REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing operacyjny - co to takiego?

Agata Mazur
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny

REKLAMA

REKLAMA

Leasing operacyjny dla firm. Dowiedz się na czym polega leasing operacyjny i kto może z niego korzystać.

Leasing operacyjny polega według ustawy z dnia 29 września 10994 r. o rachunkowości na czasowym przekazaniu w użytkowanie określonego dobra inwestycyjnego i ewentualnego pobierania pożytków na czas znacznie krótszy od okresu jego używalności gospodarczej - dlatego też zwany jest leasingiem bieżącym. W okresie trwania umowy, przedmiot podlegającym leasingowi zaliczany jest do składników majątkowych finansującego (leasingodawcy), który ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Kosztami uzyskania przychodu, w tym przypadku są raty leasingowe wraz z opłatą wstępną.

REKLAMA

REKLAMA

Do każdej raty dolicza się również podatek VAT. Leasingobiorcy, od momentu zawarcia umowy, przysługuje prawo nabycia przedmiotu po upłynięciu okresu umowy leasingu. Warto pamiętać, iż jakiekolwiek koszty utrzymania, naprawy, ubezpieczenia przedmiotu umowy leasingowej ponosi wyłącznie leasingodawca.

Idea leasingu operacyjnego zakłada, iż przedmiot umowy może być używany przez kilku leasingobiorców. Z reguły zawiera się krótkoterminowe umowy - przeważnie na okres 3 lat. Wysokość opłat leasingowych nie jest w stanie całkowicie amortyzować nakładów finansowych, które ponoszone są przez podmiot finansujący w ciągu trwania tylko jednej umowy. Z uwagi na to, uzyskanie planowanego zysku następuje dopiero po upływie czasu trwania kolejnych kilku umów.  Taka forma pozwala na to, by zmniejszyć podstawę opodatkowania o poniesione koszty rat leasingowych oraz zwiększyć bieżące koszty uzyskania przychodów.

Polecamy: Leasing czy kredyt na samochód

Z uwagi na fakt, iż umowy leasingowe są krótkotrwałe, zazwyczaj nie zakłada się zwrotu całości kapitału podczas trwania umowy. Zatem zasadne jest by zaznaczyć możliwość odstąpienia od umowy przed upływem czasu jej trwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas zawierania umowy leasingowej warto pamiętać, iż eksploatacja przedmiotu leasingu jest ułatwiona gdyż, to leasingodawca jest odpowiedzialny za naprawę oraz konserwację  przedmiotu leasingu.

Mimo licznych zalet, w leasingu operacyjnym należy uwypuklić pewne jego wady. Leasingobiorca ponosi również pełne ryzyko w czasie trwania umowy i jest ściśle związany z leasingodawcą. Niedoskonałość leasingu stanowi również  fakt, iż leasingobiorca zostaje formalnie pozbawiony jakiegokolwiek roszczenia do zysku z wartości przedmiotu umowy nawet, gdy pokrył pełną wartość danego przedmiotu.

Polecamy: Leasing konsumencki a kredyt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA