| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Podróże służbowe 2015 r.

Podróże służbowe 2015 r.

Podróż służbową stanowi wykonywanie pracy przez pracownika z polecenia pracodawcy poza jego stałą siedzibą. Z tego tytułu pracownikowi przysługuje zwrot kosztów podróży oraz diety. Jaka będzie wysokość diet w 2015 r.?

Podróże służbowe pracownika dzielą się na krajowe oraz zagraniczne. Krajowe podróże służbowe mają miejsce w granicach państwa pracownika, natomiast zagraniczne – poza jego granicami. Pracownik odbywa podróż służbową w terminie i miejscu wyznaczonym wyłącznie przez pracodawcę. Zadanie musi być skonkretyzowane i nie może mieć charakteru generalnego. (wyr. SA w Poznaniu, III AUa 31/13). Zgodnie z art. 775 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Wskazane świadczenia nie będą miały jednak charakteru dodatkowego wynagrodzenia pracownika, a będą jedynie stanowić zwrot dodatkowych kosztów poniesionych przez pracownika. Sama podróż charakteryzuje się wykonywaniem pracy przez pracownika poza stałą siedzibą pracodawcy, w której świadczy pracę, zgodnie z wiążącym go stosunkiem pracy. Wobec tego będzie miała charakter czasowy (incydentalny) a nie stały. Problem z określeniem podróży służbowej pojawia się w odniesieniu do pracowników mobilnych, czyli wykonujących pracę stale poza siedzibą pracodawcy. Wówczas podróż służbową będzie oznaczała wykonywanie pracy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Należności z tytułu podróży służbowej

Należności wynikające z poniesionych kosztów podróży służbowej określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej  sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2013.167). Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia pracownikowi przysługuje kilka świadczeń wynikających z odbytej podróży służbowej, czyli:

  • diety,
  • zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Pracownik zobowiązany jest do rozliczenia odbytej podróży w terminie nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zakończenia odbytej podróży. W takiej sytuacji pracownik powinien przedstawić pracodawcy wszystkie rachunki, faktury bądź bilety potwierdzające poniesione wydatki podczas podróży. W przypadku, gdy nie jest możliwe udokumentowanie kosztów podróży – pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o poniesionych wydatkach wraz z przyczyną braku dokumentacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »