REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka na Fundusz Pracy 2015 r.

Monika Pązik
Składka na Fundusz Pracy 2015 r. / Fot. Fotolia
Składka na Fundusz Pracy 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Składka na Fundusz Pracy jest obowiązkowo opłacana przez pracodawców i finansowana w całości przez płatników. Ubezpieczony nie jest do tego zobowiązany. W 2014 r. wysokość składki wyniosła 55,07 zł miesięcznie. Jaka będzie wysokość składki na FP w 2015 r.?

Funkcjonowanie Funduszu Pracy regulują przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 -j.t.). Fundusz Pracy jest tzw. funduszem celowym, nieposiadającym osobowości prawnej. Przychody funduszu pochodzą ze środków publicznych i gromadzone są na wyodrębnionym rachunku bankowym. Do przychodów zalicza się m.in. obowiązkowe składki opłacane przez pracodawców i inne podmioty wskazane w ustawach czy też dotacje z budżetu państwa.

REKLAMA

Obowiązkowe składki na Fundusz

Główne źródło przychodu Funduszu Pracy stanowią obowiązkowo opłacane składki przez pracodawców i inne podmioty upoważnione z mocy przepisów ustawy. Obowiązek opłacania składek trwa przez cały okres odprowadzania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki gromadzone na odrębnym rachunku bankowym dysponenta Funduszu Pracy pobierane są przez ZUS. Koszt poboru składek to 0,5% ich kwoty, który zwracany jest do ZUS. Składek nie opłacają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby wyłącznie na podstawie umowy zlecenie.

Zapisz się na nasz newsletter

Składka chorobowa 2015 r.

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składki na Fundusz Pracy stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszące w przeliczeniu na miesiąc:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
  2. co najmniej 80% tego wynagrodzenia, w przypadku osób w pierwszym roku zatrudnienia,
  3. co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przypadku osób tymczasowo aresztowanych oraz w okresie odbywania kary pozbawienia wolności.

Podstawę wymiaru składki w tym wypadku liczy się od całej kwoty. Oznacza to, że w tym przypadku nie będzie miało zastosowanie ograniczenie podstawy wymiaru, jak w przypadku innych składek. Chodzi bowiem o ograniczenie do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Wysokość składki w 2015 r.

REKLAMA

Wysokość składki na Fundusz Pracy ustalana jest corocznie w ustawie budżetowej i stanowi 2,45% podstawy wymiaru składek. W 2014 r. składka na FP wyniosła 55,07 zł miesięcznie. Wysokość składki dla nowych przedsiębiorców, którzy nie posiadali innego tytułu do ubezpieczenia wyniosła 12,35 zł miesięcznie. W innym przypadku, jeżeli ubezpieczeni posiadają więcej niż jeden tytuł do ubezpieczenia, wówczas obowiązek opłacania składek powstaje, kiedy łączne kwoty podstawy wymiaru składek wynoszą co najmniej wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2014 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1680 zł brutto, a w 2015 r. docelowo ma wynosić 1750 zł brutto. Dopiero, gdy znana będzie dokładnie wysokość minimalnego wynagrodzenia, będzie możliwe obliczenie wysokości składek na Fundusz Pracy. Dodatkowo raz w roku ogłoszona zostanie wysokość składki w ustawie budżetowej.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA