REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka na Fundusz Pracy 2015 r.

Monika Pązik
Składka na Fundusz Pracy 2015 r. / Fot. Fotolia
Składka na Fundusz Pracy 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Składka na Fundusz Pracy jest obowiązkowo opłacana przez pracodawców i finansowana w całości przez płatników. Ubezpieczony nie jest do tego zobowiązany. W 2014 r. wysokość składki wyniosła 55,07 zł miesięcznie. Jaka będzie wysokość składki na FP w 2015 r.?

Funkcjonowanie Funduszu Pracy regulują przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 -j.t.). Fundusz Pracy jest tzw. funduszem celowym, nieposiadającym osobowości prawnej. Przychody funduszu pochodzą ze środków publicznych i gromadzone są na wyodrębnionym rachunku bankowym. Do przychodów zalicza się m.in. obowiązkowe składki opłacane przez pracodawców i inne podmioty wskazane w ustawach czy też dotacje z budżetu państwa.

REKLAMA

Obowiązkowe składki na Fundusz

Główne źródło przychodu Funduszu Pracy stanowią obowiązkowo opłacane składki przez pracodawców i inne podmioty upoważnione z mocy przepisów ustawy. Obowiązek opłacania składek trwa przez cały okres odprowadzania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki gromadzone na odrębnym rachunku bankowym dysponenta Funduszu Pracy pobierane są przez ZUS. Koszt poboru składek to 0,5% ich kwoty, który zwracany jest do ZUS. Składek nie opłacają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby wyłącznie na podstawie umowy zlecenie.

Zapisz się na nasz newsletter

Składka chorobowa 2015 r.

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składki na Fundusz Pracy stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszące w przeliczeniu na miesiąc:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
 2. co najmniej 80% tego wynagrodzenia, w przypadku osób w pierwszym roku zatrudnienia,
 3. co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przypadku osób tymczasowo aresztowanych oraz w okresie odbywania kary pozbawienia wolności.

Podstawę wymiaru składki w tym wypadku liczy się od całej kwoty. Oznacza to, że w tym przypadku nie będzie miało zastosowanie ograniczenie podstawy wymiaru, jak w przypadku innych składek. Chodzi bowiem o ograniczenie do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Wysokość składki w 2015 r.

REKLAMA

Wysokość składki na Fundusz Pracy ustalana jest corocznie w ustawie budżetowej i stanowi 2,45% podstawy wymiaru składek. W 2014 r. składka na FP wyniosła 55,07 zł miesięcznie. Wysokość składki dla nowych przedsiębiorców, którzy nie posiadali innego tytułu do ubezpieczenia wyniosła 12,35 zł miesięcznie. W innym przypadku, jeżeli ubezpieczeni posiadają więcej niż jeden tytuł do ubezpieczenia, wówczas obowiązek opłacania składek powstaje, kiedy łączne kwoty podstawy wymiaru składek wynoszą co najmniej wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2014 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1680 zł brutto, a w 2015 r. docelowo ma wynosić 1750 zł brutto. Dopiero, gdy znana będzie dokładnie wysokość minimalnego wynagrodzenia, będzie możliwe obliczenie wysokości składek na Fundusz Pracy. Dodatkowo raz w roku ogłoszona zostanie wysokość składki w ustawie budżetowej.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA