REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limity podatkowe dla małych podatników i rozliczających się ryczałtem

Limity podatkowe dla małych podatników i rozliczających się ryczałtem
Limity podatkowe dla małych podatników i rozliczających się ryczałtem

REKLAMA

REKLAMA

Limity podatkowe decydują o formie rozliczania się z urzędem skarbowym, czyli o możliwości utrzymania statusu małego podatnika bądź rozliczania się w formie ryczałtu. Wysokość limitów zależy od kursu wspólnej waluty. Jaka jest wysokość limitów?

Od kursu euro, podawanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu października, zależą wysokości m.in. limitów, które decydują o tym, czy firma może zachować status małego podatnika oraz o tym, czy przedsiębiorca może rozliczać się z fiskusem ryczałtem. W tym roku opublikowany przez NBP średni kurs euro wyniósł 4,1792 zł. To o nieco ponad 1% mniej niż przed rokiem, a więc w takim stopniu pójdą w dół limity.

REKLAMA

Mali podatnicy

Według przepisów, mali podatnicy to firmy, których obroty w roku poprzednim nie przekroczyły przeliczonej na złote i zaokrąglonej do pełnych tysięcy kwoty 1,2 mln euro. Tak ustalony limit na rok 2014 wynosił 5 068 000 zł, zaś na rok 2014 będzie to 5 015 000 zł, czyli o 53 tys. zł mniej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Mali podatnicy, według prawa podatkowego, mają kilka ważnych przywilejów, na przykład mogą rozliczać się kwartalnie z podatku dochodowego. Oznacza to, że muszą płacić zaliczki 4 razy do roku, do 20-go dnia miesiąca przypadającego po zakończeniu kwartału, za który się rozliczają. Czyli mają obowiązek opłacić podatek do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i do 20 stycznia.

Mali podatnicy mają także prawo do kwartalnych rozliczeń z VAT (tu terminy płatności są podobne jak w przypadku podatku dochodowego, ale zamiast do 20, podatek trzeba zapłacić do 25 dnia miesiąca przypadającego po zakończeniu kwartału, za jaki się rozliczamy). Poza tym, mali mogą rozliczać VAT metodą kasową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest jeszcze jeden przywilej małego podatnika – czyli jednorazowa amortyzacja. Zgodnie z przepisami, firma czy przedsiębiorca rozpoczynający działalność (pod pewnymi warunkami) jednorazowo odpisać wydatki na zakup środków trwałych w kwocie nieprzekraczającej 50 000 euro. I tę kwotę również należy przeliczyć na złote po kursie z 1 października. Będzie to kwota – po zaokrągleniu – 209 000 zł.

Zobacz również: Mały podatnik VAT 2014

Niższe limity dla ryczałtowców

REKLAMA

Od kursu euro z początku października uzależnione są także limity przychodów, które pozwalają rozliczać się z fikusem w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kwota limitu wynosi 150 tys. euro, czyli na rok 2015 będzie to 626 880 zł. To oznacza, że przedsiębiorcy, których przychody w 2014 roku lub przychody z działalności prowadzonej w formie spółki (liczone łącznie dla wszystkich wspólników) nie przekroczyły tej kwoty, nadal mogą płacić podatki w formie ryczałtu. Ci, którzy limit przekroczyli, muszą przejść na standardowe rozliczenia podatkowe.

Jest jeszcze jeden limit dla ryczałtowców. Mianowicie część z nich może opłacać podatek kwartalnie. Warunkiem jest uzyskanie przychodów nieprzekraczających w poprzednim roku podatkowym kwoty 25 tys. euro. Dla nich limit będzie więc wynosił 104 480 zł.

Zobacz: Czy ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania?

Autor: Marek Siudaj

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA