REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega umowa faktoringu?

Milewski Marcin
Występujące w obrocie handlowym umowy faktoringu najczęściej złożone są z dwóch części.
Występujące w obrocie handlowym umowy faktoringu najczęściej złożone są z dwóch części.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawą umowy faktoringu jest zakup wierzytelności przedsiębiorcy przez faktora w zamian za kwotę odpowiadającą ich wartości, ale pomniejszoną z reguły o prowizję faktora.

Faktoring jest to więc wykup wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z określonego tytułu np. sprzedaży, usługi, dostawy, dokonany przez stronę określaną mianem faktora. Przedsiębiorca otrzymuje zapłatę kwoty równej wartości zakupionych zobowiązań, nierzadko pomniejszoną o przysługujące faktorowi wynagrodzenie za samo nabycie.

REKLAMA

Spółka posiada wierzytelności o wartości 20.000 PLN. Dokonuje ich sprzedaży na rzecz spółki faktoringowej. Wynagrodzenie faktora wynosi 2000 PLN brutto. Faktor przelewa na konto spółki 18.000 PLN.

Faktoring może przybrać postać zarówno jednorazowej umowy, jak również linii faktoringu. W pierwszym przypadku faktor dokonuje wykupu jednej lub kilku wskazanych w umowie wierzytelności, podczas gdy w drugiej sytuacji chodzi o nabywanie zobowiązań spełniających oznaczone przesłanki w okresie trwania umowy, do określonej górnej granicy wartości.

Polecamy: Zakładam firmę

Występujące w obrocie handlowym umowy faktoringu najczęściej złożone są z dwóch części.

Pierwsza część swym zakresem obejmuje postanowienia określane w praktyce mianem warunków standardowych. Strony wskazują w nich jakiego rodzaju umowa faktoringu jest zawierana (faktoring pełny, niepełny lub mieszany), a dodatkowo oznaczają podmiot ponoszący odpowiedzialność w przypadku niewypłacalności dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Druga część postanowień, to te które mają charakter szczegółowy. Z praktycznego punktu widzenia są one najczęściej prawami i obowiązkami faktora, a także przedsiębiorcy.

W umowie faktoringu możliwe jest zamieszczenie klauzuli del credere, klauzuli wyłączności lub klauzuli eksportowej.

Pierwsza z nich oznacza, że faktor ponosi odpowiedzialność za brak spełnienia świadczenia przez dłużnika. Zaniechanie dłużnika powoduje pokrycie zobowiązania przez faktora, przy czym jego świadczenie następuje do wysokości kwoty stanowiącej odpowiednik wartości nabytych wierzytelności pomniejszonej o prowizję.

Polecamy: Klauzule w umowach długoterminowych

Klauzula wyłączności decyduje o tym, że faktor dokonuje wykupu całości wierzytelności przedsiębiorcy przy jednoczesnym pozostawaniu jego jedynym faktorem. Trzecia klauzula oznacza, że przedsiębiorca dokonuje ograniczenia prowadzonego eksportu do oznaczonych w umowie państw lub obejmuje nim tylko niektóre towary lub usługi. Klauzula ta ma na celu zabezpieczenie ewentualnych roszczeń faktora poprzez umożliwieniu mu względnie łatwiejszej egzekucji.

Umowa faktoringu ma charakter bilateralny (dwustronny). Należy do umów handlowych nienazwanych i kształtowana jest w oparciu o zasadę swobody umów.

Umowa faktoringu zawarta pomiędzy faktorem będącym bankiem lub spółką faktoringową oraz przedsiębiorcą. Stroną umowy nie jest dłużnik faktoringowy będący odbiorcą towarów dostarczanych przez przedsiebiorcę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA