reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Waloryzacja umowna

Waloryzacja umowna

Zgodnie z zasadą nominalizmu, jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej. Jak wiadomo rozwiązanie takie wcale nie musi być dobre zwłaszcza w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza. W jaki sposób w umowie można zabezpieczyć się przed zmianą wartości pieniądza? Jedną z możliwości jest zawarcie w umowie tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Umowna klauzula waloryzacyjna może zostać zawarta w umowach określających wysokość świadczenia pieniężnego. Strony wprowadzając do umowy klauzulę waloryzacyjną postanawiają, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona, według innego niż pieniądz, miernika wartości (może to być wartość złota, benzyny czy innego surowca). Celem umownej klauzuli waloryzacyjnej jest zabezpieczenie stron przed zmianą wartości pieniądza. W umownej klauzuli waloryzacyjnej strony muszą określić:

  • rodzaj miernika inny niż pieniądz;
  • sposób przeliczenia danego miernika na pieniądz (np. kurs waluty w określonym banku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę, cena rynkowa towaru).

Polecamy: ABC umów

Najczęściej spotykane mierniki wartości i sposoby przeliczenia na pieniądz:

  • klauzula złota (należy  wskazać w oparciu o którą cenę nastąpi ocena wartość złota, czy będzie to wartość rynkowa, giełdowa, czy też w jeszcze inny sposób określona);
  • klauzula walutowa (w tym przypadku należy wskazać inną walutę, jako sposób przeliczenie można wskazać kurs waluty w NBP, lub innym określonym banku);
  • klauzula towarowa (mogą to być klauzule indeksowe gdzie miernikiem wartości może być np. węgiel, zboże, grunt, benzyna);
  • klauzula usług lub kosztów wytworzenia danych produktów;
  • klauzula uposażenia (wskazanie wartości świadczenia w odniesieniu do zarobków np. wartość świadczenia równa się wysokości miesięcznych zarobków w sektorze; prywatnych przedsiębiorstw, ogłoszonych przez prezesa GUS za ostatni rok.

Powyższe, inne niż pieniądz polski mierniki wartości świadczenia, zostały wskazane przykładowo, strony w wyborze miernika mają pełną swobodę.

Ile będzie musiał zapłacić dłużnik?

Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu – wskazanego w umownej klauzuli, jako miernik wartości świadczenia.

Przeczytaj także: Egzekucja należności pieniężnych

Gdy strony zawarły w umowie klauzulę waloryzacyjną – nie jest dopuszczalna sądowa waloryzacja świadczeń na podstawie art. 358 (1) § 3 Kodeksu cywilnego. Ujemne skutki zmiany siły nabywczej pieniądza zostają bowiem przez same strony uwzględnione i, przynajmniej w założeniu, wyeliminowane (wyrok SN z dnia 22 kwietnia 2005 r., II CK 599/04, LEX nr 250046; wyrok SN z dnia 7 listopada 1995 r., I PRN 40/95, OSNAPiUS 1996, nr 12, poz. 168). 

Jeżeli jedna ze stron nie jest przedsiębiorcą, w przypadku nie zawarcia umownej klauzuli waloryzacyjnej, przedsiębiorca może narazić się na proces sądowy, bowiem strona, która nie prowadzi przedsiębiorstwa może domagać się waloryzacji sądowej. Niestety prawo żądania waloryzacji sądowej zgodnie z art. 358 (1) § 4 k. c. nie przysługuje stronie prowadzącej przedsiębiorstwo, jeżeli świadczenie pieniężne pozostaje w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu.
Dłużnik będzie musiał zapłacić sumę pieniężną, która w momencie spełnienie świadczenia będzie odpowiadała wartości określonego przedmiotu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama