REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odliczenie VAT przy leasingu auta osobowego - porada

Jak odliczyć VAT przy leasingu auta osobowego?
Jak odliczyć VAT przy leasingu auta osobowego?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy zainteresowane zakupem samochodu do firmy mogą to zrobić w różny sposób. W grę wchodzi wykorzystanie własnych środków, sięgnięcie po kredyt, a także podpisanie umowy leasingu operacyjnego. Ekspert wyjaśnia jakie są tajniki leasingu operacyjnego oraz analizuje czy jest on opłacalny.

Leasing operacyjny jest korzystny w przypadku przedsiębiorstw, które są na starcie swojej przygody z biznesem i nie mają wystarczających środków, aby kupić samochód na własność lub też mają problemy z uzyskaniem na ten cel kredytu. Leasing jest także korzystny z podatkowego punktu widzenia, szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca nabywa relatywnie drogie auto, którego cena przekracza 20 tys. euro. Opłaty leasingowe wraz z opłatą wstępną stanowią koszt uzyskania przychodu, który pomniejsza dochód do opodatkowania. Tym samym podatek do zapłaty jest znacznie niższy w porównaniu z zakupem na kredyt czy ze środków własnych.

REKLAMA

Samochód osobowy? Odliczysz nie więcej niż 6 tys. zł

REKLAMA

Bez względu jednak na to, czy jest to leasing czy kredyt przedsiębiorca musi liczyć się z ograniczenia w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług. W przypadku  podatników użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od raty udokumentowanych fakturą, jednakże suma kwot odliczonego podatku w całym okresie użytkowania samochodu dotycząca jednego samochodu nie może przekroczyć 6 tys. zł.

Innymi słowy, jeśli umowa leasingu została zawarta na dwa lata, a podatnik otrzymuje co miesiąc fakturę od leasingodawcy, odlicza tylko 60% VAT ujętego na fakturze pamiętając jednak, że przez całe dwa lata suma odliczonego VAT-u nie przekroczyć 6 tys. zł. Jest to przepis, który zmniejsza opłacalność zakupu samochodów osobowych. Dlatego warto pamiętać o możliwościach optymalizacji odliczenia tego podatku.

Polecamy: Czym jest wynajem średnioterminowy

Umowa na dodatkowe usługi

REKLAMA

Ograniczenie w odliczeniu VAT dotyczy płatności wynikających z zawartej przez przedsiębiorcę umowy leasingu z firmą leasingową. Są to przede wszystkim raty oraz opłata wstępna. Można sobie jednak wyobrazić, że firma leasingowa będzie świadczyła inne (dodatkowe) usługi na rzecz leasingobiorcy potwierdzone odrębną umową. Przykładowo mogą to być usługi zarządzania flotą samochodową (działania związane z procesem zakupu samochodów, które zostaną później oddane w leasing, wsparcie w wyborze floty, analizy pojazdów w danej klasie, zamówienie pojazdów u dealera/producenta, rejestracja pojazdów, przygotowanie pojazdów do wydania użytkownikom, wydanie pojazdów). Czy w tym przypadku będzie nadal obowiązywał limit odliczenia VAT? Z takim pytaniem zwróciła się do organu podatkowego jedna z firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy w ramach interpretacji prawa podatkowego odpowiedział  (interpretacja indywidualna z 28 lutego 2011r., IPPP1-443-1280/10-3/EK), że ustawodawca ograniczył prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku użytkowania samochodów osobowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze do 60% (nie więcej jednak niż 6.000 zł) podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. W cytowanym przepisie, ustawodawca wskazuje na czynsz (ratę), a więc nazwę używaną do określenia opłaty za używanie samochodu na podstawie umowy leasingu. W drugiej kolejności ustawodawca wskazuje na „inne płatności wynikające z zawartej umowy”. Jednak ustawodawca wskazał na „inne płatności” co potwierdza, że jego intencją jest aby przepis znalazł zastosowanie do wszystkich płatności jakie zostały wskazane w tej umowie, czyli umowie leasingu. Natomiast w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dwoma odrębnymi umowami tj. umową leasingu operacyjnego pojazdów i umową o świadczenie dodatkowych usług. Decyzją stron transakcji było oddzielne uregulowanie kwestii leasingu i dodatkowych usług – tj. usług zarządzania flotą. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nie nabywa od leasingodawcy jednej usługi, lecz leasingodawca zapewnia Wnioskodawcy dwa odrębne świadczenia, tj. leasing operacyjny samochodów oraz usługi związane z zarządzaniem flotą tychże pojazdów. Zatem zastosowanie ograniczenia, wynikającego z przepisu art. 3 ust. 6 ustawy nie będzie miało zastosowania do usług świadczonych na podstawie odrębnej umowy o zarządzaniu flotą samochodów o której mowa we wniosku.

W rezultacie należy stwierdzić, że podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług zarządzania flotą samochodów w odniesieniu do tych samochodów podlega odliczeniu na zasadach ogólnych (w całości). W tym przypadku limit 6 tys. zł nie będzie obowiązywał.

Kiedy limit znów obowiązuje?

Po zakończonej umowie leasingu przedsiębiorca może wykupić wcześniej leasingowane auto. Pojawia więc pytanie w jakiej wysokości podatnik będzie mógł odliczyć VAT z tytułu wykupu auta? Z uwagi na to, że wykup poleasingowego auta jest odrębną czynnością – dostawą towaru, przedsiębiorca nabywa prawo do odliczenia podatku VAT na nowo. Z uwagi jednak, że jest to samochód osobowy, będzie mu przysługiwało prawo odliczenia 60% podatku naliczonego w kwocie nie większej niż 6 tys. zł. Potwierdzają to liczne interpretacje. Jako przykład można podać interpretację z 11 kwietnia 2011, (ILPP2/443-29/11-4/MR).

Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził w niej, że leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. W kontekście powyższego należy więc przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – nie związaną z samą umową leasingu. W związku z tym, skoro wykup przedmiotu leasingu (samochodu osobowego) jest odrębną czynnością – dostawą towaru – nie związaną z samą umową leasingu, to od tej czynności będzie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia 60% kwoty podatku należnego, nie więcej niż 6.000 zł – wynikającej z faktury zakupu przedmiotowego pojazdu.

Polecamy: Umowa leasingu - porada

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA