reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składka na Fundusz Pracy 2015 r.

Składka na Fundusz Pracy 2015 r.

Składka na Fundusz Pracy jest obowiązkowo opłacana przez pracodawców i finansowana w całości przez płatników. Ubezpieczony nie jest do tego zobowiązany. W 2014 r. wysokość składki wyniosła 55,07 zł miesięcznie. Jaka będzie wysokość składki na FP w 2015 r.?

Funkcjonowanie Funduszu Pracy regulują przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 -j.t.). Fundusz Pracy jest tzw. funduszem celowym, nieposiadającym osobowości prawnej. Przychody funduszu pochodzą ze środków publicznych i gromadzone są na wyodrębnionym rachunku bankowym. Do przychodów zalicza się m.in. obowiązkowe składki opłacane przez pracodawców i inne podmioty wskazane w ustawach czy też dotacje z budżetu państwa.

Obowiązkowe składki na Fundusz

Główne źródło przychodu Funduszu Pracy stanowią obowiązkowo opłacane składki przez pracodawców i inne podmioty upoważnione z mocy przepisów ustawy. Obowiązek opłacania składek trwa przez cały okres odprowadzania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki gromadzone na odrębnym rachunku bankowym dysponenta Funduszu Pracy pobierane są przez ZUS. Koszt poboru składek to 0,5% ich kwoty, który zwracany jest do ZUS. Składek nie opłacają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby wyłącznie na podstawie umowy zlecenie.

Zapisz się na nasz newsletter

Składka chorobowa 2015 r.

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składki na Fundusz Pracy stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszące w przeliczeniu na miesiąc:

  1. co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
  2. co najmniej 80% tego wynagrodzenia, w przypadku osób w pierwszym roku zatrudnienia,
  3. co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przypadku osób tymczasowo aresztowanych oraz w okresie odbywania kary pozbawienia wolności.

Podstawę wymiaru składki w tym wypadku liczy się od całej kwoty. Oznacza to, że w tym przypadku nie będzie miało zastosowanie ograniczenie podstawy wymiaru, jak w przypadku innych składek. Chodzi bowiem o ograniczenie do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Wysokość składki w 2015 r.

Wysokość składki na Fundusz Pracy ustalana jest corocznie w ustawie budżetowej i stanowi 2,45% podstawy wymiaru składek. W 2014 r. składka na FP wyniosła 55,07 zł miesięcznie. Wysokość składki dla nowych przedsiębiorców, którzy nie posiadali innego tytułu do ubezpieczenia wyniosła 12,35 zł miesięcznie. W innym przypadku, jeżeli ubezpieczeni posiadają więcej niż jeden tytuł do ubezpieczenia, wówczas obowiązek opłacania składek powstaje, kiedy łączne kwoty podstawy wymiaru składek wynoszą co najmniej wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2014 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1680 zł brutto, a w 2015 r. docelowo ma wynosić 1750 zł brutto. Dopiero, gdy znana będzie dokładnie wysokość minimalnego wynagrodzenia, będzie możliwe obliczenie wysokości składek na Fundusz Pracy. Dodatkowo raz w roku ogłoszona zostanie wysokość składki w ustawie budżetowej.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama