| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Leasing operacyjny a leasing finansowy - różnice

Leasing operacyjny a leasing finansowy - różnice

Czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego? Ekspert wyjaśnia jakie są podstawowe różnice między leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym.

Leasing operacyjny a finansowy - konsekwencje podatkowe

Najważniejsza różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym tkwi w konsekwencjach podatkowych obydwu umów. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe, w pełnej wysokości, stanowią koszt uzyskania przychodu u korzystającego. W leasingu finansowym natomiast, kosztem jest tzw. część odsetkowa opłaty oraz amortyzacja przedmiotu. Zdecydowana większość zawieranych w Polsce umów to umowy leasingu operacyjnego.

Wartość wykupu i okres trwania umowy

Kolejnymi istotnymi różnicami są minimalny okres umowy leasingu i tzw. wartość wykupu. W leasingu operacyjnym obie te zmienne ustalone są przez obowiązujące przepisy, natomiast w leasingu finansowym mogą być dowolnie ustalone przez strony umowy.

Polecamy: Czym jest wysoki wykup w leasingu?

Sposób przechodzenia własności

Ostatnią cechą różniącą leasing operacyjny od finansowego jest sposób przechodzenia własności leasingowanego dobra na korzystającego. W leasingu finansowym własność przedmiotu po zakończeniu umowy automatycznie przechodzi na korzystającego.

W umowie leasingu operacyjnego natomiast, dotychczasowy korzystający ma prawo do zakupu przedmiotu po leasingu, zwykle przez oznaczony okres czasu, z którego może skorzystać bądź nie.

Polecamy: Czy warto przejąć leasing?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »