REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega faktoring pełny

Milewski Marcin
Umowa faktoringu powinna wskazywać na jaki jego rodzaj decydują się strony.
Umowa faktoringu powinna wskazywać na jaki jego rodzaj decydują się strony.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa faktoringu może występować w profesjonalnym obrocie między przedsiębiorcami w różnych postaciach. Jedną z nich jest faktoring określany jako pełny.

Jeżeli bank lub spółka faktoringowa (ewentualnie inny podmiot) dokonuje nabycia wierzytelności z tytułu dostaw lub usług od przedsiębiorcy, w zamian oferując mu wartość tych wierzytelności pomniejszoną o własne wynagrodzenie, to mamy do czynienia z faktoringiem. Należy on do umów nienazwanych i dwustronnych.

REKLAMA

Faktoring występuje w obrocie handlowym w różnych postaciach. Należą do nich:
- faktoring pełny
- faktoring niepełny
- faktoring mieszany

Polecamy: ABC umów

Rodzaj faktoringu uzależniony jest od kryterium zlokalizowania ciężaru niewypłacalności dłużnika. W przypadku zawierania tego typu umów w obrocie to strony decydują się na przyjęcie jednego z wyżej wymienionych rozwiązań prawnych.

Umowa faktoringu powinna wskazywać na jaki jego rodzaj decydują się strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Faktoring pełny (określany również faktoringiem niezawierającym regresu) polega na tym, że faktor przejmuje ciężar odpowiedzialności za niewypłacalność dłużnika wraz z dokonywaną cesją wierzytelności. W takim przypadku, w którym sam dłużnik nie wypełnia zobowiązania, do świadczenia którego jest zobligowany, faktor nie jest uprawniony do regresu w odniesieniu do tego przedsiębiorcy, który dokonał na jego rzecz sprzedaży wierzytelności.

Spółka zawarła z bankiem umowę faktoringu pełnego w związku z przyjęciem dużego w jej skali zamówienia z zagranicy. Bank oprócz wykupu wierzytelności i przelania należności na rzecz przedsiębiorcy oraz przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta dokonał potrącenia własnej prowizji.

Faktoring pełny jest formą szczególnie korzystną dla przedsiębiorcy, który zbył wierzytelności. Prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł dokonać dostawy towaru lub świadczyć usługi z odejściem od ponoszenia nierzadko wysokiego ryzyka niewypłacalności kontrahenta będącego odbiorcą. Bezpośrednio po dokonaniu transakcji handlowej z dłużnikiem, której przedmiotem jest sprzedaż towaru (usługi), przedsiębiorca uzyska od faktora należność stanowiącą równowartość wierzytelności (zmniejszoną o oznaczone w umowie koszty).

Polecamy: Mała firma

REKLAMA

W przypadku zawarcia umowy faktoringu pełnego faktor ukierunkowuje swoje działania przede wszystkim na dłużnika, który co prawda nie jest stroną samej umowy faktoringu ( jedynie jej uczestnikiem), ale pozostaje zobligowany do spełnienia świadczenia.

Faktoring pełny z uwagi na przeniesienie ryzyka niewypłacalności w praktyce obrotu handlowego wiąże się z podniesionymi wymogami formalnymi, których spełnienie jest niezbędne dla rozpoczęcia współpracy.

Nierzadko dotyczą one zarówno przedsiębiorcy jak i samego dłużnika. Faktor ze względu na dodatkowe obciążenie może oczekiwać większego wynagrodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA