REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna podczas podróży służbowej

Joanna Kuzub
Praca zdalna podczas podróży służbowej. / Fot. Fotolia
Praca zdalna podczas podróży służbowej. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy coraz częściej wysyłają pracowników w podróże służbowe, które nie zawsze oznaczają dojazd do wyznaczonego celu. Coraz powszechniejsze jest wykonywanie w jej trakcie poleceń służbowych i wykonywanie tzw. pracy zdalnej. Czy można uznać, że taka podróż to dodatkowe wolne godziny od pracy? Jak traktować wobec tego telekonferencje?

Większości z nas, zapewne, wydaje się, iż pomimo uciążliwości związanej z pokonaną drogą i niewygodnym środkiem transportu, czas podróży to jednak kilka dodatkowych godzin wolnych od pracy. Czy aby na pewno tak jest?

REKLAMA

Na co poświęca się czas w podróży?

Z badania opublikowanego przez HP, przeprowadzonego w dziewięciu państwach europejskich, wśród osób regularnie podróżujących służbowo, wynika, że aż 54 proc. ankietowanych przynajmniej połowę czasu przypadającego na podróż poświęca na pracę. W związku z czym czas spędzony w podróży wcale nie jest przeznaczany na relaks, sprawy osobiste czy też podziwianie krajobrazu za oknem, a na wykonywanie obowiązków zawodowych. Wśród zadań wykonywanych przez delegatów w czasie podróży najczęściej wymieniane są: przygotowywania do spotkań, wyszukiwanie informacji, tworzenie prezentacji czy też szczegółowe zaznajamianie się z jej treścią. Duża część pracujących w podróży sprawdza również firmową pocztę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Praca zdalna a jej efektywność

REKLAMA

Z informacji zebranych spośród 600 ankietowanych wynika, iż aby być efektywnym, nie trzeba koniecznie siedzieć w ciszy komfortowo urządzonego pomieszczenia biurowego. 73 proc. ankietowanych przyznało, że czas spędzony w podróży, to okazja do nadrobienia zaległości oraz zwiększenia efektywności. 56 proc. uważa, że najlepsze pomysły rodzą się poza biurem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie opinie ankietowanych mogą wiązać się z faktem, iż w trakcie podróży zwykle nikt nam nie przeszkadza, nie prosi o nic dodatkowego do wykonania, telefon też rzadziej wówczas dzwoni. Natomiast każde tego rodzaju oderwanie od pracy, nie tylko wydłuża czas realizacji zadania, ale wpływa także na obniżenie naszej efektywności, co może przekładać się na  jakość wykonywanego zlecenia.

Przeszkody w pracy

Wydawać by się mogło, iż osoby biorące udział w badaniu za czynniki uniemożliwiające pracę w podróży wskazywały hałas, mniejszą powierzchnię do dyspozycji czy też niewygodne miejsce. Nie. To, co większości przeszkadza w pracy, w trakcie podróży, to brak połączenia z internetem oraz brak dostępu do narzędzi i aplikacji używanych w biurze.

W związku z powyższymi danymi śmiało można założyć, iż biuro przestaje być miejscem, gdzie osiągamy największą efektywność i być może w przyszłości pracodawcy, kierując się podobnymi statystykami, pozwolą nam na większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA