REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Jarosław Krasnodęmbski
Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych
Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych może być potrzebne przedsiębiorcy przy zakupie na raty lub staraniu się o kredyt hipoteczny. Kiedy można złożyć wniosek o zaświadczenie o braku długów podatkowych? Kiedy wydanie zaświadczenia wymaga zgody podatnika?

Brak zaległości podatkowych

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych przedsiębiorcy mogą uzyskać na swój wniosek. Zaświadczenia takie nie są wystawiane z urzędu, ale zawsze na wniosek zainteresowanego. Organ podatkowy ma obowiązek wystawić zaświadczenie potwierdzające fakty albo stany prawne wynikające z prowadzonej przez organ ewidencji.

REKLAMA

Organ podatkowy może przed wydaniem zaświadczenia o braku zaległości podatkowych przeprowadzić w niezbędnym zakresie postępowanie wyjaśniające.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy wniosek o zaświadczenie przyniesie skutek?

Organ podatkowy będzie obowiązany do wydania wnioskodawcy zaświadczenia w dwóch przypadkach. Pierwszy to ustawowy wymóg urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego ( w tym wypadku braku zaległości podatkowych) oraz, gdy wnioskodawca ma interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia.

Zaświadczenie potwierdza stan prawny lub faktyczny z chwili jego wydania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Organ pyta o zgodę

W niektórych sytuacjach organ wydający zaświadczenie musi uzyskać zgodę innej osoby. Ma to miejsce, gdy wniosek obejmuje informację o innej osobie niż wnioskodawca.

Organy podatkowe mogą wydać zaświadczenie za zgodą podatnika, jeżeli wnioskodawcą jest:

 - jednostka organizacyjna, która uprawniona jest do udzielania kredytów i pożyczek (na podstawie ustaw regulujących ich funkcjonowanie)

 - kontrahent podatników prowadzących działalność gospodarczą oraz dzierżawców i użytkowników nieruchomości (w zakresie tego opodatkowania)

 - małżonek podatnika, jak również rozwiedziony małżonek podatnika, w zakresie zaległości podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej oraz członków rodziny podatnika odpowiadających solidarnie za zobowiązania podatkowe związane z prowadzoną działalnością

 - wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej albo komandytowo – akcyjnej.

Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?


Kiedy zgoda podatnika nie jest wymagana?

Zgoda podatnika na wydanie zaświadczenia nie będzie wymagana, jeżeli z żądaniem występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej. Małżonek podatnika będzie musiał złożyć oświadczenie o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Czynności sprawdzające urzędu skarbowego

Jak musi być wyrażona zgoda podatnika?

Wydanie zaświadczenia na żądanie wskazanych wymaga zgody podatnika wyrażonej na piśmie. Jego podpis musi być urzędowo lub notarialnie poświadczony, chyba że podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub  stwierdzającego stan zaległości, związanych z działalnością gospodarczą stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności.

Gdy wydanie zaświadczenia jest uzależnione od zgody podatnika – termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.

Procedura zawieszenia postępowania podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA