REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega faktoring niepełny i mieszany?

Milewski Marcin
Faktoring niepełny określany jest także faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym.
Faktoring niepełny określany jest także faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym.
Nieznany
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praktyka działań w ramach obrotu handlowego spowodowała wykształcenie kilku rodzajów faktoringu. Należą do nich m.in. faktoring pełny i niepełny.

Zgodnie z regulacjami Konwencji Ottawskiej z 1988 r. umowa faktoringowa to taka umowa, która jest zawarta pomiędzy jedną stroną (dostawcą), a drugą (faktorem). W oparciu o tę umowę dostawca ma prawo przeniesienia na faktora własności wierzytelności, wynikających z umowy sprzedaży dóbr przez dostawę klientom, z określonymi wyjątkami. Na faktorze spoczywa obowiązek finansowania dostawcy lub objęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika, lub inkaso wierzytelności, lub dokonywanie rachunkowości w zakresie dotyczącym wierzytelności.

REKLAMA

Konwencja Ottawska wskazuje, że dłużnik powinien być poinformowany o dokonaniu przeniesienia wierzytelności.

Faktoring niepełny określany jest także faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym. Występuje on w obrocie handlowym, gdy dokonanie cesji wierzytelności nie skutkuje jednocześnie przejściem ciężaru ryzyka niewypłacalności podmiotu będącego dłużnikiem wobec faktora. Odpowiedzialność pozostaje po stronie przedsiębiorcy dokonującego dostawy (świadczącego usługi).

Polecamy: Mała firma

REKLAMA

Spółka handlowa zawarła umowę faktoringu niepełnego, której przedmiotem było przeniesienie własności wierzytelności na kwotę 20.000 PLN. Uczestnik tej umowy – dłużnik – okazał się niewypłacalny. Na spółce ciąży zobowiązanie do świadczenia tej kwoty na rzecz faktora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktoring niepełny, przy uwzględnieniu wszystkich jego cech, może zostać zakwalifikowany jako określonego rodzaju pożyczka zaciągnięta od faktora przez przedsiębiorcę. Jej przedmiotem byłyby środki finansowe, które w przypadku wystąpienia sytuacji niewypłacalności dłużnika zobowiązany jest zwrócić faktorant (z tytułu odpowiedzialności za niewypłacalność).

W obrocie handlowym faktoring niepełny postrzegany jest jako forma warunkowego zbycia wierzytelności.

Przedsiębiorca, który dostarczył towar (świadczył usługi) i zawarł umowę faktoringu powinien wziąć pod uwagę, że w przypadku braku spełnienia świadczenia ze strony dłużnika i przejściu na przedsiębiorcę, na podstawie zawartej umowy faktoringu niepełnego, odpowiedzialności za spłatę zobowiązania na rzecz faktora, będzie on musiał uwzględnić także koszty wynikające ze zwłoki w płatności.

Od faktoringu regresowego należy odróżnić faktoring mieszany stanowiący połączenie dwóch pozostałych jego form, czyli pełnej i niepełnej.

Faktoring mieszany stanowi połączenie elementów faktoringu pełnego i niepełnego.

Polecamy: Realizacja świadczeń w umowach

Na podstawie faktoringu mieszanego faktor przejmuje ciężar ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika, ale jedynie do oznaczonej w umowie kwoty. Za pozostałą część zobowiązania nadal odpowiada przedsiębiorca. Główną zaletą faktoringu mieszanego jest podział ryzyka pomiędzy dwie strony umowy.

W praktyce faktoring mieszany jest najczęściej występującą formą tego typu umów handlowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA