Czy umowa leasingu operacyjnego może obniżyć podatek
REKLAMA
REKLAMA
Koniec roku to dla wielu przedsiębiorców czas inwestowania. Są już w stanie oszacować, jaką kwotę podatków będą musieli zapłacić w rozliczeniu za cały roku, i szukają sposobu, aby obniżyć wysokość tej daniny. TAX TIME to akcja Tax Care, której celem jest podsunięcie przedsiębiorcom rozwiązań, dzięki którym mogą zaoszczędzić na podatku.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Leasing obniża podatek
REKLAMA
Sposobem na zredukowanie zobowiązań wobec fiskusa jest leasing. Przy czym należy pamiętać, że są dwa rodzaje leasingu – finansowy oraz operacyjny. Ten pierwszy można porównać do kredytu, jako że nabywany w ten sposób środek trwały wprowadzany jest do stanu majątkowego leasingobiorcy, on też dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Poza amortyzacją koszt podatkowy stanowią także raty odsetkowe. Jak widać, ten sposób finansowania raczej nie nadaje się do użycia przy szybkiej inwestycji, obniżającej podatek.
W przypadku leasingu operacyjnego nie dochodzi do przeniesienia środka trwałego do majątku leasingobiorcy, nadal pozostaje on własnością firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Za to dla leasingobiorcy kosztem podatkowym jest pełna rata leasingowa więc zawierająca zarówno odsetki, jak i kapitał. I jeszcze jedno – istnieje spora swoboda, jeśli idzie o wysokość pierwszej raty.
Zobacz również: Faktoring, leasing czy kredyt?
Nawet 45% wartości przedmiotu leasingu
Wystarczy przejrzeć ofertę firm leasingowych, aby zorientować się, że wartość pierwszej raty np. w przypadku leasingu operacyjnego samochodu, może wynosić nawet do 45% wartości przedmiotu. To oznacza, że np. w przypadku samochodu o wartości 40 000 zł, ta wartość może wynieść 18 000 zł. Przy czym nie jest to pełna kwota, jaką leasingobiorca będzie musiał zapłacić, jako że dochodzą inne opłaty i prowizje. I całość tej raty można wliczyć w koszty już w chwili jego poniesienia.
Wprawdzie wcześniej ze strony urzędów skarbowych pojawiały się próby zakwestionowania możliwości jednorazowego odpisu tak wysokiej kwoty, jednak linia orzecznictwa sądowego jest taka, że można pierwszą ratę odpisać jednorazowo. Później oczywiście podatnik będzie płacił już mniejsze kwoty, wynikające z wartości przedmiotu leasingu oraz stawek danej firmy.
Zobacz: Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu?
Kilka warunków do spełnienia
REKLAMA
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało zapisanych kilka warunków, które musi spełnić umowa leasingowa, aby raty i związane z nim opłaty uznać za koszt podatkowy. Przede wszystkim umowa musi zostać zawarta co najmniej na okres równy 40% normatywnego okresu amortyzacji ( w przypadku ruchomości) lub co najmniej na 5 lat (gdy umowa dotyczy nieruchomości) oraz suma wszystkich rat, pomniejszona o podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego.
Normatywny okres amortyzacji samochodu osobowego to 5 lat, a więc minimalny okres umowy leasingu operacyjnego auta, który może posłużyć do redukcji podatków, to 2 lata. Z kolei do sumy wszystkich opłat dolicza się także wartość wykupu auta. Z tym, że w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca ma możliwość wyboru, czy decyduje się wykupić samochód, czy chce go oddać i wziąć nowy w leasing. Zwłaszcza, że wtedy znowu będzie miał okazję obniżenia swoich zobowiązań podatkowych.
Zobacz: Umowa leasingu – aspekty cywilnoprawne
Autorzy: Wojciech Warczok, Marek Siudaj
REKLAMA
REKLAMA