REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Realizacja świadczeń w umowach

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Prawo do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje stronie dopóki druga strona zaoferuje świadczenie wzajemne.
Prawo do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje stronie dopóki druga strona zaoferuje świadczenie wzajemne.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny przewiduje, że świadczenia będące przedmiotem umów wzajemnych powinny być spełnione jednocześnie. Oczywiście, strony w zakresie terminu spełnienia swoich świadczeń mogą umówić się inaczej, jeżeli jednak nie zrobią tego, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.

Kiedy strona może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia:

 • jeżeli zobowiązanie do świadczenia wynika z umowy wzajemnej (umowy wzajemne to takie, w których świadczenie jednej ze stron ma być odpowiednikiem świadczenia jej kontrahenta),
 • jeżeli strony nie umówiły się, że spełnienie świadczeń każdej ze stron nastąpi w innych terminach,
 • gdy wierzyciel odmawia wydania dłużnikowi pokwitowania,
 • uprawnienia do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje także stronie, która obowiązana była spełnić swoje świadczenie wcześniej, ale spełnienie świadczenia drugiej strony jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy. Warunkiem skorzystanie z tego uprawnienia jest to, aby strona, która była zobowiązana do wcześniejszego świadczenia nie wiedziała o złym stanie majątkowym drugiej strony w chwili zawarcia umowy.

Polecamy serwis Koszty

REKLAMA

Jak długo można korzystać z tego prawa:

 • prawo do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje stronie dopóki druga strona zaoferuje świadczenie wzajemne,
 • w przypadku gdy spełnienie świadczenia przez drugą stronę staje się wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, uprawnienie powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje dopóki druga strona nie da zabezpieczenia lub nie zaoferuje świadczenia wzajemnego.

Kiedy powstrzymanie się od spełnienia świadczenia nie jest możliwe:

 • gdy z ustawy wynika, iż jedna ze stron ma świadczyć wcześniej (poza wyżej wskazanym wyjątkiem),
 • gdy z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron jest zobowiązana do wcześniejszego świadczenia,
 • gdy świadczenia stron mają różna treść, np. świadczenie jednej strony będzie świadczeniem o charakterze ciągłym, a świadczenie drugiej strony będzie polegało na jednorazowej lub okresowej zapłacie.

Zobacz: Na co uważać przy zawieraniu umowy faktoringowej?

Strony zawarły umowę, zgodnie z którą jedna ze stron miała dostarczyć określony towar, druga zaś za towar ten miała zapłacić, przy czym strony nie określiły w umowie, że zapłata ma nastąpić dopiero po dostarczeniu towaru. Strona, która miała dostarczyć towar popadła w kłopoty finansowe i zażądała zapłaty za towar przed jego dostarczeniem wskazując, że ze względów finansowych nie jest w stanie dostarczyć zamówionego towaru zanim nie otrzyma za niego zapłaty. Czy druga strona ma prawo powstrzymać się z zapłatą dopóki nie otrzyma towaru? Tak, drga strona może powstrzymać się ze spełnieniem swego świadczenia tj., z zapłatą za towar, ale uprawnienie to nie będzie jej przysługiwało gdy towar zostanie dostarczony lub gdy druga strona udzieli jej zabezpieczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA