REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy.
Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Odstępne to określona kwota, którą strony wspólnie ustaliły w umowie. Strony zamieszczają zapis taki w umowie, gdy przewidują możliwość odstąpienia od umowy każdej, bądź jednej ze stron.

Zastrzeżenie odstępnego w umowie

Umowa powinna (poza wysokością odstępnego) także wskazywać termin w jakim z prawa tego można skorzystać, w innym przypadku stan niepewności mógłby trwać zbyt długo tworząc niepewność dla kontrahentów, a także całości obrotu. Strona, która zamierza odstąpić od umowy może to zrobić przez zapłatę tej kwoty.

REKLAMA

Aby odstąpić od umowy, w której zastrzeżono możliwość odstąpienia za zapłatą odstępnego, należy równocześnie dokonać dwóch czynności: po pierwsze należy odstąpić od umowy, a po drugie zapłacić kwotę odstępnego. Taką regulację przewiduje art. 396 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli zostało zastrzeżone, że jednej lub obu ze stron wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy, oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego.

Jak skutecznie odstąpić od umowy, w której zastrzeżono odstępne

Jak już wcześniej wspomniano, strona dla skutecznego odstąpienia od takiej umowy powinna po pierwsze od umowy odstąpić. Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy. Samo złożenie oświadczenia woli nie jest jednak wystarczające. Strona składając takie oświadczenie powinna jednocześnie zapłacić określoną w umowie tytułem odstępnego kwotę.

Polecamy serwis Zakładam firmę

W jakiej formie należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu

Przepisy nie określają wprost formy w jakiej należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W tym przypadku możemy zastosować przepisy Kodeksy cywilnego mówiące o formach czynności prawnych. W myśl tych przepisów, jeżeli umowa została zawarta przez strony w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo wypowiedzenie jej, powinno być stwierdzone pismem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także Zasady sporządzenia dobrego biznesplanu

Co powinno zawierać oświadczenie o odstąpieniu?

Jak wskazano powyżej, jeżeli strony zawarły umowę na piśmie, to kontrahent powinien również na piśmie złożyć oświadczenie od odstąpieniu od tej umowy. Warto także zadbać o to, aby treść złożonego oświadczenia woli o odstąpieniu nie budziła żądnych wątpliwości. W oświadczeniu o odstąpieniu zależy zatem podać dane dokładnie określające umowę (określenie przedmiotu umowy, z jakiej daty jest umowa), strony umowy, powołanie się na zapis umowny umożliwiający odstąpienie od umowy za zapłatą odstępnego, a także datę sporządzenia oświadczenia. W oświadczeniu warto także wskazać o równoczesnej zapłacie odstępnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  REKLAMA

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  REKLAMA