REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka rentowa 2015 r.

Monika Pązik
Składka rentowa 2015 r. / Fot. Fotolia
Składka rentowa 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłacanie składki rentowej obok składki emerytalnej jest obowiązkowe m.in. dla osób pracujących czy prowadzących działalność gospodarczą. Różnicę w zakresie opłacania składek stanowi podstawa ich wymiaru. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz sposób ich opłacania regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2013.1442 -j.t.). Składka rentowa jest obowiązkowa m.in. dla pracowników w rozumieniu kodeksu pracy czy też osób świadczących pracę na podstawie umów zlecenie (z wyjątkiem studentów do lat 26). Osoby prowadzące działalność gospodarczą również zobowiązane są do odprowadzania składki rentowej.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

Finansowanie składki

Wszystkie osoby ubezpieczone opłacają składkę w wysokości 8% podstawy wymiaru. Jednakże część z nich opłacana jest przez płatnika, a część przez ubezpieczonego.

Wysokość składki 8%

Ubezpieczony – 1,5%

Płatnik – 6,5%

REKLAMA

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie rentowe dla pracowników i osób wykonujących pracę na podstawie innych umów stanowi przychód, czyli wynagrodzenie. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – podstawę wymiaru składki będzie stanowić kwota zadeklarowana - 30 procent minimalnego wynagrodzenia w danym roku (w przypadku małego ZUSu), albo 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.

W pierwszym przypadku podstawa wymiaru składki nie może przekroczyć trzydziestokrotności prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W 2013 r. wyniosło ono 3 650 zł. W 2014 r. prawie 4 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku przedsiębiorców z preferencyjnym ZUSem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504,00 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2014 r.). Natomiast dla pozostałych przedsiębiorców podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2247,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Wysokość składki w 2014 r.

Wysokość składki miesięcznie

Pracownicy i inne osoby wykonujące pracę zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach społecznych

8 % kwoty wynagrodzenia

Przedsiębiorcy z preferencyjnym ZUSem

40,32 zł

Przedsiębiorcy ze zwykłym

ZUSem


179,81 zł

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r. to 112 380 zł.

Wysokość składki rentowej w 2015 r.

Wysokość składki rentowej na 2015 r. nie jest jeszcze znana. Obecnie wysokość minimalnego wynagrodzenia to 1680 zł brutto. Docelowo w 2015 r. ma wynieść 1750 zł brutto. Dodatkowo dla sektora przedsiębiorstw podstawa wymiaru składki będzie znana dopiero po ogłoszeniu przez GUS wysokości prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dopiero wówczas będzie możliwe ustalenie wysokości składki rentowej.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA