Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników
REKLAMA
REKLAMA
- Dzięki swobodniejszemu organizowaniu czasu pracy możliwe będzie elastyczniejsze prowadzenie działalności i efektywniejsze zarządzanie pracownikami w warunkach zmieniającego się popytu, co w konsekwencji ograniczy skalę masowych zwolnień pracowników i pozwoli utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstw, zwłaszcza w branżach, które wyraźnie odczuwają negatywne skutki spowolnienia gospodarczego, np. w branży motoryzacyjnej. Czekają na nie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, którzy tracą pracę. Zapowiadaliśmy, że bezrobocie będzie rosło, jeśli nie zostaną przyjęte rozwiązania uelastyczniające czas pracy i pozwalające pracodawcy swobodniej organizować pracę - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka PKPP Lewiatan
REKLAMA
Rozwiązania zaproponowane przez rząd idą w dobrym kierunku. Są jednak niewystarczające i mocno spóźnione.
Konieczne jest wprowadzenie innych zmian, które przyczynią się do utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw i zahamowania wzrostu bezrobocia.
Zobacz: Elastyczny czas pracy - Projekt zmiany Kodeksu pracy
REKLAMA
Od dawna postulujemy umożliwienie pracodawcy zmniejszenia pracownikom wymiaru etatu ogólnie, a nie w drodze indywidualnych wypowiedzeń warunków pracy, poszerzenie katalogu prac dopuszczonych w niedziele i święta, co pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy w obszarze nowoczesnych usług biznesowych, uelastycznienie zasad rekompensowania pracy w dzień, czy obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych ze 100 proc. do 50 proc. oraz z 50 proc. do 25 proc., co zachęci inwestorów, w tym zagranicznych do inwestycji w Polsce ze względu na konkurencyjne koszty pracy (wobec np. Czech, Słowacji).
Te propozycje będą miały zastosowanie do wszystkich pracodawców, bez względu na ich wielkość i kondycję ekonomiczną. W firmach, których sytuacja jest dobra istnieje zawsze możliwość wprowadzenia korzystniejszych rozwiązań niż przewiduje Kodeks pracy.
Ponadto nowe rozwiązania będą sprzyjać ustanawianiu regulacji wewnątrzzakładowych, w tym zawierania układów zbiorowych pracy, o co szczególnie zabiegają związki zawodowe.
Zobacz: Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.