reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu?

Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu?

Z leasingu – czy to operacyjnego, czy też finansowego najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Taka forma wsparcia finansowego jest znacznie łatwiejsza w uzyskaniu nić kredyt bądź pożyczka. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przedmiotu leasingu w razie utraty bądź zniszczenia. Jak zawrzeć dobrą umowę leasingu?

Umowa leasingu jest umową nazwaną, dwustronnie zobowiązującą, odpłatną i wzajemną. Została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego i należy do umów terminowych, zawieranych na czas określony. Stronami tej umowy jest finansujący (leasingodawca) i korzystający (leasingobiorca). Finansujący, czyli podmiot, który nabywa i oddaje rzecz w odpłatne używanie, korzystanie z rzeczy bądź pobieranie pożytków, a który prowadzi przedsiębiorstwo z możliwością zawierania umów leasingu (art. 7091 kodeksu cywilnego). Drugą stroną umowy jest korzystający, czyli osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna, która korzysta odpłatnie z rzeczy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedmiotem umowy leasingu może być jedynie rzecz, w tym rzecz ruchoma bądź nieruchomość.

Umowy leasingu są najbardziej korzystną formą wsparcia finansowego dla osób prowadzących swoją działalność gospodarczą. Firmy prędzej zdecydują się na leasing, niż na kredyt bądź pożyczkę. Mali i średni przedsiębiorcy mogą bowiem zaliczyć w koszty wysokość rat leasingowych, a samo zawarcie umowy nie wymaga tak wielu formalności jak przy tradycyjnym wsparciu finansowym.

Umowa leasingu powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie (art. 7092 k.c.)

Zobacz również: Leasing - alternatywa dla zakupu gotówkowego

Rodzaje leasingu

Leasing można podzielić na finansowy i operacyjny. W zależności od wybranego rodzaju, różnie rozpatrywane będą kwestie podatkowe. Przy leasingu operacyjnym opłaty wynikające ze stosunku umownego będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy. Przy takiej formie, przedmiot umowy będzie stanowił własność leasingodawcy, który będzie miał możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przy opcji leasingu operacyjnego, w momencie wygaśnięcia umowy jest możliwy wykup przedmiotu leasingu.

Inaczej przedstawia się sytuacja przy wyborze leasingu finansowego. Zawarcie tego rodzaju umowy powoduje, że amortyzacji leasingowej rzeczy będzie dokonywał leasingobiorca, a wpłacenie ostatniej raty leasingowej będzie skutkowało przejęciem przez niego własności rzeczy. W tym przypadku nie istnieje możliwość wykupu rzeczy, jak przy leasingu operacyjnym.

Przed zawarciem umowy, przedsiębiorca powinien dokonać dokładnej analizy pod kątem finansowym i podatkowym. Jeżeli zatem firma będzie chciała obniżyć podstawę opodatkowania poprzez zaliczenia w koszty rat leasingowych, powinna wybrać leasing operacyjny.

Zobacz też: Leasing operacyjny - co to takiego?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama