REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku
Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku

REKLAMA

REKLAMA

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku wynosi 150 000 złotych rocznie. Większość przedsiębiorców rozpoczynających działalność nie musi od razu rejestrować się jako VAT-owcy, mogą bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, czyli ze względu na obroty. Utrata tego zwolnienia może nastąpić, jeśli firma przekroczy limit sprzedaży. Warto więc wiedzieć od czego ten limit zależy.

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, łączna wartość dokonanej przez niego sprzedaży nie może w poprzednim roku przekroczyć poziomu 150 000 złotych. Do tej wartości nie wlicza się kwoty podatku. W sytuacji, gdy przedsiębiorca rozpoczyna działalność np. w połowie roku, limit oblicza się proporcjonalnie do długości prowadzenia firmy.

REKLAMA

Należy także wiedzieć, że nie wszystkie transakcje bierze się pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. Nie ma takiej konieczności w przypadku:

  • sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
  • sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
  • większość transakcji odgórnie zwolnionych z VAT.

W 2014 roku do limitu przedsiębiorca musi wliczać obrót odnoszący się do części transakcji zwolnionych z VAT, np. związanych z wynajmowaniem nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe czy usługami ubezpieczeniowymi – w sytuacji, gdy nie mają charakteru usług pomocniczych. Co to oznacza? Tak naprawdę przepisy nie określają definicji „transakcji pomocniczej”. Powołując się jednak na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy za takie uznać transakcje, które mają charakter uboczny i nie stanowią głównego przedmiotu działalności.

Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?

Jak opodatkować transakcję, która powoduje przekroczenie limitu?

Jeszcze w poprzednim roku w momencie utraty zwolnienia po przekroczeniu 150 000 złotych przedsiębiorca zobligowany był opodatkować nadwyżkę sprzedaży ponad tę kwotę. Aktualnie ta kwestia przedstawia się trochę inaczej. Od początku 2014 roku opodatkować należy nie samą nadwyżkę, ale całą wartość sprzedaży, która spowodowała przekroczenie wspomnianego limitu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mały podatnik VAT 2014

Przykład:

Jeśli przedsiębiorca w 2013 roku przekroczył limit o 2 000 złotych sprzedając towar o wartości 5 000 złotych to musiał opodatkować tylko wartość 2 000 złotych.

Z kolei, gdy w 2014 roku przekroczył limit o 2 000 złotych sprzedając towar o wartości 5 000 złotych jego obowiązkiem jest opodatkować całą wartość transakcji, czyli w tym wypadku 5 000 złotych.

W porównaniu do ubiegłego roku zmienił się także inny aspekt związany z utratą (lub rezygnacją) ze zwolnienia z VAT. Otóż przedsiębiorca nie jest już zobligowany do przeprowadzenia remanentu, czyli rozliczenia towarów, które posiadał w dniu utraty zwolnienia lub na dzień rezygnacji z niego. Funkcjonujące wcześniej regulacje uznano bowiem za zbyt rygorystyczne.

Rozliczenie podatku VAT przez wystawcę faktury korygującej


Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Przedsiębiorca, którego sprzedaż przekroczyła limit 150 000 złotych rocznie traci prawo do zwolnienia z VAT i zobowiązany jest do zarejestrowania się jako VAT-owiec. W tym przypadku należy to zrobić przed dniem przekroczenia limitu. W celu rejestracji jako podatnik VAT trzeba złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym ustalonym ze względu na miejsce wykonywania sprzedaży opodatkowanej VAT-em. Przedsiębiorcy prowadzący działalność podlegającą różnym urzędom skarbowym muszą złożyć VAT-R w urzędzie ustalonym zgodnie z miejscem zamieszkania. Rejestracja pociąga za sobą wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 170 zł.

Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy najwcześniej po upływie roku, licząc od końca roku, w którym przedsiębiorca utracił prawo do zwolnienia (lub z niego zrezygnował).

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Autor: Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA