REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega faktoring niepełny i mieszany?

Milewski Marcin
Faktoring niepełny określany jest także faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym.
Faktoring niepełny określany jest także faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym.
Nieznany
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praktyka działań w ramach obrotu handlowego spowodowała wykształcenie kilku rodzajów faktoringu. Należą do nich m.in. faktoring pełny i niepełny.

Zgodnie z regulacjami Konwencji Ottawskiej z 1988 r. umowa faktoringowa to taka umowa, która jest zawarta pomiędzy jedną stroną (dostawcą), a drugą (faktorem). W oparciu o tę umowę dostawca ma prawo przeniesienia na faktora własności wierzytelności, wynikających z umowy sprzedaży dóbr przez dostawę klientom, z określonymi wyjątkami. Na faktorze spoczywa obowiązek finansowania dostawcy lub objęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika, lub inkaso wierzytelności, lub dokonywanie rachunkowości w zakresie dotyczącym wierzytelności.

REKLAMA

Konwencja Ottawska wskazuje, że dłużnik powinien być poinformowany o dokonaniu przeniesienia wierzytelności.

Faktoring niepełny określany jest także faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym. Występuje on w obrocie handlowym, gdy dokonanie cesji wierzytelności nie skutkuje jednocześnie przejściem ciężaru ryzyka niewypłacalności podmiotu będącego dłużnikiem wobec faktora. Odpowiedzialność pozostaje po stronie przedsiębiorcy dokonującego dostawy (świadczącego usługi).

Polecamy: Mała firma

REKLAMA

Spółka handlowa zawarła umowę faktoringu niepełnego, której przedmiotem było przeniesienie własności wierzytelności na kwotę 20.000 PLN. Uczestnik tej umowy – dłużnik – okazał się niewypłacalny. Na spółce ciąży zobowiązanie do świadczenia tej kwoty na rzecz faktora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktoring niepełny, przy uwzględnieniu wszystkich jego cech, może zostać zakwalifikowany jako określonego rodzaju pożyczka zaciągnięta od faktora przez przedsiębiorcę. Jej przedmiotem byłyby środki finansowe, które w przypadku wystąpienia sytuacji niewypłacalności dłużnika zobowiązany jest zwrócić faktorant (z tytułu odpowiedzialności za niewypłacalność).

W obrocie handlowym faktoring niepełny postrzegany jest jako forma warunkowego zbycia wierzytelności.

Przedsiębiorca, który dostarczył towar (świadczył usługi) i zawarł umowę faktoringu powinien wziąć pod uwagę, że w przypadku braku spełnienia świadczenia ze strony dłużnika i przejściu na przedsiębiorcę, na podstawie zawartej umowy faktoringu niepełnego, odpowiedzialności za spłatę zobowiązania na rzecz faktora, będzie on musiał uwzględnić także koszty wynikające ze zwłoki w płatności.

Od faktoringu regresowego należy odróżnić faktoring mieszany stanowiący połączenie dwóch pozostałych jego form, czyli pełnej i niepełnej.

Faktoring mieszany stanowi połączenie elementów faktoringu pełnego i niepełnego.

Polecamy: Realizacja świadczeń w umowach

Na podstawie faktoringu mieszanego faktor przejmuje ciężar ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika, ale jedynie do oznaczonej w umowie kwoty. Za pozostałą część zobowiązania nadal odpowiada przedsiębiorca. Główną zaletą faktoringu mieszanego jest podział ryzyka pomiędzy dwie strony umowy.

W praktyce faktoring mieszany jest najczęściej występującą formą tego typu umów handlowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA