| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Leasing operacyjny - co to takiego?

Leasing operacyjny - co to takiego?

Leasing operacyjny dla firm. Dowiedz się na czym polega leasing operacyjny i kto może z niego korzystać.

Leasing operacyjny polega według ustawy z dnia 29 września 10994 r. o rachunkowości na czasowym przekazaniu w użytkowanie określonego dobra inwestycyjnego i ewentualnego pobierania pożytków na czas znacznie krótszy od okresu jego używalności gospodarczej - dlatego też zwany jest leasingiem bieżącym. W okresie trwania umowy, przedmiot podlegającym leasingowi zaliczany jest do składników majątkowych finansującego (leasingodawcy), który ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Kosztami uzyskania przychodu, w tym przypadku są raty leasingowe wraz z opłatą wstępną.

Do każdej raty dolicza się również podatek VAT. Leasingobiorcy, od momentu zawarcia umowy, przysługuje prawo nabycia przedmiotu po upłynięciu okresu umowy leasingu. Warto pamiętać, iż jakiekolwiek koszty utrzymania, naprawy, ubezpieczenia przedmiotu umowy leasingowej ponosi wyłącznie leasingodawca.

Idea leasingu operacyjnego zakłada, iż przedmiot umowy może być używany przez kilku leasingobiorców. Z reguły zawiera się krótkoterminowe umowy - przeważnie na okres 3 lat. Wysokość opłat leasingowych nie jest w stanie całkowicie amortyzować nakładów finansowych, które ponoszone są przez podmiot finansujący w ciągu trwania tylko jednej umowy. Z uwagi na to, uzyskanie planowanego zysku następuje dopiero po upływie czasu trwania kolejnych kilku umów.  Taka forma pozwala na to, by zmniejszyć podstawę opodatkowania o poniesione koszty rat leasingowych oraz zwiększyć bieżące koszty uzyskania przychodów.

Polecamy: Leasing czy kredyt na samochód

Z uwagi na fakt, iż umowy leasingowe są krótkotrwałe, zazwyczaj nie zakłada się zwrotu całości kapitału podczas trwania umowy. Zatem zasadne jest by zaznaczyć możliwość odstąpienia od umowy przed upływem czasu jej trwania.

Podczas zawierania umowy leasingowej warto pamiętać, iż eksploatacja przedmiotu leasingu jest ułatwiona gdyż, to leasingodawca jest odpowiedzialny za naprawę oraz konserwację  przedmiotu leasingu.

Mimo licznych zalet, w leasingu operacyjnym należy uwypuklić pewne jego wady. Leasingobiorca ponosi również pełne ryzyko w czasie trwania umowy i jest ściśle związany z leasingodawcą. Niedoskonałość leasingu stanowi również  fakt, iż leasingobiorca zostaje formalnie pozbawiony jakiegokolwiek roszczenia do zysku z wartości przedmiotu umowy nawet, gdy pokrył pełną wartość danego przedmiotu.

Polecamy: Leasing konsumencki a kredyt

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »