śmierci osoby, która zobowiązana była ustawowo do utrzymywania określonych osób. Roszczenie to wypłacane jest osobom uczącym się lub znajdującym na utrzymaniu osoby zmarłej.

Roszczenia po śmierci osób bliskich

Kolejne roszczenie – zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby należne jest w przypadku doznania cierpień natury psychicznej po śmierci bliskiej osoby.

Z kolei w przypadku stosownego odszkodowania do czynienia mamy z sytuacją, gdy w wyniku śmierci bliskiej osoby inne osoby doznały utrudnień w życiu, które spowodowane są problemami finansowymi. Zatem w odróżnieniu od poprzedniego roszczenia, podstawę roszczenia stanowią tutaj kwestie finansowe.

Polecamy: Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Ubezpieczenie OC jako źródło realizacji roszczeń poszkodowanych

Należy mieć na uwadze, że sprawca wypadku nie będzie w każdym przypadku zobligowany do bezpośredniej wypłaty odszkodowania bądź innych świadczeń. W przypadku wypadków drogowych zobowiązane do tego będzie towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego sprawca wypadku wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC (obowiązek jego wykupienia nałożony został na kierowców w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Dz. U. z 2013 r. poz. 392). W chwili jego wykupienia ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność za szkody sporządzone przez kierowcę. Zatem dochodzenie roszczeń skierowanie będzie bezpośrednio do ubezpieczyciela, który zobowiązany będzie do wypłaty określonego świadczenia.


Reklama

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC spoczywa również na rolnikach w związku z prowadzoną przez nich działalnością rolniczą. Zatem w przypadku wypadków w rolnictwie zobowiązanie do wypłaty odszkodowania spoczywać będzie również na ubezpieczycielu.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pracodawców. Odszkodowania za wypadek, który nastąpił z winy pracodawcy, wypłacane będzie również przez jego ubezpieczyciela, o ile pracodawca wykupił odpowiednią polisę. Obecnie w Polsce brak ustawowego obowiązku wykupywania ubezpieczenia OC przez pracodawców.

Działające na rynku firmy zajmujące się profesjonalnym prowadzeniem spraw odszkodowawczych, zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań ze wspomnianej polisy OC każdego z wymienionych powyżej podmiotów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  18 maja 2021
  Zakres dat:

  Jak zmienić dane w firmie i gdzie zgłosić?

  Jak poprawnie dokonać zmiany danych w spółce i w działalności gospodarczej? Które dane należy zgłaszać, gdzie i w jaki sposób zrobić to najszybciej?

  Rejestracja pojazdu zabytkowego bez dokumentów

  Rejestracja pojazdu zabytkowego bez dokumentów jest możliwa? To postanowiliśmy sprawdzić. Jaka jest odpowiedź? To zależy od kilku czynników.

  Branża budowlana nie ucierpiała na koronawirusie [VIDEO]

  Branża budowlana nie ucierpiała na koronawirusie. Teraz bardzo mocno się rozwija gospodarka amerykańska i chińska i ssie wszystkie surowce, dlatego w Polsce zdrożały one prawie o 100 proc. - mówił podczas kongresu Impact’21 Ryszard Florek.

  Koszty utrzymania mieszkania – kwiecień/maj 2021 r.

  Koszty utrzymania mieszkania. Więcej niż 1000 złotych miesięcznie – tyle statystyczna polska rodzina wydaje już na utrzymanie i wyposażenie mieszkania. Powodów tak dużych kosztów jest kilka – śmieci, prąd, ale też drożejące meble, usługi remontowe czy woda.

  Inwestycja w nieruchomości - lokalizacja, metraż, dom czy mieszkanie

  Inwestycja w nieruchomości - lokalizacja, metraż, dom czy mieszkanie. Z analizy dostępnych nieruchomości inwestycyjnych wynika, że obecnie najwięcej okazji dla osób chcących lokować środki w nieruchomości oferowanych jest na rynku pierwotnym - ponad 60% inwestycji. Są to w 80% domy na obrzeżach dużych aglomeracji. Z kolei na rynku wtórnym są to przede wszystkim flipy, realizowane w dobrych lokalizacjach w centrach miast.

  Polski Nowy Ład - czy najbogatsi wyjadą z kraju?

  Ministerstwo Finansów wprost akcentuje, że na “Polskim Ładzie” skorzysta jedynie ok. 40% samozatrudnionych. To oznacza, że pozostałe 1,5 mln osób będzie musiało płacić wyższe podatki – mówi Maciej Oniszczuk.

  Rynek wtórny - zmieniły się nawyki. Ceny małych mieszkań spadną

  Małe mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym. Ciasne, ale własne - takie myślenie odeszło do lamusa. Małe mieszkania, które do tej pory sprzedawały się na pniu, przestały być atrakcyjne. Nie są już numerem jeden - tak jak w ostatnich latach. Dlaczego?

  Nowy Start dla przedsiębiorców - kto może skorzystać?

  Program "Nowy Start" skierowany jest do przedsiębiorców, którzy w pandemii zamknęli firmę, ale chcieliby wrócić do prowadzenia biznesu. Co umożliwia udział w programie i jakie są jego zasady?

  Ruszyły dotacje na rozwój i zachowanie lasu

  Dotacje na las. Do 27 czerwca 2021 r. ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych. Jaka jest wysokość dofinansowania? Kto może otrzymać dotację?

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych?

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych? To pytanie o tyle kluczowe, że kierowcy obecnie nie muszą wozić przy sobie dokumentów.

  Czy Polski Ład zagrozi menedżerom i specjalistom? [OPINIA]

  Polski Ład w obecnym kształcie może boleśnie uderzyć w ważną grupę społeczno-zawodową – polskich specjalistów i menedżerów.

  Co Polski Ład oznacza dla rolników?

  Polski Ład dla rolników to m.in.: większe dopłaty do paliwa oraz uproszczenia dla małych producentów. Zapowiedziano również ustawę uwalniającą wiejską działalność gospodarczą.

  Barometr Rynku: Poprawiają się nastroje konsumentów

  W I kwartale 2021 r. wartość Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) uległa nieznacznej poprawie i osiągnęła poziom 50,5 punktów – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

  Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą

  Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą. Czyli formalności należy dopełnić po złomowaniu za granicą auta zarejestrowanego w Polsce.

  Rosną zaległości finansowe firm telekomunikacyjnych

  Telekomy. W pandemii rosły apetyty na usługi telekomunikacyjne, ale spadały możliwości regulowania rachunków. Zadłużenie osób i firm wobec telekomów podwyższyło się przez rok o 280 mln zł do niemal 1,8 mld zł, a liczba dłużników o ponad 52 tys. do blisko 408 tys.

  Co kryje się za tak wysoką inflacją?

  Inflacja bazowa w kwietniu wyniosła 3,9 proc., wobec 3,9 proc. w marcu - podał NBP. Nie są to jeszcze dane ostateczne. Co wpływa na wysoką inflację?

  Wydanie prawa jazdy zatrzymanego na okres 3 miesięcy

  Wydanie prawa jazdy zatrzymanego na okres 3 miesięcy: jak wyglądają formalności? I co jest konieczne do odzyskania uprawnień do kierowania?

  Nieruchomości - co napędza remonty i inwestycje?

  Remont lub przeprowadzkę w związku z pandemią COVID-19 planuje w ciągu najbliższych dwóch lat aż 40 proc. Polaków - tak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów”. Życie w domach się zmieniło, a miejsce zamieszkania zyskało na znaczeniu, również jako miejsce pracy i nauki zdalnej. Zdrowie i komfort życia rodziny to dla 75 proc. badanych najważniejsze czynniki decydujące o podjęciu prac remontowych.

  Morawiecki: chcemy uruchomić dużą podaż mieszkań

  Polski Ład. Chcemy uruchomić możliwie dużą podaż mieszkań na rynku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Służyć miałyby temu programy zapowiedziane w ramach "Polskiego Ładu", ale też np. zachęcanie samorządów do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

  Zastaw na rzeczach najemcy - kiedy i jak można zastosować?

  Zastaw na rzeczach najemcy. Przepisy kodeksu cywilnego dają możliwość zastosowania zastawu na przedmiotach należących do najemcy zalegającego z czynszem. Część przedmiotów nie kwalifikuje się jednak do ustanowienia takiego zastawu. Zyski z późniejszej sprzedaży przejętych rzeczy (dokonanej przez komornika) pozwolą zaspokoić dług.

  Opel Vivaro-e Hydrogen - 3 minuty tankowania i 400 km zasięgu

  Opel Vivaro-e Hydrogen ma system ogniw paliwowych w komorze silnika, zbiorniki wodoru zamiast akumulatora i do 6,1 m3 przestrzeni ładunkowej.

  Kto najbardziej potrzebuje dodatkowych pieniędzy w czasach pandemii? [VIDEO]

  Jedynie co szósty Polak starał się w ostatnich 12 miesiącach o pożyczkę lub kredyt. Najczęściej takie decyzje podejmowały osoby w wieku 34-44 lata (25 proc.) oraz 24-33 lata (22 proc.), a najrzadziej najmłodsi, poniżej 24 roku życia.

  Test: Mazda CX-3 SkyJoy SkyActiv-G - Mazda dla Kowalskiego?

  Mazda CX-3 jest lepiej wykonana od Forda Pumy, mniej azjatycka od Kii Stonic i bardziej finezyjna od T-Crossa. Czy to Mazda dla Kowalskiego?

  Gastronomia wróciła do pracy i musi odrobić straty

  Zaległości branży gastronomicznej wobec dostawców i banków sięgają już prawie 728 mln zł. Tylko w marcu nieopłacone na czas rachunki i raty kredytów podwyższyły się o 13 mln zł, dwa razy bardziej niż w poprzednich miesiącach.

  7 kryteriów wyboru dostawcy weryfikacji tożsamości cyfrowej

  Weryfikacja cyfrowa. Przechodząc transformację cyfrową firmy stają często przed koniecznością decyzji, w jaki sposób i jakimi narzędziami weryfikować tożsamość swoich nowych klientów. Dlaczego jest to potrzebne?