reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych może być potrzebne przedsiębiorcy przy zakupie na raty lub staraniu się o kredyt hipoteczny. Kiedy można złożyć wniosek o zaświadczenie o braku długów podatkowych? Kiedy wydanie zaświadczenia wymaga zgody podatnika?

Brak zaległości podatkowych

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych przedsiębiorcy mogą uzyskać na swój wniosek. Zaświadczenia takie nie są wystawiane z urzędu, ale zawsze na wniosek zainteresowanego. Organ podatkowy ma obowiązek wystawić zaświadczenie potwierdzające fakty albo stany prawne wynikające z prowadzonej przez organ ewidencji.

Organ podatkowy może przed wydaniem zaświadczenia o braku zaległości podatkowych przeprowadzić w niezbędnym zakresie postępowanie wyjaśniające.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy wniosek o zaświadczenie przyniesie skutek?

Organ podatkowy będzie obowiązany do wydania wnioskodawcy zaświadczenia w dwóch przypadkach. Pierwszy to ustawowy wymóg urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego ( w tym wypadku braku zaległości podatkowych) oraz, gdy wnioskodawca ma interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia.

Zaświadczenie potwierdza stan prawny lub faktyczny z chwili jego wydania.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Organ pyta o zgodę

W niektórych sytuacjach organ wydający zaświadczenie musi uzyskać zgodę innej osoby. Ma to miejsce, gdy wniosek obejmuje informację o innej osobie niż wnioskodawca.

Organy podatkowe mogą wydać zaświadczenie za zgodą podatnika, jeżeli wnioskodawcą jest:

 - jednostka organizacyjna, która uprawniona jest do udzielania kredytów i pożyczek (na podstawie ustaw regulujących ich funkcjonowanie)

 - kontrahent podatników prowadzących działalność gospodarczą oraz dzierżawców i użytkowników nieruchomości (w zakresie tego opodatkowania)

 - małżonek podatnika, jak również rozwiedziony małżonek podatnika, w zakresie zaległości podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej oraz członków rodziny podatnika odpowiadających solidarnie za zobowiązania podatkowe związane z prowadzoną działalnością

 - wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej albo komandytowo – akcyjnej.

Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama