reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Obowiązki przedsiębiorcy po zakończeniu "małego ZUS'u"

Obowiązki przedsiębiorcy po zakończeniu "małego ZUS'u"

Opłacanie składek ZUS na zasadach preferencyjnych jest przywilejem każdego początkującego przedsiębiorcy. Jednak po zakończeniu tzw. "małego ZUS'u" osoba prowadząca działalność gospodarczą musi poinformować o tym fakcie ZUS przez wyrejestrowanie ubezpieczeń, a następnie ponowne zgłoszenie do nich z nowym kodem tytułu ubezpieczenia.

Preferencyjne zasady opłacania składek

Zasady te opierają się na dwóch podstawach: na niższej minimalnej podstawie do ubezpieczenia społecznego w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia oraz na zwolnieniu z opłacania składek na Fundusz Pracy.

Z „małego ZUS’u” mogą skorzystać przedsiębiorcy oraz wspólnicy spółek cywilnych. Natomiast wyłączeni są wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, jednoosobowy wspólnik spółki z o.o., a także twórcy i artyści. Poza tym muszą oni spełnić kumulatywnie dwa warunki :

  1. W okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności, nie prowadzili działalności gospodarczej.
  2. Nie świadczą usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w bieżącym lub minionym roku podatkowym (w tym samym zakresie, którego dotyczyła umowa o pracę).

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Należy również pamiętać, że do okresu preferencyjnego opłacania składek zalicza się też okres zawieszenia działalności gospodarczej. Ważną informacją, jest również fakt, że osoby które zlikwidowały działalność, a następnie ponownie rozpoczęły nową działalność przed upływem 5 lat, muszą płacić normalne stawki, nawet jeśli w pierwszym okresie nie wykorzystały w pełni 24-miesięcznego prawa do „małego ZUS’u”.

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Zgłoszenie

ZUS nie ma obowiązku informowania przedsiębiorcy z urzędu o zakończonym okresie „małego ZUS’u”. Po zakończeniu 24 miesięcy, podczas których przysługuje przedsiębiorcy prawo opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych musi on najpierw wyrejestrować na formularzu ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 70 wyrejestrowania należy dokonać w terminie 7 dni od daty utraty prawa do “małego ZUS-u”.

Następnie należy zgłosić się do ubezpieczeń z kodem rozpoczynającym się cyframi 05 10 w terminie 7 dni od momentu, w którym zaczynają obowiązywać wyższe składki ZUS. Poza tym, jeśli po upływie 24 miesięcy, najpóźniej 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, przedsiębiorca, który dalej prowadzi działalność powinien złożyć formularz ZUS DRA z nowym kodem tytułu ubezpieczenia i z wykazanymi składkami na ubezpieczenia społeczne liczonymi od kwoty deklarowanej, nie niższej niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Pół roku bez składek ZUS dla nowych firm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama