REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Jarosław Krasnodęmbski
Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych
Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Brak zaległości podatkowych może być urzędowo potwierdzony przez organy podatkowe. Aby uzyskać takie potwierdzenie należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Jak uzyskać takie zaświadczenie?

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Przygotowanie wniosku o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych należy rozpocząć od prawidłowego określenia wnioskodawcy – czyli osoby sporządzającej wniosek. We wniosku muszą znaleźć się takie dane o wnioskodawcy jak imię i nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu. Najważniejsze jest podanie we wniosku numeru identyfikacji podatkowej, czyli NIP.

REKLAMA

W przypadku braku we wniosku numeru NIP, przy jednoczesnym braku zwolnienia dla wnioskodawcy z nie obowiązku ewidencyjnego, organ podatkowy najpierw wezwie do uzupełnienia tego braku. Nieuzupełnienie braku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. W przypadku braku adresu wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia bez dodatkowego wezwania.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek podania we wniosku pełnej nazwy firmy, adresu siedziby albo miejsca prowadzenia działalności, oraz numerów NIP i REGON.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie organu podatkowego

We wniosku o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych musimy też obowiązkowo wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierujemy nasze żądanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo będzie to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby podatnika.

Wniosek kierujemy do naczelnika urzędu skarbowego.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Jakie żądanie zawrzeć we wniosku?

We wniosku należy określić zakres żądania. Należy bowiem pamiętać, że organ zajmie się wnioskiem w takim zakresie, w jakim sformułowane jest żądanie. Należy więc precyzyjnie formułować wniosek i wyjaśnić, o jakiej treści zaświadczenie wnioskujemy. We piśmie można także podać podstawę prawną.

Wnioskodawca może zadąć dodatkowo podania informacji o prowadzonych wobec niego:

 - postępowaniach mające na celu ujawnienie jego zaległości podatkowych i określenie ich wysokości,

 - postępowaniach egzekucyjne w administracji, również w zakresie innych niż podatkowe zobowiązań wnioskodawcy,

 - postępowaniach w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe,

 - postępowaniach dotyczących okresów, z których pochodzą zaległości i ich tytułów oraz podatków których termin płatności został odroczony lub których płatność została rozłożona na raty.

Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?


Podpis

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych musi być koniecznie podpisany. Bark podpisu uniemożliwi uzyskania zaświadczenia. Jeżeli wnioskodawcą jest osobą, która nie może sama złożyć podpisu, wniosek może podpisać za nią osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu.

Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?

Złożenie wniosku

Wniosek można złożyć do organu podatkowego osobiście. Warto wtedy zażądać potwierdzenia jego złożenia. Wniosek może być również przesłany listem poleconym.

Zgodnie z przepisami, organy podatkowe muszą wydać zaświadczenie bez zbędnej zwłoki, czyli nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA