REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Marta Mizerska
obowiązki podatkowe rozpoczynających działalność
obowiązki podatkowe rozpoczynających działalność
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają kilka możliwych form rozliczania podatków. Forma opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali. Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z poszczególnymi rodzajami opodatkowania?

Karta podatkowa

Najprostszym rozwiązaniem jest karta podatkowa, która nie wymaga od podatnika prowadzenia ksiąg podatkowych, składania zeznań czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku.

REKLAMA

Jest to forma zastrzeżona jedynie dla podmiotów określonych w art. 25 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także w załącznikach nr 3 i 4 do ustawy. Dotyczy to m. in. podatników prowadzących działalność usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami czy wyrobami tytoniowymi, czy świadczący usługi ślusarskie, grawerskie czy kowalskie. Stawki karty podatkowej zmieniają się co roku i zależą od rodzaju działalności, miejsca jej prowadzenia oraz liczby zatrudnionych pracowników. Zastosowanie tej formy rozliczania podatków wiąże się z ograniczeniami, takimi jak brak możliwości pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania czy o straty z działalności i wymaga złożenia wniosku na formularzu PIT-16.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest to korzystne wyjście dla przedsiębiorców wymienionych w art. 12 (ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), których przychód wynosił nie więcej niż 150 tys. euro rocznie. Stawki w zależności od rodzaju działalności wynoszą od 3 do 20 proc.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym przypadku, tak jak w przypadku karty podatkowej, nie jest konieczne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ale stawiane są wymogi gromadzenia i przechowywania wykazu środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia, odrębnie za każdy rok podatkowy oraz ewidencję przychodów. Podatnicy nie mogą jednak pomniejszać przychodu o koszty jego uzyskania. Aby rozliczyć się w ten sposób trzeba składać zeznanie roczne na formularzu PIT-28, a w ciągu roku obliczać i wpłacać na konto urzędu skarbowego ryczałt za każdy miesiąc lub kwartał.

Zasady ogólne

Podmioty, którym nie przysługują zryczałtowane formy zmuszone są stosować zasady ogólne lub podatek liniowy. W związku z tymi formami podatnicy mają obowiązek prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wyposażenia, mogą natomiast pomniejszyć przychody o koszty ich uzyskania i korzystać z ulg podatkowych. Zaliczki na PIT należy wpłacać na konto urzędu skarbowego co miesiąc lub kwartał, a po zakończeniu roku, do 30 kwietnia - złożyć zeznanie roczne

Korektę PIT można złożyć drogą elektroniczną

VAT

Zakładający działalność gospodarczą mogą dokonać wyboru w zakresie rozliczania podatku VAT.

Mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego aż do chwili, gdy sprzedaż przekroczy 150 tys. zł w ciągu roku. Po przekroczeniu tego progu rozliczenie VAT jest obligatoryjne. Można także dobrowolnie zrezygnować z takiego zwolnienia, co należy zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. Przedsiębiorca rezygnujący może odliczać podatek naliczony przy zakupach. W przypadku obrotu konsumenckiego, gdy obrót w proporcji do okresu wykonywania czynności opodatkowanych w danym roku przekroczy limit 20 tys. zł, trzeba zainstalować kasę fiskalną. Konieczność instalacji zachodzi w ciągu dwóch miesięcy po miesiącu, w którym limit został przekroczony. Terminy składania deklaracji zależą od tego czy podatnik chce składać je kwartalnie ( do 25. dnia miesiąca następującego po danym kwartale) czy co miesiąc(do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towaru lub została wykonana usługa)

Ulga na złe długi – korekta VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA