REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu.
Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą nominalizmu, jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej. Jak wiadomo rozwiązanie takie wcale nie musi być dobre zwłaszcza w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza. W jaki sposób w umowie można zabezpieczyć się przed zmianą wartości pieniądza? Jedną z możliwości jest zawarcie w umowie tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Umowna klauzula waloryzacyjna może zostać zawarta w umowach określających wysokość świadczenia pieniężnego. Strony wprowadzając do umowy klauzulę waloryzacyjną postanawiają, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona, według innego niż pieniądz, miernika wartości (może to być wartość złota, benzyny czy innego surowca). Celem umownej klauzuli waloryzacyjnej jest zabezpieczenie stron przed zmianą wartości pieniądza. W umownej klauzuli waloryzacyjnej strony muszą określić:

REKLAMA

  • rodzaj miernika inny niż pieniądz;
  • sposób przeliczenia danego miernika na pieniądz (np. kurs waluty w określonym banku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę, cena rynkowa towaru).

Polecamy: ABC umów

Najczęściej spotykane mierniki wartości i sposoby przeliczenia na pieniądz:

  • klauzula złota (należy  wskazać w oparciu o którą cenę nastąpi ocena wartość złota, czy będzie to wartość rynkowa, giełdowa, czy też w jeszcze inny sposób określona);
  • klauzula walutowa (w tym przypadku należy wskazać inną walutę, jako sposób przeliczenie można wskazać kurs waluty w NBP, lub innym określonym banku);
  • klauzula towarowa (mogą to być klauzule indeksowe gdzie miernikiem wartości może być np. węgiel, zboże, grunt, benzyna);
  • klauzula usług lub kosztów wytworzenia danych produktów;
  • klauzula uposażenia (wskazanie wartości świadczenia w odniesieniu do zarobków np. wartość świadczenia równa się wysokości miesięcznych zarobków w sektorze; prywatnych przedsiębiorstw, ogłoszonych przez prezesa GUS za ostatni rok.

Powyższe, inne niż pieniądz polski mierniki wartości świadczenia, zostały wskazane przykładowo, strony w wyborze miernika mają pełną swobodę.

Ile będzie musiał zapłacić dłużnik?

Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu – wskazanego w umownej klauzuli, jako miernik wartości świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Egzekucja należności pieniężnych

REKLAMA

Gdy strony zawarły w umowie klauzulę waloryzacyjną – nie jest dopuszczalna sądowa waloryzacja świadczeń na podstawie art. 358 (1) § 3 Kodeksu cywilnego. Ujemne skutki zmiany siły nabywczej pieniądza zostają bowiem przez same strony uwzględnione i, przynajmniej w założeniu, wyeliminowane (wyrok SN z dnia 22 kwietnia 2005 r., II CK 599/04, LEX nr 250046; wyrok SN z dnia 7 listopada 1995 r., I PRN 40/95, OSNAPiUS 1996, nr 12, poz. 168). 

Jeżeli jedna ze stron nie jest przedsiębiorcą, w przypadku nie zawarcia umownej klauzuli waloryzacyjnej, przedsiębiorca może narazić się na proces sądowy, bowiem strona, która nie prowadzi przedsiębiorstwa może domagać się waloryzacji sądowej. Niestety prawo żądania waloryzacji sądowej zgodnie z art. 358 (1) § 4 k. c. nie przysługuje stronie prowadzącej przedsiębiorstwo, jeżeli świadczenie pieniężne pozostaje w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA