REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.
Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.

REKLAMA

REKLAMA

Każda strona zawierając umowę musi liczyć się z tym, że trzeba będzie ją wykonać. Co jednak w przypadku gdy jeden z kontrahentów nie chce lub nie może tego zrobić ? Czy można zrezygnować z wykonania umowy i bez żądnych konsekwencji odstąpić od jej wykonania ? Czy prawo do odstąpienia od umowy przysługuje każdej ze stron? Czy dotyczy ono każdej umowy?

Co do zasady każdą zawartą już umowę trzeba będzie wykonać, oczywiście strony mogą ją zgodnie rozwiązać, ale w braku zgodnego porozumienia stron, odstąpienie przez jedną stronę umowy nie jest możliwe. Od zasady tej istnieją wyjątki – ma to miejsce w przypadku prawa odstąpienia, jednak możliwość skorzystania z tego prawa jest bardzo ograniczona. Kodeks cywilny przewiduje instytucję odstąpienia od umowy i określa warunki skorzystania z tego uprawnienia, co zatem należy zrobić aby móc skorzystać z prawa odstąpienia od umowy?

REKLAMA

Komu przysługuje prawo odstąpienia od umowy

Aby skutecznie skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy prawo takie zastrzec w treści zawieranej umowy. Uprawnienie do odstąpienia można zastrzec na rzecz jednego z kontrahentów bądź też na rzecz obydwu stron umowy.

Dodatkowym warunkiem skutecznego zastrzeżenia tego prawa w umowie, jest wskazanie określonego terminu, w ciągu którego strona będzie mogła od umowy odstąpić. Po upływie tego terminu z prawa do odstąpienia nie będzie można skorzystać.

Prawo odstąpienia od umowy może przysługiwać tylko jednej stronie kontraktu jeżeli strony w umowie tak postanowią.

Polecamy serwis Koszty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wykonać prawo odstąpienia od umowy?

Jeżeli prawo odstąpienia od umowy zostało wyraźnie zastrzeżone w umowie na rzecz danego kontrahenta, to może on je skutecznie wykonać poprzez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Istotne także jest, aby oświadczenie o odstąpieniu od umowy zostało złożone w terminie określonym w umowie.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o odstąpieniu od umowy?

Oświadczenie o odstąpieniu powinno zawierać określenie umowy od której kontrahent odstępuje, wskazanie stron tej umowy, a także datę i podpis. W oświadczeniu należy także powołać paragrafy umowy, mówiące o prawie kontrahenta do odstąpienia od umowy oraz o terminie, w którym prawo to strona może realizować.

Przeczytaj także Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Co się dzieje z umową gdy jedna ze stron skutecznie odstąpiła od umowy?

Jeżeli prawo do odstąpienia od umowy zostało wykonane (tj. kontrahent złożył drugiej stronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy) umowa taka w świetle prawa uznana jest za umowę nie zawartą.

Co należy zrobić gdy strona odstąpiła od umowy?

Kwestię tę regulują przepisy Kodeksu cywilnego, które przewidują, iż w razie wykonania przez jedną ze stron prawa odstąpienia, umowa uważana jest za nie zawartą, a strony to co już świadczyły powinny sobie zwrócić w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jednak za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  REKLAMA

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA