| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Podróże służbowe 2015 r.

Podróże służbowe 2015 r.

Podróż służbową stanowi wykonywanie pracy przez pracownika z polecenia pracodawcy poza jego stałą siedzibą. Z tego tytułu pracownikowi przysługuje zwrot kosztów podróży oraz diety. Jaka będzie wysokość diet w 2015 r.?

Podróże służbowe pracownika dzielą się na krajowe oraz zagraniczne. Krajowe podróże służbowe mają miejsce w granicach państwa pracownika, natomiast zagraniczne – poza jego granicami. Pracownik odbywa podróż służbową w terminie i miejscu wyznaczonym wyłącznie przez pracodawcę. Zadanie musi być skonkretyzowane i nie może mieć charakteru generalnego. (wyr. SA w Poznaniu, III AUa 31/13). Zgodnie z art. 775 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Wskazane świadczenia nie będą miały jednak charakteru dodatkowego wynagrodzenia pracownika, a będą jedynie stanowić zwrot dodatkowych kosztów poniesionych przez pracownika. Sama podróż charakteryzuje się wykonywaniem pracy przez pracownika poza stałą siedzibą pracodawcy, w której świadczy pracę, zgodnie z wiążącym go stosunkiem pracy. Wobec tego będzie miała charakter czasowy (incydentalny) a nie stały. Problem z określeniem podróży służbowej pojawia się w odniesieniu do pracowników mobilnych, czyli wykonujących pracę stale poza siedzibą pracodawcy. Wówczas podróż służbową będzie oznaczała wykonywanie pracy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Należności z tytułu podróży służbowej

Należności wynikające z poniesionych kosztów podróży służbowej określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej  sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2013.167). Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia pracownikowi przysługuje kilka świadczeń wynikających z odbytej podróży służbowej, czyli:

  • diety,
  • zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Pracownik zobowiązany jest do rozliczenia odbytej podróży w terminie nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zakończenia odbytej podróży. W takiej sytuacji pracownik powinien przedstawić pracodawcy wszystkie rachunki, faktury bądź bilety potwierdzające poniesione wydatki podczas podróży. W przypadku, gdy nie jest możliwe udokumentowanie kosztów podróży – pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o poniesionych wydatkach wraz z przyczyną braku dokumentacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »