reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Odliczenie VAT przy leasingu auta osobowego - porada

Odliczenie VAT przy leasingu auta osobowego - porada

Firmy zainteresowane zakupem samochodu do firmy mogą to zrobić w różny sposób. W grę wchodzi wykorzystanie własnych środków, sięgnięcie po kredyt, a także podpisanie umowy leasingu operacyjnego. Ekspert wyjaśnia jakie są tajniki leasingu operacyjnego oraz analizuje czy jest on opłacalny.

Leasing operacyjny jest korzystny w przypadku przedsiębiorstw, które są na starcie swojej przygody z biznesem i nie mają wystarczających środków, aby kupić samochód na własność lub też mają problemy z uzyskaniem na ten cel kredytu. Leasing jest także korzystny z podatkowego punktu widzenia, szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca nabywa relatywnie drogie auto, którego cena przekracza 20 tys. euro. Opłaty leasingowe wraz z opłatą wstępną stanowią koszt uzyskania przychodu, który pomniejsza dochód do opodatkowania. Tym samym podatek do zapłaty jest znacznie niższy w porównaniu z zakupem na kredyt czy ze środków własnych.

Samochód osobowy? Odliczysz nie więcej niż 6 tys. zł

Bez względu jednak na to, czy jest to leasing czy kredyt przedsiębiorca musi liczyć się z ograniczenia w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług. W przypadku  podatników użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od raty udokumentowanych fakturą, jednakże suma kwot odliczonego podatku w całym okresie użytkowania samochodu dotycząca jednego samochodu nie może przekroczyć 6 tys. zł.

Innymi słowy, jeśli umowa leasingu została zawarta na dwa lata, a podatnik otrzymuje co miesiąc fakturę od leasingodawcy, odlicza tylko 60% VAT ujętego na fakturze pamiętając jednak, że przez całe dwa lata suma odliczonego VAT-u nie przekroczyć 6 tys. zł. Jest to przepis, który zmniejsza opłacalność zakupu samochodów osobowych. Dlatego warto pamiętać o możliwościach optymalizacji odliczenia tego podatku.

Polecamy: Czym jest wynajem średnioterminowy

Umowa na dodatkowe usługi

Ograniczenie w odliczeniu VAT dotyczy płatności wynikających z zawartej przez przedsiębiorcę umowy leasingu z firmą leasingową. Są to przede wszystkim raty oraz opłata wstępna. Można sobie jednak wyobrazić, że firma leasingowa będzie świadczyła inne (dodatkowe) usługi na rzecz leasingobiorcy potwierdzone odrębną umową. Przykładowo mogą to być usługi zarządzania flotą samochodową (działania związane z procesem zakupu samochodów, które zostaną później oddane w leasing, wsparcie w wyborze floty, analizy pojazdów w danej klasie, zamówienie pojazdów u dealera/producenta, rejestracja pojazdów, przygotowanie pojazdów do wydania użytkownikom, wydanie pojazdów). Czy w tym przypadku będzie nadal obowiązywał limit odliczenia VAT? Z takim pytaniem zwróciła się do organu podatkowego jedna z firm.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak odliczyć VAT przy leasingu auta osobowego?
Jak odliczyć VAT przy leasingu auta osobowego?

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama