reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Swoboda wyboru waluty w związku z konstrukcją nowej hipoteki

Swoboda wyboru waluty w związku z konstrukcją nowej hipoteki

20 lutego 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W ramach tej nowelizacji znacząco zmieniła się konstrukcja hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego, zabezpieczającego wierzytelność. Jedną z cech nowej hipoteki jest możliwość dowolnego wyboru waluty, w której owa hipoteka zostanie ustanowiona.

Zasada swobody wyboru waluty wynika między innymi z potrzeby ułatwienia podmiotom gospodarczym, jak również konsumentom decyzji odnośnie wyboru waluty hipoteki. Do tej pory np. wzięcie kredytu we frankach szwajcarskich powodowało automatycznie konieczność ustanowienia hipoteki również we frankach. Ustawodawca wyszedł naprzeciw potrzebom obrotu, a w związku z tym wprowadził zasadę, że suma hipoteki wyraża się w tej samej walucie co zabezpieczona wierzytelność, chyba, że strony w umowie ustanawiającej hipotekę postanowiły inaczej. Jeżeli więc strony umowy zdecydują się na inna walutę dla hipoteki, niż waluta w której wyrażona jest wierzytelność, mają do tego prawo. Wynika z tego, że istnieje obecnie możliwość wyrażenia wierzytelności w innej walucie, a ustanowienia hipoteki w innej walucie.

Konieczność uelastycznienia kwestii walutowych wynika także z faktu, że nowelizacja przepisów wprowadziła możliwość zabezpieczenia jedną hipoteką kilku wierzytelności. 

Przeczytaj również: Przenoszenie hipoteki - porada

Hipoteka ustanowiona na nieruchomości przedsiębiorcy X może zabezpieczać zarówno kredyt na samochód, jak również wykonanie umowy o dostarczanie towarów przez przedsiębiorcę A.

Ponieważ jedna wierzytelność może być wyrażona w euro, druga zaś w złotych polskich, pojawia się problem waluty, w której powinna być ustanowiona hipoteka. Oczywiście nie ma możliwości wyrażenia hipoteki w dwóch walutach, ale strony umów mają możliwość swobodnego wyboru waluty dla hipoteki. 

Polecamy serwis Mała firma

Oprócz tego strony umowy mają możliwość zmiany waluty wierzytelności, a w związku z tym, zmiany hipoteki. Jest to zwłaszcza ważne przy kredytach, gdy strony decydują się na jego przewalutowanie. W związku z tym wprowadzona została możliwość zmiany waluty hipoteki pod warunkiem jednak, że zgodę taką wyrazi właściciel nieruchomości. Zgoda ta wymaga dla swej ważności formy pisemnej (pod rygorem nieważności) i może być złożona każdej ze stron umowy. Jeżeli więc strony dokonają jakiejkolwiek zmiany odnośnie waluty, zmiana ta będzie bezskuteczna aż do czasu wyrażenia zgody przez właściciela nieruchomości, na której ustanowiona jest hipoteka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jedną z cech nowej hipoteki jest możliwość dowolnego wyboru waluty, w której owa hipoteka zostanie ustanowiona.
Jedną z cech nowej hipoteki jest możliwość dowolnego wyboru waluty, w której owa hipoteka zostanie ustanowiona.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama