Leasing operacyjny a leasing finansowy - różnice

REKLAMA
REKLAMA
Leasing operacyjny a finansowy - konsekwencje podatkowe
Najważniejsza różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym tkwi w konsekwencjach podatkowych obydwu umów. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe, w pełnej wysokości, stanowią koszt uzyskania przychodu u korzystającego. W leasingu finansowym natomiast, kosztem jest tzw. część odsetkowa opłaty oraz amortyzacja przedmiotu. Zdecydowana większość zawieranych w Polsce umów to umowy leasingu operacyjnego.
REKLAMA
Wartość wykupu i okres trwania umowy
Kolejnymi istotnymi różnicami są minimalny okres umowy leasingu i tzw. wartość wykupu. W leasingu operacyjnym obie te zmienne ustalone są przez obowiązujące przepisy, natomiast w leasingu finansowym mogą być dowolnie ustalone przez strony umowy.
Polecamy: Czym jest wysoki wykup w leasingu?
Sposób przechodzenia własności
Ostatnią cechą różniącą leasing operacyjny od finansowego jest sposób przechodzenia własności leasingowanego dobra na korzystającego. W leasingu finansowym własność przedmiotu po zakończeniu umowy automatycznie przechodzi na korzystającego.
W umowie leasingu operacyjnego natomiast, dotychczasowy korzystający ma prawo do zakupu przedmiotu po leasingu, zwykle przez oznaczony okres czasu, z którego może skorzystać bądź nie.
Polecamy: Czy warto przejąć leasing?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: