Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu jest umową nazwaną, dwustronnie zobowiązującą, odpłatną i wzajemną. Została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego i należy do umów terminowych, zawieranych na czas określony. Stronami tej umowy jest finansujący (leasingodawca) i korzystający (leasingobiorca). Finansujący, czyli podmiot, który nabywa i oddaje rzecz w odpłatne używanie, korzystanie z rzeczy bądź pobieranie pożytków, a który prowadzi przedsiębiorstwo z możliwością zawierania umów leasingu (art. 7091 kodeksu cywilnego). Drugą stroną umowy jest korzystający, czyli osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna, która korzysta odpłatnie z rzeczy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Przedmiotem umowy leasingu może być jedynie rzecz, w tym rzecz ruchoma bądź nieruchomość.
Umowy leasingu są najbardziej korzystną formą wsparcia finansowego dla osób prowadzących swoją działalność gospodarczą. Firmy prędzej zdecydują się na leasing, niż na kredyt bądź pożyczkę. Mali i średni przedsiębiorcy mogą bowiem zaliczyć w koszty wysokość rat leasingowych, a samo zawarcie umowy nie wymaga tak wielu formalności jak przy tradycyjnym wsparciu finansowym.
Umowa leasingu powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie (art. 7092 k.c.)
Zobacz również: Leasing - alternatywa dla zakupu gotówkowego
Rodzaje leasingu
REKLAMA
Leasing można podzielić na finansowy i operacyjny. W zależności od wybranego rodzaju, różnie rozpatrywane będą kwestie podatkowe. Przy leasingu operacyjnym opłaty wynikające ze stosunku umownego będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy. Przy takiej formie, przedmiot umowy będzie stanowił własność leasingodawcy, który będzie miał możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przy opcji leasingu operacyjnego, w momencie wygaśnięcia umowy jest możliwy wykup przedmiotu leasingu.
Inaczej przedstawia się sytuacja przy wyborze leasingu finansowego. Zawarcie tego rodzaju umowy powoduje, że amortyzacji leasingowej rzeczy będzie dokonywał leasingobiorca, a wpłacenie ostatniej raty leasingowej będzie skutkowało przejęciem przez niego własności rzeczy. W tym przypadku nie istnieje możliwość wykupu rzeczy, jak przy leasingu operacyjnym.
Przed zawarciem umowy, przedsiębiorca powinien dokonać dokładnej analizy pod kątem finansowym i podatkowym. Jeżeli zatem firma będzie chciała obniżyć podstawę opodatkowania poprzez zaliczenia w koszty rat leasingowych, powinna wybrać leasing operacyjny.
Zobacz też: Leasing operacyjny - co to takiego?
Zabezpieczenie przedmiotu leasingu
REKLAMA
Jak przy każdej umowie, która przyzwala na korzystanie bądź użytkowanie rzeczy, strona umowy powinna liczyć się z możliwością wystąpienia zdarzeń losowych. Niesie to za sobą szereg konsekwencji po stronie korzystającego, czyli leasingobiorcy. Jeżeli w momencie wydania rzeczy, nastąpi zdarzenie losowe, za które leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności, wówczas umowa leasingu wygaśnie. Konieczne jest zatem, aby leasingobiorca niezwłocznie poinformował finansującego o zdarzeniu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w takiej sytuacji będzie konieczność spłaty wszystkich, przewidzianych w umowie niezapłaconych rat leasingowych przez korzystającego, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (art. 70915 k.c.). Finansujący może również zobowiązać leasingobiorcę do naprawy wszystkich szkód, będących następstwem zdarzenia.
Jak wobec tego uniknąć tych konsekwencji? Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu w razie kradzieży bądź uszkodzenia. Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem pakiety ubezpieczeniowe dla przedsiębiorców. Dodatkowo, aby nie tracić czasu, można wykupić ubezpieczenie już u leasingodawcy, przy zawieraniu umowy.
Zobacz: Leasing czy zwykły zakup - czyli jak nabyć samochód osobowy na firmę?
Istotne postanowienia umowne
Przed podpisaniem umowy leasingu warto również zwrócić szczególną uwagę na zasady rozwiązania umowy przez finansującego. Z reguły warunki rozwiązania są mniej korzystne dla leasingobiorcy i wiążą się z poniesieniem stosownych sankcji. Naruszeniem postanowień umownych może być najprędzej korzystanie z rzeczy w sposób sprzeczny z umową. Naruszenie obowiązków leasingobiorcy może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy leasingu ze skutkiem natychmiastowym.
Podstawa prawna:
- art. 7091 - 70918 Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.