REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria KKW
Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?
Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa faktoringu należy do grupy tzw. umów nienazwanych i nie jest stypizowana w polskich prawie cywilnym. Z reguły do jej zawarcia dochodzi w obrocie profesjonalnym, między przedsiębiorcami. Na jakie klauzule firmy powinny zwracać uwagę? Przeczytaj poradę eksperta.

Faktoring łączy elementy różnych umów – przede wszystkim umowy cesji wierzytelności tj. umowy przenoszącej wierzytelności z majątku przedsiębiorcy (faktoranta) do majątku nabywcy (faktora), umowy zlecenia oraz innych umów, których przedmiotem jest świadczenie usług. Często faktor w ramach umowy zobowiązuje się do wykonania czynności dodatkowych, niezwiązanych już bezpośrednio z samą cesją, jak np. doradztwo prawne, usługi marketingowe, usługi związane z windykacją należności.

REKLAMA

W umowach faktoringu znajdziemy więc klauzule charakterystyczne dla różnych typów umów. Dopuszczalność zawierania umów faktoringowych wynika z zasady swobody umów określonej w art. 353¹ kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strony zawierające umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zobacz: Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

REKLAMA

W praktyce w umowie faktoringu strony umieszczają klauzule typowe dla cesji wierzytelności czy umowy zlecenia. Ponadto w umowie faktoringu zamieszcza się często np.: klauzule dotyczące podziału ryzyka na wypadek niewypłacalności dłużnika (klauzule przewidujące zwrotne przejście wierzytelności na faktoranta), klauzule zakładające tzw. cesję globalną (czyli przejęcie przez faktora wszystkich, zarówno istniejących jak i przyszłych wierzytelności, które przysługują lub będą przysługiwać faktorantowi), klauzule dotyczące zasad powiadamiania dłużnika (w wypadku faktoringu otwartego – dłużnik jest powiadamiany, podczas gdy faktoring tajny zakłada nieinformowanie dłużnika o dokonanej cesji). Zgodnie z w/w zasadą autonomii kontraktowania, strony mają swobodę kształtowania relacji i treści wzajemnych zobowiązań. 

Istnieją jednak pewne ograniczenia dla stron stosunków obligacyjnych, w tym stron umów faktoringu, w formułowaniu treści umowy. Mają tutaj zastosowanie ogólne zasady kreowania stosunków zobowiązaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

REKLAMA

Po pierwsze niedopuszczalne będzie zawarcie w umowie faktoringu postanowienia sprzecznego z bezwzględnie obowiązującym przepisem prawa (ius cogens) oraz przepisami semiimperatywnymi, tj. określającymi minimalne wymogi ochrony prawnej, a więc postanowienia sprzecznego z ustawą.

Przykładowo:
- niedopuszczalne jest zamieszczenie w umowie jako warunku takiego zastrzeżenia, które nie może być uznane jako warunek w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (art. 89 i art. 94) i od jego ziszczenia się uzależniać możliwość odstąpienia od umowy;
- sprzeczna z ustawą (z art. 83 Prawa upadłościowego i naprawczego) jest klauzula przewidująca zmianę lub rozwiązanie umowy na wypadek ogłoszenia upadłości jednej ze stron umowy;
- niedopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego;
- nieważna jest klauzula umowna, na mocy której strony dokonują umownego wyłączenia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego (zrzeczenie się odsetek z góry, jeszcze przed ich powstaniem),
- nieskuteczne jest także zastrzeżenie prawa do odstąpienia umowy bez określenia terminu na jego wykonanie;
- sprzecznym z ustawą jest również postanowienie umowne, uprawniające do naliczania za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego odsetek wyższych niż maksymalne odsetki umowne (w rozumieniu art. 359 k.c.);
- nieskuteczne jest ponadto ustalenie w umowie innego okresu przedawnienia roszczeń stron, niż to wynika z ustawy.

Po drugie granice swobody umów wyznaczają zasady współżycia społecznego, a więc normy pozaprawne, takie jak np.: zasada uczciwości i rzetelności kupieckiej, zasada lojalnego, opartego na zaufaniu, postępowania wobec kontrahenta w trakcie kształtowania treści umowy i jej realizacji.

Przykładowo za niedopuszczalne można uznać nieuzasadnione rażąco nierównoważone ukształtowanie wzajemnych praw i obowiązków stron (na granicy wyzysku) czy też klauzule, z których wynika, że stwierdzenie, czy doszło do zawinionego niewywiązania się z umowy przez jedną stronę, należy do wyłącznej oceny drugiej strony tej umowy. 

Polecamy: Na czym polega umowa faktoringu?

Po trzecie autonomia stron w kształtowaniu treści kontraktu jest ograniczona naturą (właściwością) zobowiązania. Postanowienia umowy sprzeczne z celem stosunku obligacyjnego są nieważne. Dla przykładu sądy uznają, iż sprzeczność taka występuje w wypadku zawarcia w umowie klauzuli dopuszczającej dokonywanie jednostronnej zmiany umowy w dowolnym czasie przez jedną ze stron (np. zmiany regulaminów wiążące drugą stronę).
Zamieszczenie nieważnych postanowień w każdej umowie, także w umowie faktoringu wywołuje skutki wynikające z ogólnych reguł dokonywania czynności prawnych, określone w art. 58 k.c. Co do zasady przekroczenie granic autonomii kontraktowania oznacza nieważność całej umowy. Jeśli jednak naruszenie swobody umów dotyczyło tylko części umowy, wówczas czynność jest ważna w pozostałej części, chyba że bez postanowień dotkniętych nieważnością umowa nie zostałaby dokonana (art. 58 § 3 k.c.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA