Kupiłeś firmę – odpowiadasz za zobowiązania zbywcy przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Jednak umowa zbycia przedsiębiorstwa w każdym przypadku powinna mieć za przedmiot całość przedsiębiorstwa (całość przedsiębiorstwa rozpatrywana jest w aspekcie organizacyjnym i funkcjonalnym), dlatego omawiany w miejscu tym problem odpowiedzialności nabywcy, nie dotyczy sprzedaży poszczególnych elementów przedsiębiorstwa. Odpowiedzialność nabywcy za długi zbywcy nie powstanie natomiast w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nabyte zostało w drodze egzekucji.
REKLAMA
Porównaj: Rozliczenie straty podatkowej po przejęciu spółki
Jak odpowiada nabywca przedsiębiorstwa
REKLAMA
Odpowiedzialność nabywcy ma charakter odpowiedzialności solidarnej ze zbywcą i stanowi przypadek przystąpienia do długu z mocy ustawy. Solidarna odpowiedzialność oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie (od zbywcy i nabywcy), od jednego z nich (np. tylko od nabywcy) lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Jednak aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy (nabywca i zbywca) pozostają zobowiązani.
Zatem uznać można, że w praktyce wierzyciel sprzedanego przedsiębiorstwa ma już nie jednego, a dwóch dłużników (zbywcę i nabywcę). Jak szczegółowo kształtuje się zakres ich odpowiedzialności:
- zbywca odpowiada osobiście bez ograniczenia,
- nabywcą odpowiada również osobiście, ale w sposób ograniczony, tylko do wartości nabytego przedsiębiorstwa.
Polecamy serwis Koszty
Zakres odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa
REKLAMA
Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa. Jednak uwaga!, wartość tego przedsiębiorstwa może mieć inną wartość niż cena nabycia przedsiębiorstwa przez nabywcę. Przepisy ustalają dla celu określenia zakresu odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa specjalne reguły zasady według, których określa się wartość przedsiębiorstwa. Zgodnie z tymi zasadami wartość przedsiębiorstwa ocenia się według stanu w chwili nabycia. Jednak cenę ustala się według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela.
Jedyną okolicznością, która wyłącza odpowiedzialność nabywcy jest to, w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności, przy czym przez należytą staranność należy rozumieć działanie nabywcy cechujące się: pilnością, sumiennością, ostrożnością, zapobiegliwością, przezornością, rozwagą, uwagą, a także zdrowym rozsądkiem. Zatem w celu uniknięcia odpowiedzialności nabywcy należy szczegółowo wykazać, że działania nabywcy podjęte z zachowaniem należytej staranności nie pozwalały przypuszczać, aby zbywca miał jakiekolwiek zobowiązania.
Możliwość wyłączenie odpowiedzialności nabywcy
Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za zobowiązania zbywcy związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa można ograniczyć lub wyłączyć, jednak w tym celu konieczna jest zgoda wierzyciela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.