reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składka rentowa 2015 r.

Składka rentowa 2015 r.

Opłacanie składki rentowej obok składki emerytalnej jest obowiązkowe m.in. dla osób pracujących czy prowadzących działalność gospodarczą. Różnicę w zakresie opłacania składek stanowi podstawa ich wymiaru. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz sposób ich opłacania regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2013.1442 -j.t.). Składka rentowa jest obowiązkowa m.in. dla pracowników w rozumieniu kodeksu pracy czy też osób świadczących pracę na podstawie umów zlecenie (z wyjątkiem studentów do lat 26). Osoby prowadzące działalność gospodarczą również zobowiązane są do odprowadzania składki rentowej.

Zapisz się na nasz newsletter

Finansowanie składki

Wszystkie osoby ubezpieczone opłacają składkę w wysokości 8% podstawy wymiaru. Jednakże część z nich opłacana jest przez płatnika, a część przez ubezpieczonego.

Wysokość składki 8%

Ubezpieczony – 1,5%

Płatnik – 6,5%

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie rentowe dla pracowników i osób wykonujących pracę na podstawie innych umów stanowi przychód, czyli wynagrodzenie. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – podstawę wymiaru składki będzie stanowić kwota zadeklarowana - 30 procent minimalnego wynagrodzenia w danym roku (w przypadku małego ZUSu), albo 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.

W pierwszym przypadku podstawa wymiaru składki nie może przekroczyć trzydziestokrotności prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W 2013 r. wyniosło ono 3 650 zł. W 2014 r. prawie 4 tys. zł.

W przypadku przedsiębiorców z preferencyjnym ZUSem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504,00 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2014 r.). Natomiast dla pozostałych przedsiębiorców podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2247,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Wysokość składki w 2014 r.

Wysokość składki miesięcznie

Pracownicy i inne osoby wykonujące pracę zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach społecznych

8 % kwoty wynagrodzenia

Przedsiębiorcy z preferencyjnym ZUSem

40,32 zł

Przedsiębiorcy ze zwykłym

ZUSem


179,81 zł

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r. to 112 380 zł.

Wysokość składki rentowej w 2015 r.

Wysokość składki rentowej na 2015 r. nie jest jeszcze znana. Obecnie wysokość minimalnego wynagrodzenia to 1680 zł brutto. Docelowo w 2015 r. ma wynieść 1750 zł brutto. Dodatkowo dla sektora przedsiębiorstw podstawa wymiaru składki będzie znana dopiero po ogłoszeniu przez GUS wysokości prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dopiero wówczas będzie możliwe ustalenie wysokości składki rentowej.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama