REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring, leasing czy kredyt?

Subskrybuj nas na Youtube
Faktoring
Faktoring
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring to obok leasingu i kredytu coraz popularniejszy sposób na pozyskanie funduszy dla firmy. Dla zakładających i prowadzących działalność gospodarczą, dostęp do środków finansowych ma zasadnicze znaczenie. Nie tylko ze względu na realizację bieżących zleceń, ale również dla rozwoju firmy. Korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania firma może nabyć dodatkowe maszyny i zwiększyć produkcję.

Jednak jak pokazują dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawione w „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, blisko 60% nakładów inwestycyjnych firm z segmentu MŚP pochodzi ze środków własnych. Zewnętrzne finansowanie może okazać się również niezbędne w prowadzeniu bieżącej działalności. Firma chcąc realizować zlecenia ponosi określone koszty, które musi uregulować, nim pojawią się przychody. Skutkiem tego mogą być zatory płatnicze – problem, z którym boryka się wiele firm na polskim rynku.

REKLAMA

Wbrew pozorom jednak sytuacja nie jest tak zła. Instytucje finansowe oferują szeroki wachlarz produktów, mających na celu wspierać biznes. Przedsiębiorcy nie są po prostu często świadomi możliwości jakie tworzy rynek. Tymczasem mogą oni korzystać m.in. z kredytu, leasingu czy faktoringu. Przed podjęciem decyzji, po którą z metod sięgnąć, warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z nich.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Najbardziej dostępnym dla firm rozwiązaniem spośród wymienionych jest leasing. Nawet przedsiębiorstwa prowadzące działalność od niedawna mogą z niego skorzystać, a liczba formalności jest znacznie mniejsza. Wynika to z faktu, że przedmiotem umowy leasingu jest środek trwały, który traci swoją wartość relatywnie wolno. Powszechnie leasing kojarzy się z zakupem samochodów, ale może on również obejmować meble, maszyny przemysłowe, a nawet budynki. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta służy finansowaniu konkretnych inwestycji. Nie jest zatem rozwiązaniem dla firm, które poszukują finansowania bieżącej działalności. W takiej sytuacji zdecydowanie korzystniej jest rozważyć opcję ubiegania się o kredyt bądź skorzystania z faktoringu. Znów jednak pojawia się pytanie co wybrać.

Faktoring jest rozwiązaniem atrakcyjnym na tle kredytów bankowych, ponieważ nie obciąża zdolności kredytowej firmy i nie jest widoczny w bilansie spółki. Co więcej, wpływa on na poprawę wskaźników finansowych, gdyż nie wykazuje się należności od przedsiębiorstw, ale gotówkę na rachunku. To z kolei może przełożyć się na uzyskanie wyższego limitu kredytowego, kiedy firma naprawdę będzie potrzebować go do celów inwestycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu opłaca się faktoring?

REKLAMA

Należy również pamiętać, że wiele nowych lub dotkniętych przez kryzys podmiotów może mieć problem z uzyskaniem kredytu, a proces oceny ryzyka i lista wymaganych dokumentów są znacznie bardziej rozbudowane niż w faktoringu, który nie wymaga twardych zabezpieczeń w postaci aktywów trwałych. Kredyt może wydawać się rozwiązaniem nieco tańszym w porównaniu z usługą faktoringową, jednak może być to wrażenie pozorne. Banki, oprócz oprocentowania, uwzględniają dodatkowe opłaty, jak choćby prowizja przygotowawcza czy ubezpieczenie. Warto również mieć na uwadze, że branża faktoringowa stale się rozwija, oferując korzystne rozwiązania także dla podmiotów z segmentu MŚP, które znacznie obniżają koszty tego procesu.  Przykładem jest działająca na polskim rynku internetowa platforma Faktorama.pl, która pozwala na aukcyjną sprzedaż nawet pojedynczych faktur bez konieczności podpisywania długoterminowych umów i przedstawiania gwarancji osobistych, czy minimalnych wartości obrotu.

Podsumowując, można stwierdzić, że rynek oferuje różne metody kontroli płynności finansowej i każda z firm, w zależności od swojej sytuacji znajdzie rozwiązanie dla siebie. Warto jednak zaznaczyć, że faktoring jako elastyczna usługa, wpływająca na poprawę przepływów finansowych w firmie i alternatywa dla pozostałych form finansowania zyskuje zwolenników, o czym świadczy dynamiczny wzrost obrotów na rynku faktoringu w Polsce.

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Autorem komentarza jest Arkadiusz Kleszcz, Prezes Zarządu Faktorama

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA