reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego

Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy podatku dochodowego dostaną nową możliwość odliczania od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową w swoich firmach (tzw. koszty kwalifikowane).

Od 1 stycznia 2016 r. w updof i updop pojawi się nowe odliczenie od podstawy opodatkowania (nowo dodane art. 26e updof i art. 18d updop).

Uprawnieni do odliczenia. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania część kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Ustawodawca określił te koszty jako „koszty kwalifikowane”. Przy czym wydatki, które można uznać za kwalifikowane, wymieniono w samych ustawach.

Prawo do odliczenia nie będzie przysługiwało jedynie tym przedsiębiorcom, którzy w roku podatkowym prowadzili działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Koszty podlegające odliczeniu. Odliczeniu będą podlegały koszty kwalifikowane poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku badań podstawowych z odliczenia można skorzystać jedynie, gdy badania te będą prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową. W praktyce odliczenie obejmie m.in. wydatki na opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych. Koszty kwalifikowane będą podlegały odliczeniu, jeżeli nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Maksymalna wielkość odliczeń. Odliczenie nie będzie równe kwocie poniesionych wydatków. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania:

● 30% kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,

● 20% pozostałych kosztów – w przypadku mikro, małych albo średnich przedsiębiorców, oraz

● 10% pozostałych kosztów – w przypadku przedsiębiorców nieuprawnionych do odliczeń w wysokości 20% tzw. pozostałych kosztów.

Takie pozostałe koszty mogą stanowić np. wydatki na nabycie surowców i materiałów, ekspertyz, usług doradczych, wyników badań naukowych, czy odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej związane z działalnością badawczo-rozwojową. Do pozostałych kosztów będą się również zaliczały odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Moment dokonania odliczenia. Odliczenia przedsiębiorcy będą mogli dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Natomiast w sytuacji gdy przedsiębiorca poniesie za rok podatkowy stratę lub wielkość jego dochodu będzie niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia będzie mógł dokonać w kolejnych latach podatkowych. W takich przypadkach odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – można będzie dokonać w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Ewidencjonowanie wydatków do odliczenia. Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy będą chcieli skorzystać z omawianego odliczenia, są obowiązani w ewidencji rachunkowej wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Nowe definicje. Warto zauważyć, że ustawa wprowadza do ustaw o podatku dochodowym definicje:

● działalności badawczo-rozwojowej,

● badań naukowych i

● prac rozwojowych.

To na podstawie tych definicji przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy ponoszone przez nich wydatki uprawniają do skorzystania z opisanego odliczenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Nowe odliczenia od podatku dochodowego – wydatki na działalność badawczo-rozwojową

W artykule m.in.:

  • Likwidacja ulgi technologicznej
  • Zniesienie opodatkowania aportów własności intelektualnej i przemysłowej
  • Preferencje podatkowe dla inwestorów
reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 02.12.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego. /fot. Fotolia
Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego. /fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama