REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu?

Monika Pązik
Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu? / fot. Fotolia
Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu? / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z leasingu – czy to operacyjnego, czy też finansowego najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Taka forma wsparcia finansowego jest znacznie łatwiejsza w uzyskaniu nić kredyt bądź pożyczka. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przedmiotu leasingu w razie utraty bądź zniszczenia. Jak zawrzeć dobrą umowę leasingu?

Umowa leasingu jest umową nazwaną, dwustronnie zobowiązującą, odpłatną i wzajemną. Została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego i należy do umów terminowych, zawieranych na czas określony. Stronami tej umowy jest finansujący (leasingodawca) i korzystający (leasingobiorca). Finansujący, czyli podmiot, który nabywa i oddaje rzecz w odpłatne używanie, korzystanie z rzeczy bądź pobieranie pożytków, a który prowadzi przedsiębiorstwo z możliwością zawierania umów leasingu (art. 7091 kodeksu cywilnego). Drugą stroną umowy jest korzystający, czyli osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna, która korzysta odpłatnie z rzeczy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedmiotem umowy leasingu może być jedynie rzecz, w tym rzecz ruchoma bądź nieruchomość.

Umowy leasingu są najbardziej korzystną formą wsparcia finansowego dla osób prowadzących swoją działalność gospodarczą. Firmy prędzej zdecydują się na leasing, niż na kredyt bądź pożyczkę. Mali i średni przedsiębiorcy mogą bowiem zaliczyć w koszty wysokość rat leasingowych, a samo zawarcie umowy nie wymaga tak wielu formalności jak przy tradycyjnym wsparciu finansowym.

Umowa leasingu powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie (art. 7092 k.c.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Leasing - alternatywa dla zakupu gotówkowego

Rodzaje leasingu

REKLAMA

Leasing można podzielić na finansowy i operacyjny. W zależności od wybranego rodzaju, różnie rozpatrywane będą kwestie podatkowe. Przy leasingu operacyjnym opłaty wynikające ze stosunku umownego będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy. Przy takiej formie, przedmiot umowy będzie stanowił własność leasingodawcy, który będzie miał możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przy opcji leasingu operacyjnego, w momencie wygaśnięcia umowy jest możliwy wykup przedmiotu leasingu.

Inaczej przedstawia się sytuacja przy wyborze leasingu finansowego. Zawarcie tego rodzaju umowy powoduje, że amortyzacji leasingowej rzeczy będzie dokonywał leasingobiorca, a wpłacenie ostatniej raty leasingowej będzie skutkowało przejęciem przez niego własności rzeczy. W tym przypadku nie istnieje możliwość wykupu rzeczy, jak przy leasingu operacyjnym.

Przed zawarciem umowy, przedsiębiorca powinien dokonać dokładnej analizy pod kątem finansowym i podatkowym. Jeżeli zatem firma będzie chciała obniżyć podstawę opodatkowania poprzez zaliczenia w koszty rat leasingowych, powinna wybrać leasing operacyjny.

Zobacz też: Leasing operacyjny - co to takiego?


Zabezpieczenie przedmiotu leasingu

REKLAMA

Jak przy każdej umowie, która przyzwala na korzystanie bądź użytkowanie rzeczy, strona umowy powinna liczyć się z możliwością wystąpienia zdarzeń losowych. Niesie to za sobą szereg konsekwencji po stronie korzystającego, czyli leasingobiorcy. Jeżeli w momencie wydania rzeczy, nastąpi zdarzenie losowe, za które leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności, wówczas umowa leasingu wygaśnie. Konieczne jest zatem, aby leasingobiorca niezwłocznie poinformował finansującego o zdarzeniu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w takiej sytuacji będzie konieczność spłaty wszystkich, przewidzianych w umowie niezapłaconych rat leasingowych przez korzystającego, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (art. 70915 k.c.). Finansujący może również zobowiązać leasingobiorcę do naprawy wszystkich szkód, będących następstwem zdarzenia.

Jak wobec tego uniknąć tych konsekwencji? Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu w razie kradzieży bądź uszkodzenia. Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem pakiety ubezpieczeniowe dla przedsiębiorców. Dodatkowo, aby nie tracić czasu, można wykupić ubezpieczenie już u leasingodawcy, przy zawieraniu umowy.

Zobacz: Leasing czy zwykły zakup - czyli jak nabyć samochód osobowy na firmę?

Istotne postanowienia umowne

Przed podpisaniem umowy leasingu warto również zwrócić szczególną uwagę na zasady rozwiązania umowy przez finansującego. Z reguły warunki rozwiązania są mniej korzystne dla leasingobiorcy i wiążą się z poniesieniem stosownych sankcji. Naruszeniem postanowień umownych może być najprędzej korzystanie z rzeczy w sposób sprzeczny z umową. Naruszenie obowiązków leasingobiorcy może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy leasingu ze skutkiem natychmiastowym.

Podstawa prawna:

  • art. 7091 - 70918 Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA