REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowiada za produkt niebezpieczny?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny może ponosić odpowiedzialność także ten, kto w zakresie swojej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny.
Za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny może ponosić odpowiedzialność także ten, kto w zakresie swojej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny jest uregulowana przez przepisy Kodeksu cywilnego w sposób szczególny. Za produkt możemy uznać rzecz ruchomą, choćby została ona połączona z inną rzeczą, a także zwierzęta i, uwaga – energię elektryczną.

REKLAMA

Co więcej za produkt uznaje się także rzeczy w ogóle nieprzetworzone jak np. surowce naturalne czy produkty rolne, przy czym produkt niebezpieczny to każdy, który ma cechy niezapewniające bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać uwzględniając jego normalne użycie.

REKLAMA

Przy ocenie, że dany produkt jest niebezpieczny bierze się pod uwagę kryteria obiektywne, i oczekiwania typowego konsumenta takiego produktu, dlatego przy produktach adresowanych dla dzieci należy mieć na uwadze nie tylko prawidłowe użycie produktu, ale także częste w takich sytuacjach nieprawidłowe użytkowanie produktu. Dlatego za produkt niebezpieczny można uznać zarówno piłę motorową z uszkodzonym łańcuchem, którego konstrukcja przy prawidłowym użytkowaniu doprowadzi do niepożądanych skutków, jak i kredki przeznaczone dla dzieci, które to jednak mogą stać się produktem niebezpiecznym, właśnie przy uwzględnieniu faktu, że ich “typowy” konsument szerzej może rozumieć powszechne użycie tego produktu.

Porównaj: Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Istotnym także z punktu widzenia podmiotów odpowiedzialnych za produkt niebezpieczny jest to, że o tym, czy produkt jest bezpieczny decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwości produktu. Zatem jeżeli dany produkt w chwili wprowadzenia go do obrotu spełnia istniejące w danym czasie techniczne standardy, nie można uznać go za niebezpieczny tylko z tego powodu, że później wprowadzono produkt podobny ulepszony.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny?

Krąg podmiotów odpowiedzialnych za produkt niebezpieczny jest dosyć szeroki, bowiem do osób odpowiedzialnych za szkodę powstałą przez produkt niebezpieczny, ustawa zalicza:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • producenta, który wytwarza go w zakresie swojej działalności gospodarczej – odpowiedzialność producenta powstaje z chwilą wprowadzenia produktu do obrotu w zakresie jego działalności gospodarczej;
  • wytwórcę materiału, surowca bądź części składowej produktu, chyba, że przyczyną szkody była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta finalnego;
  • osoby, które przez umieszczenie na produkcie swojej nazwy, znaku towarowego czy innego oznaczenia odróżniającego podają się za producenta;
  • importerzy produktów zagranicznych, którzy wprowadzili do obrotu krajowego te produkty w zakresie swojej działalności gospodarczej.

Wyżej wskazane osoby odpowiadają solidarnie i są dłużnikami solidarnymi, co oznacza, że uprawniony wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Polecamy serwis: Spółki

REKLAMA

Za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny może ponosić odpowiedzialność także ten, kto w zakresie swojej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny, jeżeli sam nie jest w stanie (w ciągu miesiąca od daty zawiadomienia go o szkodzie) wskazać producenta lub importera lub osobę od której sam nabył produkt. W tym przypadku zbywca może zostać zwolniony od odpowiedzialności jedynie, gdy wskaże producenta lub importera.

Konsument, któremu produkt niebezpieczny wyrządził szkodę zwrócił się do firmy, która mu go sprzedała. Firma, która zbyła produkt niebezpieczny stwierdziła, że nie jest producentem tego produktu i odpowiedzialności z tytułu szkody wyrządzonej przez produkt przez to nie ponosi. Czy takie zapewnienie zwalnia firmę od odpowiedzialności ? Nie. Zbywca produktu może zwolnić się od odpowiedzialności jeżeli wskaże w ciągu miesiąca od daty zawiadomienia o szkodzie, producenta, importera lub osobę, od której sam nabył produkt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA