reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Brak zaległości podatkowych może być urzędowo potwierdzony przez organy podatkowe. Aby uzyskać takie potwierdzenie należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Jak uzyskać takie zaświadczenie?

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Przygotowanie wniosku o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych należy rozpocząć od prawidłowego określenia wnioskodawcy – czyli osoby sporządzającej wniosek. We wniosku muszą znaleźć się takie dane o wnioskodawcy jak imię i nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu. Najważniejsze jest podanie we wniosku numeru identyfikacji podatkowej, czyli NIP.

W przypadku braku we wniosku numeru NIP, przy jednoczesnym braku zwolnienia dla wnioskodawcy z nie obowiązku ewidencyjnego, organ podatkowy najpierw wezwie do uzupełnienia tego braku. Nieuzupełnienie braku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. W przypadku braku adresu wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia bez dodatkowego wezwania.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek podania we wniosku pełnej nazwy firmy, adresu siedziby albo miejsca prowadzenia działalności, oraz numerów NIP i REGON.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie organu podatkowego

We wniosku o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych musimy też obowiązkowo wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierujemy nasze żądanie.

Zasadniczo będzie to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby podatnika.

Wniosek kierujemy do naczelnika urzędu skarbowego.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Jakie żądanie zawrzeć we wniosku?

We wniosku należy określić zakres żądania. Należy bowiem pamiętać, że organ zajmie się wnioskiem w takim zakresie, w jakim sformułowane jest żądanie. Należy więc precyzyjnie formułować wniosek i wyjaśnić, o jakiej treści zaświadczenie wnioskujemy. We piśmie można także podać podstawę prawną.

Wnioskodawca może zadąć dodatkowo podania informacji o prowadzonych wobec niego:

 - postępowaniach mające na celu ujawnienie jego zaległości podatkowych i określenie ich wysokości,

 - postępowaniach egzekucyjne w administracji, również w zakresie innych niż podatkowe zobowiązań wnioskodawcy,

 - postępowaniach w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe,

 - postępowaniach dotyczących okresów, z których pochodzą zaległości i ich tytułów oraz podatków których termin płatności został odroczony lub których płatność została rozłożona na raty.

Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama