Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatek dochodowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatek dochodowy.
Czy przedsiębiorcy muszą sami sfinansować wychodzenie z kryzysu? [PODCAST]
Aktualizacja: 05.08.2020
Czy to na przedsiębiorcy leży cały ciężar wychodzenia z kryzysu? Dariusz Grabowski w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) analizuje działania, jakie powinny podjąć firmy, aby utrzymać się na rynku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu. »
Aktualizacja: 29.07.2020
Każdego roku rolnik-przedsiębiorca podlegający ubezpieczeniu w KRUS ma obowiązek złożenia zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Ustawowy termin na złożenie takiego dokumentu upływa 31 maja. Konsekwencją niezłożenia takiego dokumentu w terminie albo przekroczenie górnej granicy podatku dochodowego jest wyłączenie takiej osoby z ubezpieczenia w systemie rolniczym. W tym roku ze względu na stan epidemii termin ten został zawieszony do jego zakończenia. Oznacza to, że rolnicy-przedsiębiorcy mają więcej czasu na złożenie takiego zaświadczenia (oświadczenia) w KRUS. »
Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 - co oznacza dla przedsiębiorców?
Aktualizacja: 09.10.2019
Od 1 października 2019 r. obowiązują zmiany w podatku dochodowym. Najważniejszą zmianą jest obniżenie progu podatkowego z 18% na 17%, przy kwocie granicznej bez zmian. Dodatkowo zwiększone zostaną: kwota wolna od podatku oraz koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Co w praktyce oznaczają powyższe rozwiązania? »
Aktualizacja: 28.12.2017
Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatków dochodowych od osób fizycznych oraz od osób prawnych od przychodu, który odpowiada kwocie umorzonych zobowiązań odsetkowych. Pierwsze wnioski o umorzenie skapitalizowanych odsetek oraz odsetek przejściowo wykupionych przez budżet państwa mogą się pojawić z początkiem 2018 r. »
Zachęty podatkowe dla przedsiębiorców od 2018 r.
Aktualizacja: 15.11.2017
Resort finansów zapewnia, że stale pracuje nad tym, żeby warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce były coraz lepsze. W związku z tym wprowadzane są m.in. nowe zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Część z nich już zaczęła obowiązywać, a kolejne pojawią się w 2018 r. Jakie to zachęty i jakie korzyści będą z nich mieli przedsiębiorcy? »
Podatek liniowy dla przedsiębiorców tylko do końca 2017 roku
Aktualizacja: 16.11.2017
Rząd zapowiada, że od 2018 roku przedsiębiorcy nie będą już mogli płacić podatku dochodowego według stawki liniowej PIT (19%). »
Zawiadomienie o wyborze formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy
Aktualizacja: 10.02.2016
Do 22 lutego 2016 r. podatnicy podatku dochodowego, mający kalendarzowy rok podatkowy, którzy chcą wybrać kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, powinni złożyć zawiadomienie w urzędzie skarbowym. W artykule przedstawiamy, jakie są zalety i wady tych form rozliczeń oraz kto i po spełnieniu jakich warunków może z nich skorzystać. »
Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego
Aktualizacja: 16.01.2016
Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy podatku dochodowego dostaną nową możliwość odliczania od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową w swoich firmach (tzw. koszty kwalifikowane). »
Przyznawanie współpracownikom dodatkowych narzędzi, a obowiązek podatkowy
Aktualizacja: 07.09.2015
Czy zleceniobiorca będący przedsiębiorcą otrzymujący w celu realizacji zlecenia np. telefon, laptop, samochód, winien po swojej stronie rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń? »
Podatek od ukrywanych dochodów
Aktualizacja: 15.01.2015
Sejm przeprowadzi drugie czytanie rządowego projektu dotyczącego podatku od ukrywanych dochodów - zdecydowali w środę wieczorem posłowie. »
Zmiany w postępowaniu wobec podmiotów ukrywających dochody
Aktualizacja: 17.12.2014
Podatnicy, którzy dysponują przychodami bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących z nieujawnionych źródeł będą objęci nowymi zasadami postępowania. Zmiany w przepisach są wynikiem wydanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego »
Czy umowa leasingu operacyjnego może obniżyć podatek
Aktualizacja: 10.12.2014
Umowa leasingu stanowi często szybszy i łatwiejszy sposób na pozyskanie środków finansowych niezbędnych do prowadzenia działalności. Ograniczenie kosztów jest dla przedsiębiorców szczególnie ważne pod koniec roku. Dzięki umowie leasingu operacyjnego mogą zaoszczędzić i obniżyć należny fiskusowi podatek. »
Podatek od prywatnego wykorzystania aut służbowych od 2015 r.
Aktualizacja: 21.10.2014
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt zmian w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nowelizacja przepisów ma wprowadzić ułatwienia w jej wykonywaniu. Przede wszystkim wprowadziłaby zapis, który określałby ryczałtowe stawki podatki od prywatnego wykorzystani aut służbowych. »
Limity podatkowe dla małych podatników i rozliczających się ryczałtem
Aktualizacja: 07.10.2014
Limity podatkowe decydują o formie rozliczania się z urzędem skarbowym, czyli o możliwości utrzymania statusu małego podatnika bądź rozliczania się w formie ryczałtu. Wysokość limitów zależy od kursu wspólnej waluty. Jaka jest wysokość limitów? »
Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku
Aktualizacja: 15.09.2014
Od 2015 roku pracownicy korzystający z transportu zbiorowego organizowanego przez pracodawcę nie będą płacić podatku dochodowego z tego tytułu. »
Marek Moczulski: Tarcze antykryzysowe to odroczenie wyroku w czasie [PODCAST]