Realizacja świadczeń w umowach
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy strona może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia:
- jeżeli zobowiązanie do świadczenia wynika z umowy wzajemnej (umowy wzajemne to takie, w których świadczenie jednej ze stron ma być odpowiednikiem świadczenia jej kontrahenta),
- jeżeli strony nie umówiły się, że spełnienie świadczeń każdej ze stron nastąpi w innych terminach,
- gdy wierzyciel odmawia wydania dłużnikowi pokwitowania,
- uprawnienia do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje także stronie, która obowiązana była spełnić swoje świadczenie wcześniej, ale spełnienie świadczenia drugiej strony jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy. Warunkiem skorzystanie z tego uprawnienia jest to, aby strona, która była zobowiązana do wcześniejszego świadczenia nie wiedziała o złym stanie majątkowym drugiej strony w chwili zawarcia umowy.
Polecamy serwis Koszty
REKLAMA
Jak długo można korzystać z tego prawa:
- prawo do powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje stronie dopóki druga strona zaoferuje świadczenie wzajemne,
- w przypadku gdy spełnienie świadczenia przez drugą stronę staje się wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, uprawnienie powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia przysługuje dopóki druga strona nie da zabezpieczenia lub nie zaoferuje świadczenia wzajemnego.
Kiedy powstrzymanie się od spełnienia świadczenia nie jest możliwe:
- gdy z ustawy wynika, iż jedna ze stron ma świadczyć wcześniej (poza wyżej wskazanym wyjątkiem),
- gdy z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron jest zobowiązana do wcześniejszego świadczenia,
- gdy świadczenia stron mają różna treść, np. świadczenie jednej strony będzie świadczeniem o charakterze ciągłym, a świadczenie drugiej strony będzie polegało na jednorazowej lub okresowej zapłacie.
Zobacz: Na co uważać przy zawieraniu umowy faktoringowej?
Strony zawarły umowę, zgodnie z którą jedna ze stron miała dostarczyć określony towar, druga zaś za towar ten miała zapłacić, przy czym strony nie określiły w umowie, że zapłata ma nastąpić dopiero po dostarczeniu towaru. Strona, która miała dostarczyć towar popadła w kłopoty finansowe i zażądała zapłaty za towar przed jego dostarczeniem wskazując, że ze względów finansowych nie jest w stanie dostarczyć zamówionego towaru zanim nie otrzyma za niego zapłaty. Czy druga strona ma prawo powstrzymać się z zapłatą dopóki nie otrzyma towaru? Tak, drga strona może powstrzymać się ze spełnieniem swego świadczenia tj., z zapłatą za towar, ale uprawnienie to nie będzie jej przysługiwało gdy towar zostanie dostarczony lub gdy druga strona udzieli jej zabezpieczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.