reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składka zdrowotna 2015 r.

Składka zdrowotna 2015 r.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia na dany rok. W 2014 r. składka na ubezpieczenia zdrowotne wynosiła 9% podstawy wymiaru, czyli 270,40zł. Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej w 2015 r.?

Podstawa wymiaru składek

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku stanowi podstawę do obliczenia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2014 r. płaca minimalna wzrosła z 1600 zł do 1680 zł, co spowodowało również wzrost wysokości składki. Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2008 r., nr 164, poz. 1027) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku, w sektorze przedsiębiorstw. Wobec tego, w roku 2014 r. GUS ogłosił, iż wskazana kwota za IV kwartał 2013 r. to 4005,97 zł, zatem 75%  od tej kwoty to 3004,48 zł. Zgodnie z art. 79 wskazanej ustawy, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne to 9% podstawy wymiaru. Wobec tego w 2014 r. była to kwota 270,40 zł miesięcznie.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Dodatkowo ustawodawca przyznał przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. Niestety nie może być to cała kwota ubezpieczenia, a jedynie 7,75% podstawy wymiaru. Oznacza to, że podatnik mógł odliczyć 232,85 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS 2015 r.

Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest miesięcznie. Oznacza to, ze wszystkie podmioty zobowiązane do jej opłacania, powinny bez uprzedniego wezwania opłacić składkę zdrowotną. Co ważne, jest ona również niepodzielna. Zasada niepodzielności ma szczególne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podstawę do obliczenia wysokości składki zdrowotnej stanowi bowiem kwota zadeklarowana przez przedsiębiorcę, wobec czego będzie on zobowiązany odprowadzać składkę za pełny miesiąc nawet, jeżeli podlega ubezpieczeniu jedynie przez kilka dni w miesiącu (np. rozpoczął działalność w połowie miesiąca). Inaczej przedstawia się sytuacja osób ubezpieczonych, dla których wysokość składki uzależniona jest od osiąganego przez nie dochodu.

Podstawą wymiaru składki osoby ubezpieczonej jest osiągany przez nią przychód w danym miesiącu. Jednakże ubezpieczony osiąga przychód tylko przez część miesiąca, wówczas wysokość jego składki zdrowotnej będzie odpowiednio niższa niż w przypadku, gdyby osiągał przychód za pełny miesiąc.

Wysokość składki w 2015 r.

Wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Prognozowana płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1750 zł.Kwestia ustalenia minimalnego wynagrodzenia zostanie skierowana do komisji trójstronnej przez rząd do 15 czerwca 2014 r. Dopiero wówczas będzie możliwe ustalenie wysokości stawki zdrowotnej na 2015 r.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama