REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Składka zdrowotna 2015 r. / fot. Fotolia
Składka zdrowotna 2015 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia na dany rok. W 2014 r. składka na ubezpieczenia zdrowotne wynosiła 9% podstawy wymiaru, czyli 270,40zł. Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej w 2015 r.?

Podstawa wymiaru składek

REKLAMA

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku stanowi podstawę do obliczenia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2014 r. płaca minimalna wzrosła z 1600 zł do 1680 zł, co spowodowało również wzrost wysokości składki. Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2008 r., nr 164, poz. 1027) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku, w sektorze przedsiębiorstw. Wobec tego, w roku 2014 r. GUS ogłosił, iż wskazana kwota za IV kwartał 2013 r. to 4005,97 zł, zatem 75%  od tej kwoty to 3004,48 zł. Zgodnie z art. 79 wskazanej ustawy, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne to 9% podstawy wymiaru. Wobec tego w 2014 r. była to kwota 270,40 zł miesięcznie.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Dodatkowo ustawodawca przyznał przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. Niestety nie może być to cała kwota ubezpieczenia, a jedynie 7,75% podstawy wymiaru. Oznacza to, że podatnik mógł odliczyć 232,85 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składki ZUS 2015 r.

Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest miesięcznie. Oznacza to, ze wszystkie podmioty zobowiązane do jej opłacania, powinny bez uprzedniego wezwania opłacić składkę zdrowotną. Co ważne, jest ona również niepodzielna. Zasada niepodzielności ma szczególne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podstawę do obliczenia wysokości składki zdrowotnej stanowi bowiem kwota zadeklarowana przez przedsiębiorcę, wobec czego będzie on zobowiązany odprowadzać składkę za pełny miesiąc nawet, jeżeli podlega ubezpieczeniu jedynie przez kilka dni w miesiącu (np. rozpoczął działalność w połowie miesiąca). Inaczej przedstawia się sytuacja osób ubezpieczonych, dla których wysokość składki uzależniona jest od osiąganego przez nie dochodu.

Podstawą wymiaru składki osoby ubezpieczonej jest osiągany przez nią przychód w danym miesiącu. Jednakże ubezpieczony osiąga przychód tylko przez część miesiąca, wówczas wysokość jego składki zdrowotnej będzie odpowiednio niższa niż w przypadku, gdyby osiągał przychód za pełny miesiąc.

Wysokość składki w 2015 r.

Wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Prognozowana płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1750 zł.Kwestia ustalenia minimalnego wynagrodzenia zostanie skierowana do komisji trójstronnej przez rząd do 15 czerwca 2014 r. Dopiero wówczas będzie możliwe ustalenie wysokości stawki zdrowotnej na 2015 r.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA