REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przedsiebiorca może rozwiązać umowę faktoringową?

Kancelaria KKW
Kiedy możliwe jest  rozwiązanie umowy faktoringowej?
Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy faktoringowej?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną. Jej rozwiązanie uzależnione jest od postanowień wskazanych przez strony. Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy, który chce ją rozwiązać? Przeczytaj poradę eksperta.

REKLAMA

Umowa faktoringu należy w polskim ustawodawstwie do tzw. umów nienazwanych zawieranych zgodnie z zasadą swobody umów, określoną w art. 353¹ KC. Brakuje jednolitych przepisów, które by jej dotyczyły, w związku z czym stosuje się do niej przepisy dotyczące innych umów. Do umowy faktoringu mają przede wszystkim zastosowanie przepisy art. 509 – 518 KC dotyczące przelewu wierzytelności.

REKLAMA

Brak szczegółowej regulacji pozostawia stronom umowy – faktorowi i faktorantowi (przedsiębiorcy) możliwość swobodnego tworzenia elementów umowy faktoringowej, w tym określenia warunków rozwiązania umowy przez każdą ze stron. Z reguły jednak faktor – najczęściej instytucja bankowa lub wyspecjalizowana spółka faktoringowa – posiada gotowe wzorce umów faktoringowych. Przedsiębiorca decydujący się na faktoring powinien uważnie przestudiować zawarte w umowie zapisy. Niektóre z nich bowiem mogą dać faktorowi np. możliwość szybkiego odstąpienia od współpracy. W efekcie dla przedsiębiorcy oznacza to kłopoty finansowe.

Pierwsze umowy z faktorantem zawierane są najczęściej na krótkie okresy (np. rok) z możliwością ich dalszego przedłużenia oraz wypowiedzenia przez każdą ze stron – co daje stronom możliwość szybkiego zakończenia współpracy. Zdarza się również, że umowy są zawierane na czas nieokreślony. Niezadowolony z usługi faktoringowej klient, w wyniku wysokich kosztów faktoringu (pamiętajmy bowiem, iż jest to wciąż usługa droższa od tradycyjnego kredytu obrotowego głównie z powodu oceny zdolności kredytowej faktoranta i dłużników, a także wyższej niż przy kredycie stopy dyskonta), obniżenia rentowności (co z kolei przekłada się na zmniejszenie zysków) lub też pracochłonności systemu, ma kilka możliwości aby umowę rozwiązać.

Polecamy: Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w platnościach?

REKLAMA

Umowa faktoringu może być rozwiązana z upływem czasu, na jaki została zawarta. Można ją rozwiązać za porozumieniem stron oraz za wypowiedzeniem. Termin wypowiedzenia jest najczęściej ustalany w negocjacjach, co oczywiste strony wiąże termin określony w umowie. W praktyce termin wypowiedzenia w umowach zawieranych na czas nieokreślony wynosi miesiąc, niekiedy trzy miesiące. Umowę można wypowiedzieć także przed terminem, gdy zawarte w niej przepisy zostaną naruszone. W razie braku postanowień umownych co do terminu wypowiedzenia umowy faktoringu, przedsiębiorca, chcąc rozwiązać umowę wypowiada ją. Powoduje to rozwiązanie umowy niezwłocznie po wypowiedzeniu. Ponadto, zgodnie z art. 395 KC, w umowie można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w oznaczonym terminie prawo odstąpienia od umowy. Zastrzeżenie umownego prawa odstąpienia nie wpływa na uprawnienia stron do odstąpienia od umowy przyznane im mocą ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca musi pamiętać, że odstąpienie to co innego niż wypowiedzenie. Jeżeli skorzysta z prawa odstąpienia, to umowa będzie uważana za niezawartą. Odstąpienie ma moc wsteczną, więc świadczenia, które strony wykonały wobec siebie, muszą zostać zwrócone w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.

Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Co istotne, drugiej stronie za świadczone już usługi należy się odpowiednie wynagrodzenie. Niezwykle ważne jest, aby przedsiębiorca zdawał sobie sprawę, iż w przypadku rozwiązania umowy faktoringu na zasadzie porozumienia stron lub odstąpienia od umowy, to przedsiębiorca (a więc faktorant) ponosi odpowiedzialność za niezwrócenie faktorowi należności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA