REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring, leasing czy kredyt?

Faktoring
Faktoring
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring to obok leasingu i kredytu coraz popularniejszy sposób na pozyskanie funduszy dla firmy. Dla zakładających i prowadzących działalność gospodarczą, dostęp do środków finansowych ma zasadnicze znaczenie. Nie tylko ze względu na realizację bieżących zleceń, ale również dla rozwoju firmy. Korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania firma może nabyć dodatkowe maszyny i zwiększyć produkcję.

Jednak jak pokazują dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawione w „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, blisko 60% nakładów inwestycyjnych firm z segmentu MŚP pochodzi ze środków własnych. Zewnętrzne finansowanie może okazać się również niezbędne w prowadzeniu bieżącej działalności. Firma chcąc realizować zlecenia ponosi określone koszty, które musi uregulować, nim pojawią się przychody. Skutkiem tego mogą być zatory płatnicze – problem, z którym boryka się wiele firm na polskim rynku.

REKLAMA

Wbrew pozorom jednak sytuacja nie jest tak zła. Instytucje finansowe oferują szeroki wachlarz produktów, mających na celu wspierać biznes. Przedsiębiorcy nie są po prostu często świadomi możliwości jakie tworzy rynek. Tymczasem mogą oni korzystać m.in. z kredytu, leasingu czy faktoringu. Przed podjęciem decyzji, po którą z metod sięgnąć, warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z nich.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Najbardziej dostępnym dla firm rozwiązaniem spośród wymienionych jest leasing. Nawet przedsiębiorstwa prowadzące działalność od niedawna mogą z niego skorzystać, a liczba formalności jest znacznie mniejsza. Wynika to z faktu, że przedmiotem umowy leasingu jest środek trwały, który traci swoją wartość relatywnie wolno. Powszechnie leasing kojarzy się z zakupem samochodów, ale może on również obejmować meble, maszyny przemysłowe, a nawet budynki. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta służy finansowaniu konkretnych inwestycji. Nie jest zatem rozwiązaniem dla firm, które poszukują finansowania bieżącej działalności. W takiej sytuacji zdecydowanie korzystniej jest rozważyć opcję ubiegania się o kredyt bądź skorzystania z faktoringu. Znów jednak pojawia się pytanie co wybrać.

Faktoring jest rozwiązaniem atrakcyjnym na tle kredytów bankowych, ponieważ nie obciąża zdolności kredytowej firmy i nie jest widoczny w bilansie spółki. Co więcej, wpływa on na poprawę wskaźników finansowych, gdyż nie wykazuje się należności od przedsiębiorstw, ale gotówkę na rachunku. To z kolei może przełożyć się na uzyskanie wyższego limitu kredytowego, kiedy firma naprawdę będzie potrzebować go do celów inwestycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu opłaca się faktoring?

REKLAMA

Należy również pamiętać, że wiele nowych lub dotkniętych przez kryzys podmiotów może mieć problem z uzyskaniem kredytu, a proces oceny ryzyka i lista wymaganych dokumentów są znacznie bardziej rozbudowane niż w faktoringu, który nie wymaga twardych zabezpieczeń w postaci aktywów trwałych. Kredyt może wydawać się rozwiązaniem nieco tańszym w porównaniu z usługą faktoringową, jednak może być to wrażenie pozorne. Banki, oprócz oprocentowania, uwzględniają dodatkowe opłaty, jak choćby prowizja przygotowawcza czy ubezpieczenie. Warto również mieć na uwadze, że branża faktoringowa stale się rozwija, oferując korzystne rozwiązania także dla podmiotów z segmentu MŚP, które znacznie obniżają koszty tego procesu.  Przykładem jest działająca na polskim rynku internetowa platforma Faktorama.pl, która pozwala na aukcyjną sprzedaż nawet pojedynczych faktur bez konieczności podpisywania długoterminowych umów i przedstawiania gwarancji osobistych, czy minimalnych wartości obrotu.

Podsumowując, można stwierdzić, że rynek oferuje różne metody kontroli płynności finansowej i każda z firm, w zależności od swojej sytuacji znajdzie rozwiązanie dla siebie. Warto jednak zaznaczyć, że faktoring jako elastyczna usługa, wpływająca na poprawę przepływów finansowych w firmie i alternatywa dla pozostałych form finansowania zyskuje zwolenników, o czym świadczy dynamiczny wzrost obrotów na rynku faktoringu w Polsce.

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Autorem komentarza jest Arkadiusz Kleszcz, Prezes Zarządu Faktorama

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA