Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 r. w updof i updop pojawi się nowe odliczenie od podstawy opodatkowania (nowo dodane art. 26e updof i art. 18d updop).
REKLAMA
Uprawnieni do odliczenia. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania część kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Ustawodawca określił te koszty jako „koszty kwalifikowane”. Przy czym wydatki, które można uznać za kwalifikowane, wymieniono w samych ustawach.
Prawo do odliczenia nie będzie przysługiwało jedynie tym przedsiębiorcom, którzy w roku podatkowym prowadzili działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
Koszty podlegające odliczeniu. Odliczeniu będą podlegały koszty kwalifikowane poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku badań podstawowych z odliczenia można skorzystać jedynie, gdy badania te będą prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową. W praktyce odliczenie obejmie m.in. wydatki na opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych. Koszty kwalifikowane będą podlegały odliczeniu, jeżeli nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Maksymalna wielkość odliczeń. Odliczenie nie będzie równe kwocie poniesionych wydatków. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania:
● 30% kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,
● 20% pozostałych kosztów – w przypadku mikro, małych albo średnich przedsiębiorców, oraz
● 10% pozostałych kosztów – w przypadku przedsiębiorców nieuprawnionych do odliczeń w wysokości 20% tzw. pozostałych kosztów.
Takie pozostałe koszty mogą stanowić np. wydatki na nabycie surowców i materiałów, ekspertyz, usług doradczych, wyników badań naukowych, czy odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej związane z działalnością badawczo-rozwojową. Do pozostałych kosztów będą się również zaliczały odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
Moment dokonania odliczenia. Odliczenia przedsiębiorcy będą mogli dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Natomiast w sytuacji gdy przedsiębiorca poniesie za rok podatkowy stratę lub wielkość jego dochodu będzie niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia będzie mógł dokonać w kolejnych latach podatkowych. W takich przypadkach odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – można będzie dokonać w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Ewidencjonowanie wydatków do odliczenia. Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy będą chcieli skorzystać z omawianego odliczenia, są obowiązani w ewidencji rachunkowej wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Nowe definicje. Warto zauważyć, że ustawa wprowadza do ustaw o podatku dochodowym definicje:
● działalności badawczo-rozwojowej,
● badań naukowych i
● prac rozwojowych.
To na podstawie tych definicji przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy ponoszone przez nich wydatki uprawniają do skorzystania z opisanego odliczenia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Nowe odliczenia od podatku dochodowego – wydatki na działalność badawczo-rozwojową
W artykule m.in.:
- Likwidacja ulgi technologicznej
- Zniesienie opodatkowania aportów własności intelektualnej i przemysłowej
- Preferencje podatkowe dla inwestorów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.