REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu.
Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą nominalizmu, jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej. Jak wiadomo rozwiązanie takie wcale nie musi być dobre zwłaszcza w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza. W jaki sposób w umowie można zabezpieczyć się przed zmianą wartości pieniądza? Jedną z możliwości jest zawarcie w umowie tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Umowna klauzula waloryzacyjna może zostać zawarta w umowach określających wysokość świadczenia pieniężnego. Strony wprowadzając do umowy klauzulę waloryzacyjną postanawiają, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona, według innego niż pieniądz, miernika wartości (może to być wartość złota, benzyny czy innego surowca). Celem umownej klauzuli waloryzacyjnej jest zabezpieczenie stron przed zmianą wartości pieniądza. W umownej klauzuli waloryzacyjnej strony muszą określić:

REKLAMA

  • rodzaj miernika inny niż pieniądz;
  • sposób przeliczenia danego miernika na pieniądz (np. kurs waluty w określonym banku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę, cena rynkowa towaru).

Polecamy: ABC umów

Najczęściej spotykane mierniki wartości i sposoby przeliczenia na pieniądz:

  • klauzula złota (należy  wskazać w oparciu o którą cenę nastąpi ocena wartość złota, czy będzie to wartość rynkowa, giełdowa, czy też w jeszcze inny sposób określona);
  • klauzula walutowa (w tym przypadku należy wskazać inną walutę, jako sposób przeliczenie można wskazać kurs waluty w NBP, lub innym określonym banku);
  • klauzula towarowa (mogą to być klauzule indeksowe gdzie miernikiem wartości może być np. węgiel, zboże, grunt, benzyna);
  • klauzula usług lub kosztów wytworzenia danych produktów;
  • klauzula uposażenia (wskazanie wartości świadczenia w odniesieniu do zarobków np. wartość świadczenia równa się wysokości miesięcznych zarobków w sektorze; prywatnych przedsiębiorstw, ogłoszonych przez prezesa GUS za ostatni rok.

Powyższe, inne niż pieniądz polski mierniki wartości świadczenia, zostały wskazane przykładowo, strony w wyborze miernika mają pełną swobodę.

Ile będzie musiał zapłacić dłużnik?

Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu – wskazanego w umownej klauzuli, jako miernik wartości świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Egzekucja należności pieniężnych

REKLAMA

Gdy strony zawarły w umowie klauzulę waloryzacyjną – nie jest dopuszczalna sądowa waloryzacja świadczeń na podstawie art. 358 (1) § 3 Kodeksu cywilnego. Ujemne skutki zmiany siły nabywczej pieniądza zostają bowiem przez same strony uwzględnione i, przynajmniej w założeniu, wyeliminowane (wyrok SN z dnia 22 kwietnia 2005 r., II CK 599/04, LEX nr 250046; wyrok SN z dnia 7 listopada 1995 r., I PRN 40/95, OSNAPiUS 1996, nr 12, poz. 168). 

Jeżeli jedna ze stron nie jest przedsiębiorcą, w przypadku nie zawarcia umownej klauzuli waloryzacyjnej, przedsiębiorca może narazić się na proces sądowy, bowiem strona, która nie prowadzi przedsiębiorstwa może domagać się waloryzacji sądowej. Niestety prawo żądania waloryzacji sądowej zgodnie z art. 358 (1) § 4 k. c. nie przysługuje stronie prowadzącej przedsiębiorstwo, jeżeli świadczenie pieniężne pozostaje w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA