| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników

Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy poprzez wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Jak wprowadzenie elastycznego czasu pracy wpłynie na skalę zwolnień?

- Dzięki swobodniejszemu organizowaniu czasu pracy możliwe będzie elastyczniejsze prowadzenie działalności i efektywniejsze zarządzanie pracownikami w warunkach zmieniającego się popytu, co w konsekwencji ograniczy skalę masowych zwolnień pracowników i pozwoli utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstw, zwłaszcza w branżach, które wyraźnie odczuwają negatywne skutki spowolnienia gospodarczego, np. w branży motoryzacyjnej. Czekają na nie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, którzy tracą pracę. Zapowiadaliśmy, że bezrobocie będzie rosło, jeśli nie zostaną przyjęte rozwiązania uelastyczniające czas pracy i pozwalające pracodawcy swobodniej organizować pracę - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka PKPP Lewiatan

Rozwiązania zaproponowane przez rząd idą w dobrym kierunku. Są jednak niewystarczające i mocno spóźnione.

Konieczne jest wprowadzenie innych zmian, które przyczynią się do utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw i zahamowania wzrostu bezrobocia.

Zobacz: Elastyczny czas pracy - Projekt zmiany Kodeksu pracy

Od dawna postulujemy umożliwienie pracodawcy zmniejszenia pracownikom wymiaru etatu ogólnie, a nie w drodze indywidualnych wypowiedzeń warunków pracy, poszerzenie katalogu prac dopuszczonych w niedziele i święta, co pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy w obszarze nowoczesnych usług biznesowych, uelastycznienie zasad rekompensowania pracy w dzień, czy obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych ze 100 proc. do 50 proc. oraz z 50 proc. do 25 proc., co zachęci inwestorów, w tym zagranicznych do inwestycji w Polsce ze względu na konkurencyjne koszty pracy (wobec np. Czech, Słowacji).

Te propozycje będą miały zastosowanie do wszystkich pracodawców, bez względu na ich wielkość i kondycję ekonomiczną. W firmach, których sytuacja jest dobra istnieje zawsze możliwość wprowadzenia korzystniejszych rozwiązań niż przewiduje Kodeks pracy.

Ponadto nowe rozwiązania będą sprzyjać ustanawianiu regulacji wewnątrzzakładowych, w tym zawierania układów zbiorowych pracy, o co szczególnie zabiegają związki zawodowe.

Zobacz: Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »