reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składka chorobowa 2015 r.

Składka chorobowa 2015 r.

Składka chorobowa może być opłacana obowiązkowo bądź dobrowolnie. Jej wysokość uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Składka na ubezpieczenie chorobowe nie zawsze jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W przypadku pracowników, w rozumieniu kodeksu pracy – składki na ubezpieczenia chorobowe są opłacane obowiązkowo. Natomiast w przypadku osób wykonujących zlecenie bądź dzieło, jak również osób prowadzących działalność gospodarczą składki chorobowe są dobrowolne.

Wysokość składki chorobowej w 2014 r.

Dla wszystkich osób ubezpieczonych wysokość składki chorobowej jest jednakowa i wynosi:

  • 2,45% podstawy wymiaru

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą:

  • na podstawie przepisów o działalności gospodarczej,
  • twórców i artystów,
  • osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich  zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty,
  • osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

– podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowiła zadeklarowana kwota nie niższa niż 2247,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 ustawy na dany rok kalendarzowy).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składka zdrowotna 2015 r.

Oznacza to, że przedsiębiorcy w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. opłacali składkę chorobową miesięcznie w wysokości nie niższej niż 55,07 zł.

W tym samym okresie podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia chorobowe nie mogła przekroczyć miesięcznie kwoty 9365 zł (tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 ustawy na dany rok kalendarzowy).

Dla osób ubezpieczonych nieprowadzących działalności podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504,00 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2014 r.).

Oznacza to, że wskazane osoby w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. opłacali składkę chorobową miesięcznie w wysokości nie niższej niż 12,35 zł.

Wysokość składki w 2015 r.

Wysokość składki chorobowej uzależniona jest od wysokości kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W 2015 r. minimalne wynagrodzenie może wzrosnąć do 1731 zł brutto. Wówczas będzie wiadomo, ile wyniesie składka chorobowa. Podobnie dopiero, gdy prognozowane przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej będzie znane, wówczas będzie można kształtować wysokość dobrowolnej składki chorobowej dla przedsiębiorców.

Składki ZUS 2015 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama