REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Składka zdrowotna 2015 r. / fot. Fotolia
Składka zdrowotna 2015 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia na dany rok. W 2014 r. składka na ubezpieczenia zdrowotne wynosiła 9% podstawy wymiaru, czyli 270,40zł. Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej w 2015 r.?

Podstawa wymiaru składek

REKLAMA

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku stanowi podstawę do obliczenia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2014 r. płaca minimalna wzrosła z 1600 zł do 1680 zł, co spowodowało również wzrost wysokości składki. Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2008 r., nr 164, poz. 1027) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku, w sektorze przedsiębiorstw. Wobec tego, w roku 2014 r. GUS ogłosił, iż wskazana kwota za IV kwartał 2013 r. to 4005,97 zł, zatem 75%  od tej kwoty to 3004,48 zł. Zgodnie z art. 79 wskazanej ustawy, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne to 9% podstawy wymiaru. Wobec tego w 2014 r. była to kwota 270,40 zł miesięcznie.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Dodatkowo ustawodawca przyznał przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. Niestety nie może być to cała kwota ubezpieczenia, a jedynie 7,75% podstawy wymiaru. Oznacza to, że podatnik mógł odliczyć 232,85 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składki ZUS 2015 r.

Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest miesięcznie. Oznacza to, ze wszystkie podmioty zobowiązane do jej opłacania, powinny bez uprzedniego wezwania opłacić składkę zdrowotną. Co ważne, jest ona również niepodzielna. Zasada niepodzielności ma szczególne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podstawę do obliczenia wysokości składki zdrowotnej stanowi bowiem kwota zadeklarowana przez przedsiębiorcę, wobec czego będzie on zobowiązany odprowadzać składkę za pełny miesiąc nawet, jeżeli podlega ubezpieczeniu jedynie przez kilka dni w miesiącu (np. rozpoczął działalność w połowie miesiąca). Inaczej przedstawia się sytuacja osób ubezpieczonych, dla których wysokość składki uzależniona jest od osiąganego przez nie dochodu.

Podstawą wymiaru składki osoby ubezpieczonej jest osiągany przez nią przychód w danym miesiącu. Jednakże ubezpieczony osiąga przychód tylko przez część miesiąca, wówczas wysokość jego składki zdrowotnej będzie odpowiednio niższa niż w przypadku, gdyby osiągał przychód za pełny miesiąc.

Wysokość składki w 2015 r.

Wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Prognozowana płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1750 zł.Kwestia ustalenia minimalnego wynagrodzenia zostanie skierowana do komisji trójstronnej przez rząd do 15 czerwca 2014 r. Dopiero wówczas będzie możliwe ustalenie wysokości stawki zdrowotnej na 2015 r.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA