REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnicy spółki cywilnej też mogą wybrać ryczałt

Elżbieta Węcławik
Adam Bujalski

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie stoi na przeszkodzie w wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Na taką formę opodatkowania muszą jednak zdecydować się wszyscy wspólnicy. Trzeba też pamiętać, by o wyborze zawiadomić fiskusa.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to obok karty podatkowej jedna z uproszczonych form opodatkowania, pozwalająca między innymi na znaczne ograniczenie kwestii formalnych związanych z rozliczeniem podatkowym. Wynika to z między innymi z braku konieczności prowadzenia ksiąg, jak również z prostej metody ustalania wartości zobowiązania podatkowego.

REKLAMA

Spółka cywilna tylko osób fizycznych

Przychody osiągane przez wspólników z działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach spółki cywilnej mogą podlegać opodatkowaniu  na zasadach ryczałtu pod warunkiem, iż spełnione zostaną określone warunki. Jednym z podstawowych jest wymóg, by wspólnikami spółki były tylko osoby fizyczne. Jest to konieczne z uwagi, iż dla możliwości opodatkowania w tej formie potrzebna jest zgodna decyzja wszystkich wspólników.

Konieczne zgłoszenie do US

Zryczałtowana forma rozliczania podatku dochodowego ze względu na swój fakultatywny charakter  wymaga zgłoszenia. W przypadku spółki cywilnej takie oświadczenie muszą złożyć wszyscy wspólnicy. Każdy z nich składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według swojego miejsca zamieszkania. Osoby, które rozpoczynają dopiero działalność gospodarczą mają na to czas do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Kontynuujący powinni pamiętać, by złożyć takie oświadczenie na dany rok podatkowy nie później niż do dnia 20 stycznia danego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamów e-book: Przedsiębiorca w kontaktach z urzędem skarbowym >>

Ponadto, wspólnicy spółki cywilnej osób fizycznych rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W sytuacji niezłożenia w określonym terminie wspomnianego oświadczenia, do końca roku podatek należy rozliczać na zasadach ogólnych.

Przychody w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 150 000 euro

Jednym z ograniczeń w wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest wysokość uzyskiwanych przychodów. W przypadku firm kontynuujących działalność należy pamiętać o tym, że możliwość skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania przysługuje w przypadku, gdy suma przychodów wspólników spółki cywilnej uzyskana z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła  równowartości 150 000 euro (dla przychodów osiągniętych w roku 2011 jest to 661 680 zł).

Przeliczenia dokonuje się według średniego kursu euro na dzień 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej wysokość przychodów nie ma znaczenia. Istotne jest jednak, by nie korzystali z opodatkowania w formie karty podatkowej.


Elżbieta Węcławik,

Adam Bujalski

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA