Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Brak zaległości podatkowych
Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych przedsiębiorcy mogą uzyskać na swój wniosek. Zaświadczenia takie nie są wystawiane z urzędu, ale zawsze na wniosek zainteresowanego. Organ podatkowy ma obowiązek wystawić zaświadczenie potwierdzające fakty albo stany prawne wynikające z prowadzonej przez organ ewidencji.
REKLAMA
Organ podatkowy może przed wydaniem zaświadczenia o braku zaległości podatkowych przeprowadzić w niezbędnym zakresie postępowanie wyjaśniające.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kiedy wniosek o zaświadczenie przyniesie skutek?
Organ podatkowy będzie obowiązany do wydania wnioskodawcy zaświadczenia w dwóch przypadkach. Pierwszy to ustawowy wymóg urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego ( w tym wypadku braku zaległości podatkowych) oraz, gdy wnioskodawca ma interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia.
Zaświadczenie potwierdza stan prawny lub faktyczny z chwili jego wydania.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych
Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców
Organ pyta o zgodę
W niektórych sytuacjach organ wydający zaświadczenie musi uzyskać zgodę innej osoby. Ma to miejsce, gdy wniosek obejmuje informację o innej osobie niż wnioskodawca.
Organy podatkowe mogą wydać zaświadczenie za zgodą podatnika, jeżeli wnioskodawcą jest:
- jednostka organizacyjna, która uprawniona jest do udzielania kredytów i pożyczek (na podstawie ustaw regulujących ich funkcjonowanie)
- kontrahent podatników prowadzących działalność gospodarczą oraz dzierżawców i użytkowników nieruchomości (w zakresie tego opodatkowania)
- małżonek podatnika, jak również rozwiedziony małżonek podatnika, w zakresie zaległości podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej oraz członków rodziny podatnika odpowiadających solidarnie za zobowiązania podatkowe związane z prowadzoną działalnością
- wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej albo komandytowo – akcyjnej.
Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?
Kiedy zgoda podatnika nie jest wymagana?
Zgoda podatnika na wydanie zaświadczenia nie będzie wymagana, jeżeli z żądaniem występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej. Małżonek podatnika będzie musiał złożyć oświadczenie o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Czynności sprawdzające urzędu skarbowego
Jak musi być wyrażona zgoda podatnika?
Wydanie zaświadczenia na żądanie wskazanych wymaga zgody podatnika wyrażonej na piśmie. Jego podpis musi być urzędowo lub notarialnie poświadczony, chyba że podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości, związanych z działalnością gospodarczą stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności.
Gdy wydanie zaświadczenia jest uzależnione od zgody podatnika – termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.