REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Kancelaria KKW
Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?
Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa faktoringu należy do grupy tzw. umów nienazwanych i nie jest stypizowana w polskich prawie cywilnym. Z reguły do jej zawarcia dochodzi w obrocie profesjonalnym, między przedsiębiorcami. Na jakie klauzule firmy powinny zwracać uwagę? Przeczytaj poradę eksperta.

Faktoring łączy elementy różnych umów – przede wszystkim umowy cesji wierzytelności tj. umowy przenoszącej wierzytelności z majątku przedsiębiorcy (faktoranta) do majątku nabywcy (faktora), umowy zlecenia oraz innych umów, których przedmiotem jest świadczenie usług. Często faktor w ramach umowy zobowiązuje się do wykonania czynności dodatkowych, niezwiązanych już bezpośrednio z samą cesją, jak np. doradztwo prawne, usługi marketingowe, usługi związane z windykacją należności.

REKLAMA

W umowach faktoringu znajdziemy więc klauzule charakterystyczne dla różnych typów umów. Dopuszczalność zawierania umów faktoringowych wynika z zasady swobody umów określonej w art. 353¹ kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strony zawierające umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zobacz: Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

REKLAMA

W praktyce w umowie faktoringu strony umieszczają klauzule typowe dla cesji wierzytelności czy umowy zlecenia. Ponadto w umowie faktoringu zamieszcza się często np.: klauzule dotyczące podziału ryzyka na wypadek niewypłacalności dłużnika (klauzule przewidujące zwrotne przejście wierzytelności na faktoranta), klauzule zakładające tzw. cesję globalną (czyli przejęcie przez faktora wszystkich, zarówno istniejących jak i przyszłych wierzytelności, które przysługują lub będą przysługiwać faktorantowi), klauzule dotyczące zasad powiadamiania dłużnika (w wypadku faktoringu otwartego – dłużnik jest powiadamiany, podczas gdy faktoring tajny zakłada nieinformowanie dłużnika o dokonanej cesji). Zgodnie z w/w zasadą autonomii kontraktowania, strony mają swobodę kształtowania relacji i treści wzajemnych zobowiązań. 

Istnieją jednak pewne ograniczenia dla stron stosunków obligacyjnych, w tym stron umów faktoringu, w formułowaniu treści umowy. Mają tutaj zastosowanie ogólne zasady kreowania stosunków zobowiązaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

REKLAMA

Po pierwsze niedopuszczalne będzie zawarcie w umowie faktoringu postanowienia sprzecznego z bezwzględnie obowiązującym przepisem prawa (ius cogens) oraz przepisami semiimperatywnymi, tj. określającymi minimalne wymogi ochrony prawnej, a więc postanowienia sprzecznego z ustawą.

Przykładowo:
- niedopuszczalne jest zamieszczenie w umowie jako warunku takiego zastrzeżenia, które nie może być uznane jako warunek w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (art. 89 i art. 94) i od jego ziszczenia się uzależniać możliwość odstąpienia od umowy;
- sprzeczna z ustawą (z art. 83 Prawa upadłościowego i naprawczego) jest klauzula przewidująca zmianę lub rozwiązanie umowy na wypadek ogłoszenia upadłości jednej ze stron umowy;
- niedopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego;
- nieważna jest klauzula umowna, na mocy której strony dokonują umownego wyłączenia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego (zrzeczenie się odsetek z góry, jeszcze przed ich powstaniem),
- nieskuteczne jest także zastrzeżenie prawa do odstąpienia umowy bez określenia terminu na jego wykonanie;
- sprzecznym z ustawą jest również postanowienie umowne, uprawniające do naliczania za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego odsetek wyższych niż maksymalne odsetki umowne (w rozumieniu art. 359 k.c.);
- nieskuteczne jest ponadto ustalenie w umowie innego okresu przedawnienia roszczeń stron, niż to wynika z ustawy.

Po drugie granice swobody umów wyznaczają zasady współżycia społecznego, a więc normy pozaprawne, takie jak np.: zasada uczciwości i rzetelności kupieckiej, zasada lojalnego, opartego na zaufaniu, postępowania wobec kontrahenta w trakcie kształtowania treści umowy i jej realizacji.

Przykładowo za niedopuszczalne można uznać nieuzasadnione rażąco nierównoważone ukształtowanie wzajemnych praw i obowiązków stron (na granicy wyzysku) czy też klauzule, z których wynika, że stwierdzenie, czy doszło do zawinionego niewywiązania się z umowy przez jedną stronę, należy do wyłącznej oceny drugiej strony tej umowy. 

Polecamy: Na czym polega umowa faktoringu?

Po trzecie autonomia stron w kształtowaniu treści kontraktu jest ograniczona naturą (właściwością) zobowiązania. Postanowienia umowy sprzeczne z celem stosunku obligacyjnego są nieważne. Dla przykładu sądy uznają, iż sprzeczność taka występuje w wypadku zawarcia w umowie klauzuli dopuszczającej dokonywanie jednostronnej zmiany umowy w dowolnym czasie przez jedną ze stron (np. zmiany regulaminów wiążące drugą stronę).
Zamieszczenie nieważnych postanowień w każdej umowie, także w umowie faktoringu wywołuje skutki wynikające z ogólnych reguł dokonywania czynności prawnych, określone w art. 58 k.c. Co do zasady przekroczenie granic autonomii kontraktowania oznacza nieważność całej umowy. Jeśli jednak naruszenie swobody umów dotyczyło tylko części umowy, wówczas czynność jest ważna w pozostałej części, chyba że bez postanowień dotkniętych nieważnością umowa nie zostałaby dokonana (art. 58 § 3 k.c.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA