REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Realizacja świadczeń w umowach

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Prawo do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje stronie dopóki druga strona zaoferuje świadczenie wzajemne.
Prawo do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje stronie dopóki druga strona zaoferuje świadczenie wzajemne.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny przewiduje, że świadczenia będące przedmiotem umów wzajemnych powinny być spełnione jednocześnie. Oczywiście, strony w zakresie terminu spełnienia swoich świadczeń mogą umówić się inaczej, jeżeli jednak nie zrobią tego, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.

Kiedy strona może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia:

  • jeżeli zobowiązanie do świadczenia wynika z umowy wzajemnej (umowy wzajemne to takie, w których świadczenie jednej ze stron ma być odpowiednikiem świadczenia jej kontrahenta),
  • jeżeli strony nie umówiły się, że spełnienie świadczeń każdej ze stron nastąpi w innych terminach,
  • gdy wierzyciel odmawia wydania dłużnikowi pokwitowania,
  • uprawnienia do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje także stronie, która obowiązana była spełnić swoje świadczenie wcześniej, ale spełnienie świadczenia drugiej strony jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy. Warunkiem skorzystanie z tego uprawnienia jest to, aby strona, która była zobowiązana do wcześniejszego świadczenia nie wiedziała o złym stanie majątkowym drugiej strony w chwili zawarcia umowy.

Polecamy serwis Koszty

REKLAMA

Jak długo można korzystać z tego prawa:

  • prawo do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje stronie dopóki druga strona zaoferuje świadczenie wzajemne,
  • w przypadku gdy spełnienie świadczenia przez drugą stronę staje się wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, uprawnienie powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje dopóki druga strona nie da zabezpieczenia lub nie zaoferuje świadczenia wzajemnego.

Kiedy powstrzymanie się od spełnienia świadczenia nie jest możliwe:

  • gdy z ustawy wynika, iż jedna ze stron ma świadczyć wcześniej (poza wyżej wskazanym wyjątkiem),
  • gdy z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron jest zobowiązana do wcześniejszego świadczenia,
  • gdy świadczenia stron mają różna treść, np. świadczenie jednej strony będzie świadczeniem o charakterze ciągłym, a świadczenie drugiej strony będzie polegało na jednorazowej lub okresowej zapłacie.

Zobacz: Na co uważać przy zawieraniu umowy faktoringowej?

Strony zawarły umowę, zgodnie z którą jedna ze stron miała dostarczyć określony towar, druga zaś za towar ten miała zapłacić, przy czym strony nie określiły w umowie, że zapłata ma nastąpić dopiero po dostarczeniu towaru. Strona, która miała dostarczyć towar popadła w kłopoty finansowe i zażądała zapłaty za towar przed jego dostarczeniem wskazując, że ze względów finansowych nie jest w stanie dostarczyć zamówionego towaru zanim nie otrzyma za niego zapłaty. Czy druga strona ma prawo powstrzymać się z zapłatą dopóki nie otrzyma towaru? Tak, drga strona może powstrzymać się ze spełnieniem swego świadczenia tj., z zapłatą za towar, ale uprawnienie to nie będzie jej przysługiwało gdy towar zostanie dostarczony lub gdy druga strona udzieli jej zabezpieczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA