Leasing dla nowych firm – poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Leasing czy kredyt na samochód?
Pomimo tego, że przedsiębiorcy nie mają możliwości, aby zaliczyć wydatek na zakup auta firmowego jako jednorazowy koszt podatkowy, najczęściej decydują się na ten krok pod koniec roku. Wiedzą bowiem wówczas z jakim dochodem kończą okres rozliczeniowy. Dodatkowo dochodzi czas wysokich obrotów dla wielu firm, a w związku z tym potrzeba zakupów w celu odliczenia VAT-u.
REKLAMA
Jaką formę zakupu samochodu wybrać? Kredyt czy leasing?
Tax Care przygotował analizę przypadku zakupu auta w kredycie i leasingu. Wartość auta 60 tys. zł i 170 tys. zł przy następujących założeniach:
- pięcioletnia spłata,
- 5% - wysokość prowizji,
- wkład własny wynosi 10% (auto tańsze) i 20% (auto droższe);
- forma opodatkowania - podatek liniowy;
- auto to środkiem trwałym przez 5 lat.
Polecamy: Leasing czy kredyt na samochód
Dokumenty wymagane do zawarcia umowy leasingowej
Jednym z kluczowych atutów leasingu – szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym – jest ograniczenie formalności do jedynie niezbędnych. W praktyce oznacza to minimalną wymaganą liczbę dokumentów potrzebną do rozpatrzenia wniosku i podpisania umowy. Procedura uproszczona nazywana również lombardową, która stanowi największy atut dla firmy jest stosowany w większości wypadków. Jedynymi obwarowaniami do zastosowania tej procedury jest minimalna wysokość opłaty wstępnej (zwykle jest to 10%) i wartość netto leasingowanego pojazdu/pojazdów nie przekraczająca określonej kwoty (każda firma leasingowa jej wysokość określa indywidualnie we własnych procedurach).Aby wyleasingować samochód w procedurze uproszczonej potrzebne będą następujące dokumenty:
Polecamy: Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy leasingowej
Niezapłacona rata – jakie skutki?
Sprawy związane z zaległościami uregulowane są zawsze w ogólnych warunkach umowy leasingu (OWUL). Za opóźnienia naliczane są odsetki karne, których wysokość nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Firma leasingowa wysyła również monit/wezwanie do zapłaty, za które pobiera opłatę wymienioną w Tabeli Opłat i Prowizji.W wezwaniu do zapłaty leasingodawca wyznaczy dodatkowy termin na spłatę zaległej raty leasingowej (nie krótszy niż 7 dni). W przypadku braku wpłaty zaległości w dodatkowym terminie, leasingodawca będzie miał prawo wypowiedzieć umowę leasingu.
Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej
Wartość rezydualna i wykup auta
Zakończenie umowy leasingu powoduje, że jej przedmiot wyceniany jest w oparciu o wartość rezydualną. Czym ona jest?
Wartość rezydualna (ang. residual value), a inaczej mówiąc resztowa, to przewidywana wartość środka trwałego lub pozostałości po nim po okresie jego użyteczności (amortyzacji). Ustawa o rachunkowości odnosi się do wartości rezydualnej, mówiąc, iż możliwe jest ewentualne (a więc nieobowiązkowe) wzięcie pod uwagę ceny sprzedaży netto pozostałości po środku trwałym w momencie jego likwidacji.
Polecamy: Czym jest wartość rezydualna
Podstawową zasadą, którą powinien kierować się klient kupujący samochód używany jest pewne źródło pochodzenia samochodu. Dotychczas tego typ aut można było szukać w komisach, na giełdach lub u prywatnych sprzedawców. Coraz popularniejszym źródłem aut „z drugiej ręki” stają się również firmy leasingowe, który dysponują parkami aut pokontraktowych. Opcja ta obejmuje samochody eksploatowane przez firmy w trakcie trwania kontraktu na wynajem długoterminowy.
Polecamy: Czy warto inwestować w auta pokontraktowe
Opracował: Marcin Milewski
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.