REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co uważać przy zawieraniu umowy faktoringowej?

Kancelaria KKW
Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy faktoringowej?
Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy faktoringowej?

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność zawarcia umowy faktoringu może przyprawić przedsiębiorcę o zawrót głowy. Obrót gospodarczy wymusił powstanie wielu typów tego rodzaju kontraktów, jednak najczęściej stosowanymi w Polsce jest faktoring pełny (bez regresu) oraz faktoring niepełny (z regresem). Ekspert radzi na co zwracać szczególną uwagę zawierając tego typu umowę.

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami umów polega na tym, że w przypadku faktoringu pełnego faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności dłużników i w razie braku zapłaty przez dłużnika dochodzi należności wprost od niego. W przypadku faktoringu niepełnego, ryzyko niewypłacalności dłużnika ponosi przedsiębiorca i jeśli dłużnik nie zapłaci faktorowi należnych mu kwot w terminie, faktor ma prawo dochodzenia zapłaty należności wprost od przedsiębiorcy (faktoranta).

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę faktoringową, faktor przyznaje przedsiębiorcy tzw. limit faktoringowy w określonej kwocie, tzn. limit maksymalnego zaangażowania faktora w finansowanie przedsiębiorcy. Zawierając umowę faktoringu, należy ustalić limit faktoringowy na takim poziomie, aby umożliwiał on zaspokajanie potrzeb przedsiębiorcy.

Jeżeli limit faktoringowy określony przez faktora jest zbyt niski i nie pozwala na pokrycie należności dłużników, należy zastanowić się nad celowością zawierania takiej umowy faktoringu. Nie będzie ona spełniała swojej funkcji, bowiem w wypadku przekroczenia limitu kredytowego, dalsze finansowanie przez faktora zostaje zablokowane do czasu zwolnienia jego limitu kredytowego przez uregulowanie przez dłużnika należności wynikającej z faktury.

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

W umowach faktoringowych ustalana jest również maksymalna oraz minimalna wysokość nabywanych wierzytelności. Decydując się na zawarcie umowy factoringowej, należy zwrócić uwagę, czy wierzytelności przedsiębiorcy mieszczą się w stosowanym przez faktora przedziale. W przeciwnym wypadku faktor nie zapłaci za fakturę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym istotnym elementem umowy faktoringowej jest określenie tzw. terminu wykupu faktur. W umowie faktoringowej faktor oferuje wykup faktur z określonym terminem płatności (najczęściej jest to do 90 dni). Należy zatem zwrócić uwagę, czy termin wykupu faktur odpowiada długości kredytu kupieckiego, przyznawanego dłużnikowi przez przedsiębiorcę.

Jeśli akceptowany przez faktora termin wykupu faktur jest krótszy niż długość stosowanego kredytu kupieckiego, przedsiębiorca będzie zmuszony skrócić okres stosowanego kredytu kupieckiego lub poszukać innych źródeł finansowania.

Polecamy: Na czym polega umowa faktoringu?

REKLAMA

Należy również zwrócić uwagę, czy faktor będzie wykupywał „od razu” 100% faktury czy też po przedstawieniu mu faktury będzie wypłacał przedsiębiorcy zaliczkę w określonej w umowie faktoringowej wysokości (najczęściej 80% - 90% kwoty wierzytelności wynikającej z faktury), zaś pozostałą część (po potrąceniu należnej mu prowizji za wykonanie usługi) będzie wypłacał po uzyskaniu zapłaty przez dłużnika przedsiębiorcy.

W najczęściej zawieranych umowach faktoringowych, faktor oferuje zaliczkowy system zapłaty za fakturę, dlatego należy upewnić się, że oferowana przez faktora zaliczka umożliwia sfinansowanie działalności operacyjnej przedsiębiorcy. W przeciwnym wypadku zawarta umowa faktoringowa będzie tak naprawdę nieefektywnym narzędziem pozyskania kapitału.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA