REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing - alternatywa dla zakupu gotówkowego

Agnieszka Ruder Członek Zarządu, Dyrektor Działu Usług Księgowych w FPA Group
Umowa leasingu
Umowa leasingu

REKLAMA

REKLAMA

Leasing to w praktyce najlepszy sposób na pozyskanie środka trwałego bez poniesienia jednorazowo nakładów finansowych. Jest to niezawodny element finansowy przy problemach z przepływami gotówkowymi.

REKLAMA

Przy rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej lub przy jej rozszerzaniu warto wnikliwe przeanalizować sytuację finansową i zastanowić się nad zdolnością kredytową. W odróżnieniu od zakupu środka trwałego w kredycie właścicielem przedmiotu leasingu pozostaje firma leasingowa. Słowo leasing wywodzi się z angielskiego czasownika to lease, tłumacząc go oznacza wynająć lub wydzierżawić.

REKLAMA

W trakcie prowadzenia działalności często zadajemy sobie pytanie czy wstrzymać wydatki na nowy sprzęt i wyposażenie czy uwolnić swoje rezerwy finansowe na te wydatki, czy zachować je na wynagrodzenia i bieżące rachunki np. media, czynsz, materiały biurowe. Wtedy jako alternatywę dla wydatków gotówkowych warto rozważyć możliwość leasingu. Teoretycznie przedmiot wzięty w leasing będzie droższy niż zakupiony za gotówkę, ale unikniemy jednorazowego wydatku przez co zachowamy rezerwę gotówkową. Rozłożymy obciążenie na okres od 1 do 3 lat oraz podwyższymy koszty uzyskania przychodu.

Polski Kodeks cywilny (art. 709) określa umowę leasingową w następujący sposób:” Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu, w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego”

Produkty leasingowe:

  • Leasing finansowy

REKLAMA

Polega na automatycznym przeniesieniu własności środka trwałego na leasingobiorcę po spłacie wszystkich rat leasingowych. Rata leasingowa podzielona jest na część kapitałową i odsetkową. Część odsetkowa jest kosztem uzyskania przychodu u leasingobiorcy a rata kapitałowa obniża zysk po opodatkowaniu (jak kapitał przy operacji kredytowej).

Podatek VAT jest naliczany jednorazowo od pełnej wartości przedmiotu leasingu. Koszy amortyzacji, remontów i konserwacji przedmiotu leasingu ponosi leasingobiorca. Odstąpienie od tego typu umowy łączy się z zapłatą odszkodowania dla leasingodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Leasing operacyjny

Polega na czasowym przekazaniu leasingobiorcy w użytkowanie środka trwałego. Raty i odsetki są w całości zaksięgowane do kosztów uzyskania przychodów. VAT naliczany jest od każdej raty leasingowej. Koszty amortyzacji, remontów i konserwacji ponosi leasingodawca. Wykup przedmiotu leasingu następuje za wartość niższą od wartości rynkowej. Istnieje możliwość odstąpienia od umowy przed okresem jej wygaśnięcia.

  • Leasing zwrotny

Mało popularny ponieważ polega on na odkupieniu posiadanego środka trwałego przez firmą leasingową. Zmienia się właściciel przedmiotu natomiast najemca pozostaje ten sam.

Na polskim rynku słowo leasing kojarzy się gównie z leasingiem samochodu. Prawie 60% umów to umowy na zakup środków transportu.

Jednocześnie wiele firm przekonuje się do leasingu maszyn biurowych np. xero, drukarki. Zakup tego typu produktów obniża w przedsiębiorstwie koszty tonerów, serwisu. Tak więc przed wyborem formy leasingu muszą być brane zarówno korzyści  (szybkie pozyskanie środka trwałego, rozłożenie gotówki w czasie) i czynniki panujące w firmie (aktualna sytuacja finansowa, cash-flow, prognoza finansowa na okres leasingu).

Nie ma praktycznie istotnej różnicy między leasingiem a zakupem w kredycie. Nie ma istotnych różnic w oprocentowaniu. Natomiast zalety leasingu to szybka procedura zawierania umowy, brak prowizji, mniej formalności, brak obowiązkowego wkładu własnego oraz zabezpieczeń.

Jaką wybrać firmę leasingową?

Pamiętajmy, że leasigodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu, a w razie jej upadłości komornik może odebrać, zająć przedmiot leasingu spłacony nawet do 80%. Tak więc najlepiej wybrać firmę stabilną, powiązaną z bankiem kapitałowo. Prawie 90% firm leasingowych zrzeszonych jest w Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Natomiast musimy zwrócić szczególną uwagę na podpisywane umowy, pamiętajmy, że nie są wolne od wad.

Rynek firm leasingowych w Europie

Warunki umowy leasingowej muszą spełniać wymogi ustawowe. W przypadku większej wartości przedmiotu leasingu możemy liczyć na niestandardową umowę, dostosowaną do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę?

  1. dokładnie czytamy umowę, jeżeli jest ona obszerna i skomplikowana to przekażmy ją prawnikowi,
  2. na wstępie otrzymujemy OWL- ogólne warunki leasingu, umowa „właściwa” zawiera więcej szczegółów i informacji na temat dodatkowych opłat,
  3. analizujmy dodatkowe opłaty np. za zmianę działalności firmy, za zmiany w dowodzie rejestracyjnym, zezwolenie na wyjazd za granicę, za wznowienie umowy (w przypadku rozwiązania umowy z tytułu nieterminowych wpłat rat leasingowych), za powstałe szkody z winy leasingobiorcy (opłaty sięgają od 1000 do 2000 zł.)

Leasing: krok po kroku

Co stanie się  w przypadku braku możliwości spłaty rat leasingowych gdy pojawią się problemy finansowe w firmie. Przed przewidywanym opóźnieniem  najpierw należy powiadomić leasingodawcę a następnie wynegocjować np. 1-2 miesięczną karencję spłaty. W przypadku niewywiązania się z umowy, leasingodawca uruchamia szybkie procedury egzekucyjne (zwrot przedmiotu leasingu), które są krótsze niż w przypadku kredytu. Leasingobiorca traci zarówno środek trwały i koszty (raty) oraz ponosi dodatkowe opłaty.

Pułapki leasingu

Wszystkie powyższe aspekty musimy rozpatrzyć przed podpisaniem umowy aby skalkulować opłacalność tego rodzaju finansowania. Przed podjęciem decyzji o leasingu warto zasięgnąć również opinii doradców w tej branży aby leasing w 100% był korzystną alternatywą dla zakupu gotówkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA