REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym
Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

REKLAMA

REKLAMA

W stosunkach gospodarczych między przedsiębiorcami często dochodzi do okoliczności, w których występują przeterminowane należności np. z tytułu niezapłaconej faktury. W takich sytuacjach wierzyciele nie są bezradni. Mogą korzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań prawnych o różnym stopniu odczuwalności ich skutków dla dłużnika.

Nota odsetkowa

W przypadku wystąpienia zaległości u dłużnika najbardziej powszechnym zachowaniem wierzyciela jest podjęcie kroków w ramach miękkiej windykacji w celu wyegzekwowania długu. Przykładem może być nota odsetkowa (obciążeniowa), przez którą należy rozumieć pisemny monit z żądaniem o zapłacenie odsetek.

REKLAMA

Warto wiedzieć!

Zgodnie z dyspozycją art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

W tym miejscu należałoby się zastanowić czy prawo do ubiegania się o zapłatę odsetek jest ograniczone w czasie, czy też może przysługiwać na każdym etapie uruchomionego mechanizmu windykacyjnego? Tym bardziej, że odsetki są prawem akcesoryjnym - niesamoistnym, uzależniającym swe istnienie od innych praw samoistnych oraz mających na celu ich umocnienie. Odpowiedź na to pytanie zostanie zawarta w dalszej części artykułu.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o odsetkach?

Uchwała Sądu Najwyższego

Kluczową dla dalszych rozważań jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2005 r., sygn. akt III CZP 43/2004.

Treść uchwały

Ustanowiony w art. 118 k.c. termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe stosuje się do roszczeń o odsetki za opóźnienie także wtedy, gdy roszczenie główne ulega przedawnieniu w terminie określonym w art. 554 k.c. Roszczenie o odsetki za opóźnienie przedawnia się jednak najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego.

Z uchwały można wywnioskować, że odsetki mają nie tylko charakter akcesoryjny, ale także okresowy (czyli dla takich zobowiązań, które dotyczą świadczeń w ramach jednego stosunku prawnego np. najem, alimenty).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetki od kredytu firmowego to koszt podatkowy

Zgodnie z powyższym terminy przedawnienia dla określonych świadczeń wynoszą:

  • generalnie - 10 lat (art. 118 k.c.);
  • dla świadczeń okresowych - 3 lata (art. 118 k.c.);
  • dla roszczeń  związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata (art. 118 k.c.);
  • dla roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych - 2 lata (art. 554 k.c.).

W przypadku gdy przedawnieniu ulegnie zobowiązanie, staje się naturalne, że dłużnik nie będzie zobligowany do jego świadczenia. W sytuacji skierowania windykacji na drogę sądową osoba zadłużona może podnieść zarzut przedawnienia. Jeśli ten środek zostanie skutecznie zastosowany,  postępowanie zostanie oddalone.

Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?


Świadczenie główne a odsetki

W  przypadku przedawnienia zobowiązania głównego podstawa o ubieganie się o odsetek z reguły odpada, co jest wynikiem ich akcesoryjności.

REKLAMA

W sytuacji gdy żądanie zapłaty o świadczenie główne wygaśnie nim nastąpi termin przedawnienia lub dojdzie do przerwania biegu przedawnienia w odniesieniu do odsetek, wówczas prawo do zapłaty odsetek staje się samodzielne oraz ulega przedawnieniu jak roszczenie okresowe. Wtedy przedawnienie roszczenia głównego oraz odsetkowego należy rozpatrywać indywidualnie.

Co ciekawe, 3-letni termin przedawnienia odsetek stosuje się także do roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, dla których przewidziano termin krótszy - 2 lata.

Równocześnie należy mieć na uwadze art. 360 k.c. - zgodnie z jego brzmieniem w braku odmiennego zastrzeżenia co do terminu płatności odsetek są one płatne co roku z dołu, a jeżeli termin płatności sumy pieniężnej jest krótszy niż rok, jednocześnie z zapłatą tej sumy.

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

Warto zapamiętać!

Żądanie odsetek za opóźnienie przedawnia się niezależnie od należności głównej, z zastrzeżeniem, że nie później niż z upływem terminu przedawnienia należności głównej.

Księgowa czy biuro rachunkowe - co wybrać?

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA