REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak faktoring w praktyce pomaga rozwiązywać problemy firm?

Bibby Financial Services Sp. z o.o.
Ekspresowe finansowanie należności
Zastosowanie faktoringu pełnego (z ubezpieczeniem), pozwoli zwiększyć sprzedaż i nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami.
Zastosowanie faktoringu pełnego (z ubezpieczeniem), pozwoli zwiększyć sprzedaż i nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami.

REKLAMA

REKLAMA

Doświadczenia przedsiębiorców z okresu zapaści gospodarczej doprowadziły do większego przywiązania uwagi do istotnego czynnika jakim jest zachowanie płynności finansowej. Kryzys dobiega końca, jednak wiele firm nadal sięga po sprawdzone rozwiązanie faktoringu. Czy może on być rozwiązaniem problemów trapiących przedsiębiorców?

Zwiększ sprzedaż

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej z reguły ukierunkowane jest na uzyskanie satysfakcjonujących dochodów oraz rozwój działalności. Problemem jest brak kapitału, który spowodować może zahamowanie wzrostu nawet najlepiej zarządzanych przedsiębiorstw. Z pomocą przychodzą jednak zewnętrzne źródła finansowania, które, przy włożeniu odpowiedniej pracy, dają szansę na przekucie potencjału w zysk. Faktoring nie tylko umożliwi firmie finansowanie kolejnych kroków w drodze do sukcesu, ale zapewni stabilność i bezpieczeństwo rozwoju.

Firma zajmująca się handlem hurtowym olejami samochodowymi (Mobil, Shell, Castrol, Total itd.) chciała zwiększyć obroty dzięki nawiązaniu współpracy z dużymi hurtowniami. Te jednak wymagały 90 - cio dniowych terminów płatności. Zwiększenie sprzedaży przy tak długich terminach bez dodatkowego finansowania było niemożliwe. Firma nie ma zdolności kredytowej.

Dlaczego faktoring?

Faktoring może okazać się, w tym przypadku, jedynym sposobem finansowania. Zastosowanie np. faktoringu pełnego (z ubezpieczeniem), pozwoli zwiększyć sprzedaż i nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami, a tym samym zabezpieczy płynność finansową przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Sprzeciw na czynności kontrolne

Chcesz sprostać wymaganiom rynku?

REKLAMA

Oprócz finansowania kolejnych przedsięwzięć w okresie prosperity, przedsiębiorstwa muszą też poradzić sobie z zachowaniem płynności finansowej w czasie recesji. Kryzys może niespodziewanie doprowadzić do zahamowania wpływów od kontrahentów lub do wydłużenia procesu oczekiwania na płatności. W takim przypadku, pomimo realizowania przez firmę zleceń, pojawia się element nieprzewidywalności czasu płatności, a co za tym idzie, niezbędne jest dodatkowe źródło pozyskiwania środków dla firmy. 

Firma produkująca opakowania kartonowe i sprzedająca styropian, gdzie głównymi odbiorcami są branże: meblarska, kosmetyczna i spożywcza, współpracowała ze swoimi kontrahentami na zasadach długofalowych, jednak w związku z kryzysem, kontrahenci potrzebowali dłuższych terminów płatności. Chcąc utrzymać klientów firma musiała zaakceptować nowe warunki współpracy, aby utrzymać płynność finansową musiała skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania.

Dlaczego faktoring?

W takim przypadku idealnie sprawdzi się faktoring z regresem, który umożliwi przedsiębiorcy utrzymanie dotychczasowych kontrahentów i zachowanie płynności finansowej bez zaciągania dodatkowych kredytów.

Odblokuj zatory płatnicze

Faktoring umożliwia uzyskanie zaległych płatności. Dzięki temu kondycja finansowa prowadzonej firmy może uzyskać status stabilnej, a przedsiębiorstwo zostać docenione przez kolejnych zleceniodawców.  Pozwala to na uporanie się z jednym z najczęściej pojawiających się problemów dręczących przedsiębiorstwa – zatorami płatniczymi.

Firma zajmująca się produkcją styropianu i wyrobów ze styropianu zaczęła tracić płynność finansową. Kontrahenci nie regulowali terminowo swoich zobowiązań. Przedsiębiorca posiłkował się kredytem obrotowym jednak wciąż pozyskiwał kolejnych kontrahentów i w pewnym momencie kredyt okazał się niewystarczający.

Dlaczego faktoring?

W takiej sytuacji dobrze jest zastosować faktoring mieszany. Dzięki takiej konstrukcji transakcji odbiorców z większymi opóźnieniami oraz nowych kontrahentów można objąć faktoringiem pełnym (z ubezpieczeniem) i mieć pewność otrzymania zapłaty. Kontrahentów regulujących zobowiązania w terminie – faktoringiem niepełnym uzyskując nadal stały dostęp do finansowania.

Faktoring, jak się okazuje, dzięki swojej skuteczności pozwala na rozwiązanie problemów nie tylko dotykających przedsiębiorców w zakresie finansowania, ale także umożliwia rozwój biznesu.

Zobacz serwis: ABC małej firmy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA