Czy leasing konsumencki jest korzystniejszy od kredytu?
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 lipca w Polsce obowiązują nowe zasady rozliczania leasingu konsumenckiego zgodnie z ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
REKLAMA
Jest to bardzo dobra wiadomość, na którą zarówno firmy leasingowe, jak klienci indywidualni czekali od kilku lat. Jednak według nas ta częściowa zmiana prawa nie wystarczy do stworzenia nowego i znaczącego segmentu rynku leasingowego.
Kolejnym ważnym krokiem będzie z pewnością nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Wejdzie ona w życie prawdopodobnie jeszcze w grudniu tego roku i uporządkuje relacje między różnymi formami finansowania inwestycji konsumentów oraz precyzyjnie określi zasady współpracy między konsumentem a instytucją finansową w przypadku rzeczy nabywanej od dostawcy sprzętu.
Polecamy: Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?
REKLAMA
Ponadto należy zwrócić uwagę na znajomość leasingu konsumenckiego wśród samych konsumentów, która obecnie jest na niskim poziomie. W tym aspekcie zdecydowanie różnimy się od naszych europejskich sąsiadów, gdzie produkt ten cieszy się sporą popularnością, a jego udział w rynku leasingowym stanowi ok. 30%. Aby nasz rynek zbliżył się do tego poziomu, niezbędna jest zatem nie tylko zmiana prawa, ale także odpowiednia akcja informacyjno-edukacyjna przeprowadzona przez całą branżę leasingową.
Jeśli chodzi o popyt na leasing konsumencki, to w pierwszych miesiącach na pewno nie będzie on znaczący, jednak z czasem nowy produkt może okazać się atrakcyjną alternatywą dla kredytu.
Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, leasing jest łatwiejszy do uzyskania, ponieważ naturalnym zabezpieczeniem spłaty wierzytelności firmy leasingowej jest sam środek trwały, stąd stosowane przez leasingodawcę zabezpieczenia są dużo mniejsze niż w przypadku kredytu bankowego.
Również samo załatwienie formalności w przypadku leasingu powinno być krótsze.
Zalety leasingu konsumenckiego
Po drugie, leasing konsumencki może być bardziej opłacalny od kredytu choćby dlatego, że leasingodawcy są w stanie wynegocjować od producentów, ubezpieczycieli czy dostawców usług korzystniejsze warunki finansowe niż pojedynczy nabywca.
Poza tym zainteresowani klienci mogą skorzystać z wielu usług dodatkowych, takich jak karty paliwowe, serwis czy też wymiana opon.
Jednak to, która forma finansowania będzie atrakcyjniejsza dla konsumenta, będzie zależeć od samych ofert produktowych przygotowanych zarówno przez firmy leasingowe jak i przez banki, które z pewnością zareagują na pojawienie się na rynku usług finansowych nowego produktu dla osób indywidualnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.