REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka rentowa 2015 r.

Monika Pązik
Składka rentowa 2015 r. / Fot. Fotolia
Składka rentowa 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłacanie składki rentowej obok składki emerytalnej jest obowiązkowe m.in. dla osób pracujących czy prowadzących działalność gospodarczą. Różnicę w zakresie opłacania składek stanowi podstawa ich wymiaru. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz sposób ich opłacania regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2013.1442 -j.t.). Składka rentowa jest obowiązkowa m.in. dla pracowników w rozumieniu kodeksu pracy czy też osób świadczących pracę na podstawie umów zlecenie (z wyjątkiem studentów do lat 26). Osoby prowadzące działalność gospodarczą również zobowiązane są do odprowadzania składki rentowej.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

Finansowanie składki

Wszystkie osoby ubezpieczone opłacają składkę w wysokości 8% podstawy wymiaru. Jednakże część z nich opłacana jest przez płatnika, a część przez ubezpieczonego.

Wysokość składki 8%

Ubezpieczony – 1,5%

Płatnik – 6,5%

REKLAMA

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie rentowe dla pracowników i osób wykonujących pracę na podstawie innych umów stanowi przychód, czyli wynagrodzenie. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – podstawę wymiaru składki będzie stanowić kwota zadeklarowana - 30 procent minimalnego wynagrodzenia w danym roku (w przypadku małego ZUSu), albo 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.

W pierwszym przypadku podstawa wymiaru składki nie może przekroczyć trzydziestokrotności prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W 2013 r. wyniosło ono 3 650 zł. W 2014 r. prawie 4 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku przedsiębiorców z preferencyjnym ZUSem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504,00 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2014 r.). Natomiast dla pozostałych przedsiębiorców podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2247,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Wysokość składki w 2014 r.

Wysokość składki miesięcznie

Pracownicy i inne osoby wykonujące pracę zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach społecznych

8 % kwoty wynagrodzenia

Przedsiębiorcy z preferencyjnym ZUSem

40,32 zł

Przedsiębiorcy ze zwykłym

ZUSem


179,81 zł

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r. to 112 380 zł.

Wysokość składki rentowej w 2015 r.

Wysokość składki rentowej na 2015 r. nie jest jeszcze znana. Obecnie wysokość minimalnego wynagrodzenia to 1680 zł brutto. Docelowo w 2015 r. ma wynieść 1750 zł brutto. Dodatkowo dla sektora przedsiębiorstw podstawa wymiaru składki będzie znana dopiero po ogłoszeniu przez GUS wysokości prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dopiero wówczas będzie możliwe ustalenie wysokości składki rentowej.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA