REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy.
Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Odstępne to określona kwota, którą strony wspólnie ustaliły w umowie. Strony zamieszczają zapis taki w umowie, gdy przewidują możliwość odstąpienia od umowy każdej, bądź jednej ze stron.

Zastrzeżenie odstępnego w umowie

Umowa powinna (poza wysokością odstępnego) także wskazywać termin w jakim z prawa tego można skorzystać, w innym przypadku stan niepewności mógłby trwać zbyt długo tworząc niepewność dla kontrahentów, a także całości obrotu. Strona, która zamierza odstąpić od umowy może to zrobić przez zapłatę tej kwoty.

REKLAMA

Aby odstąpić od umowy, w której zastrzeżono możliwość odstąpienia za zapłatą odstępnego, należy równocześnie dokonać dwóch czynności: po pierwsze należy odstąpić od umowy, a po drugie zapłacić kwotę odstępnego. Taką regulację przewiduje art. 396 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli zostało zastrzeżone, że jednej lub obu ze stron wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy, oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego.

Jak skutecznie odstąpić od umowy, w której zastrzeżono odstępne

Jak już wcześniej wspomniano, strona dla skutecznego odstąpienia od takiej umowy powinna po pierwsze od umowy odstąpić. Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy. Samo złożenie oświadczenia woli nie jest jednak wystarczające. Strona składając takie oświadczenie powinna jednocześnie zapłacić określoną w umowie tytułem odstępnego kwotę.

Polecamy serwis Zakładam firmę

W jakiej formie należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu

Przepisy nie określają wprost formy w jakiej należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W tym przypadku możemy zastosować przepisy Kodeksy cywilnego mówiące o formach czynności prawnych. W myśl tych przepisów, jeżeli umowa została zawarta przez strony w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo wypowiedzenie jej, powinno być stwierdzone pismem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także Zasady sporządzenia dobrego biznesplanu

Co powinno zawierać oświadczenie o odstąpieniu?

Jak wskazano powyżej, jeżeli strony zawarły umowę na piśmie, to kontrahent powinien również na piśmie złożyć oświadczenie od odstąpieniu od tej umowy. Warto także zadbać o to, aby treść złożonego oświadczenia woli o odstąpieniu nie budziła żądnych wątpliwości. W oświadczeniu o odstąpieniu zależy zatem podać dane dokładnie określające umowę (określenie przedmiotu umowy, z jakiej daty jest umowa), strony umowy, powołanie się na zapis umowny umożliwiający odstąpienie od umowy za zapłatą odstępnego, a także datę sporządzenia oświadczenia. W oświadczeniu warto także wskazać o równoczesnej zapłacie odstępnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA