REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Jarosław Krasnodęmbski
Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych
Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Brak zaległości podatkowych może być urzędowo potwierdzony przez organy podatkowe. Aby uzyskać takie potwierdzenie należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Jak uzyskać takie zaświadczenie?

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Przygotowanie wniosku o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych należy rozpocząć od prawidłowego określenia wnioskodawcy – czyli osoby sporządzającej wniosek. We wniosku muszą znaleźć się takie dane o wnioskodawcy jak imię i nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu. Najważniejsze jest podanie we wniosku numeru identyfikacji podatkowej, czyli NIP.

REKLAMA

W przypadku braku we wniosku numeru NIP, przy jednoczesnym braku zwolnienia dla wnioskodawcy z nie obowiązku ewidencyjnego, organ podatkowy najpierw wezwie do uzupełnienia tego braku. Nieuzupełnienie braku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. W przypadku braku adresu wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia bez dodatkowego wezwania.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek podania we wniosku pełnej nazwy firmy, adresu siedziby albo miejsca prowadzenia działalności, oraz numerów NIP i REGON.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie organu podatkowego

We wniosku o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych musimy też obowiązkowo wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierujemy nasze żądanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo będzie to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby podatnika.

Wniosek kierujemy do naczelnika urzędu skarbowego.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Jakie żądanie zawrzeć we wniosku?

We wniosku należy określić zakres żądania. Należy bowiem pamiętać, że organ zajmie się wnioskiem w takim zakresie, w jakim sformułowane jest żądanie. Należy więc precyzyjnie formułować wniosek i wyjaśnić, o jakiej treści zaświadczenie wnioskujemy. We piśmie można także podać podstawę prawną.

Wnioskodawca może zadąć dodatkowo podania informacji o prowadzonych wobec niego:

 - postępowaniach mające na celu ujawnienie jego zaległości podatkowych i określenie ich wysokości,

 - postępowaniach egzekucyjne w administracji, również w zakresie innych niż podatkowe zobowiązań wnioskodawcy,

 - postępowaniach w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe,

 - postępowaniach dotyczących okresów, z których pochodzą zaległości i ich tytułów oraz podatków których termin płatności został odroczony lub których płatność została rozłożona na raty.

Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?


Podpis

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych musi być koniecznie podpisany. Bark podpisu uniemożliwi uzyskania zaświadczenia. Jeżeli wnioskodawcą jest osobą, która nie może sama złożyć podpisu, wniosek może podpisać za nią osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu.

Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?

Złożenie wniosku

Wniosek można złożyć do organu podatkowego osobiście. Warto wtedy zażądać potwierdzenia jego złożenia. Wniosek może być również przesłany listem poleconym.

Zgodnie z przepisami, organy podatkowe muszą wydać zaświadczenie bez zbędnej zwłoki, czyli nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA