Zatrudnianie cudzoziemców 2015
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa nie dotyczy grupy cudzoziemców z państw spoza UE, EFTY, Konfederacji Szwajcarskiej oraz członków ich rodzin.
REKLAMA
Zezwolenie na pracę
W zakresie organu uprawnionego do udzielenia zezwolenia na pracę tak jak na pobyt udziela go wojewoda. Procedura może stanowić jednostopniowe złożenie wniosku, przez zainteresowanego przeniesieniem się do Polski, cudzoziemca ale może również odbywać się dwustopniowo poprzez złożenie wniosku przez pracodawcę a dopiero następnie przez obcokrajowca.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Warunki dla cudzoziemca:
- Musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia kosztów leczenia na terytorium Polski przez ubezpieczyciela.
- Musi posiadać źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu.
- Ma zapewnione miejsce zamieszkania.
- Podmiot zatrudniający go nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Wyjątek dotyczy osób zatrudnianych do prac pielęgnacyjno-opiekuńczych lub w charakterze pomocy domowych, jeśli cudzoziemiec posiadał wcześniej zezwolenie na pobyt i pracę u tego samego pracodawcy, spełnia warunki przepisów dotyczących ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Wysokość wynagrodzenia cudzoziemca określona w pisemnej umowie z pracodawcą nie jest niższa niż wysokość zarobków pracowników wykonujących tą samą pracę w tym samym wymiarze godzinowym, na podobnym stanowisku lub porównywalnego rodzaju.
Zezwolenie wydawane jest na 3 lata
Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Nowe przepisy od 1 maja 2014
REKLAMA
Do składanego wniosku cudzoziemiec dołącza oświadczenie przyszłego pracodawcy o negatywnych wynikach rekrutacji przeprowadzonej na lokalnym rynku pracy. Nie ma możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika ze względu na wymóg pobrania odcisków linii papilarnych, zamieszczanych potem na karcie pobytu.
Udogodnieniem jest brak obowiązku odnawiania i modyfikowania zezwoleń w momencie zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania cudzoziemca, nazwy lub formy prawnej firmy zatrudniającej go. Każdorazowo jednak istnieje obowiązek o poinformowaniu o zmianach wojewodę właściwego dla miejsca pobytu w ciągu 15 dni roboczych.
Dodatkowe informacje o cudzoziemcach
Ustawa przewiduje zbieranie większej ilości danych osobowych takich jak:
- Krajowy numer identyfikacyjny
- Numer dokumenty podróży
- Numer telefonu
- Adres poczty elektronicznej
Różnice przy osobach o wysokich kwalifikacjach
Pracownik, która ukończyła studia wyższe albo ma, co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe porównywalne z osobami, które ukończyły studia pracodawca musi:
- wykazać zgodę odpowiedniego organu lub wpisu na odpowiednią listę np. zawodów regulowanych,
- posiadać wyższe kwalifikacje zawodowe,
- zawrzeć na co najmniej rok umowę o pracę, umowę o pracę nakładczą, cywilnoprawną itp.
Wynagrodzenie takiej osoby nie może być niższe niż określone w rozporządzeniu.
Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.