reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Sprzedaż wierzytelności w przypadku umowy faktoringu nie jest czynnością podlegającą VAT. Podatek należy jednak zapłacić z tytułu samej usługi. Dlaczego? Wyjaśnia ekspert.

Umowa faktoringu jest tak naprawdę umową sprzedaży wierzytelności, a zatem należności otrzymane przez przedsiębiorcę (faktoranta) od nabywcy (faktora) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jako że przychód wystąpił w momencie sprzedaży na rzecz dłużnika towaru czy też usługi. Odsetki i opłaty należne faktorowi stanowić będą z kolei koszty uzyskania przychodów dla faktoranta. Powyższą interpretację potwierdzają organy podatkowe, jak choćby: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2009 r. (znak: IBPBI/2/423-127/09/AM).

Faktorant zawarł z faktorem umowę faktoringu, na mocy której faktor nabędzie od faktoranta wierzytelności w kwocie 100.000 zł. Faktor w związku z transakcją obowiązany jest uiścić: prowizję przygotowawczą, prowizję administracyjną oraz opłatę za ryzyko wypłacalności dłużnika. Ponadto faktorant zobowiązany jest uiścić opłatę dodatkową za zweryfikowanie zdolności kredytowej dłużnika. W tym wypadku wszystkie wspomniane koszty stanowić będą koszty uzyskania przychodów faktoranta. Natomiast kwota uzyskana przez faktoranta tytułem sprzedaży wierzytelności nie będzie stanowiła jego przychodu.

Sprzedaż wierzytelności przez faktoranta nie stanowi czynności podlegającej podatkowi od towarów i usług. Opodatkowaniu podlegać będzie jednak usługa samego faktoringu świadczona przez faktora. Faktorant uzyska możliwość odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur wystawionych przez faktora. Aby jednak faktorant mógł skorzystać z tego uprawnienia, zbywana przez niego wierzytelność musi pozostawać w zakresie przedmiotu jego działalności gospodarczej.

Faktorant zawarł z faktorem umowę faktoringu, na mocy której faktor nabędzie od faktoranta wierzytelności w kwocie 100.000 zł. Kwota ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług składać się będą: prowizja oraz opłaty stałe jak również opłata za tzw. gotowość faktora do zakupu wierzytelności faktoranta. Osobny problem stanowią natomiast odsetki.

Faktorant zawarł z faktorem umowę faktoringu, na mocy której faktor nabędzie od faktoranta wierzytelności w kwocie 100.000 zł. Faktor w związku z transakcją obowiązany jest uiścić:

  • prowizję przygotowawczą;
  • prowizję administracyjną;
  • opłatę za ryzyko wypłacalności dłużnika.

Ponadto faktorant zobowiązany jest uiścić opłatę dodatkową, za zweryfikowanie zdolności kredytowej dłużnika. Wszystkie koszty poniesione przez faktoranta stanowić będą podstawę do naliczenia podatku od towarów i usług.

Polecamy: Jak faktoring pomaga rozwiązać problemy firm?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa faktoringu jest tak naprawdę umową sprzedaży wierzytelności.
Umowa faktoringu jest tak naprawdę umową sprzedaży wierzytelności.

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama