REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie sp. z o.o. bez zapłaty podatku dochodowego

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Dofinansowanie sp. z o.o. bez zapłaty podatku dochodowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy spółka przechodzi czasowe problemy rozwiązaniem mogą okazać się dopłaty od wspólników wolne od podatku dochodowego, ale tylko po spełnieniu określonych warunków. Jakich?

Warunek zwolnienia z podatku dochodowego

Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzebą jej dokapitalizowania, koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych czy nawet pokrycia straty finansowej spółki!

REKLAMA

Jednak, jako dopłaty w rozumieniu kodeksu spółek handlowych mogą być traktowane tylko sumy wpłacone do spółki zgodnie przepisami art. 177 i 178 KSH!

Przykład

Uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników jednej ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością postanowiono, że strata spółki zostanie pokryta poprzez dopłaty w kwocie ponad 600.000,00 zł. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w odpowiedzi na złożony wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, uznał, że spółka musi odprowadzić od tej kwoty podatek (tak: Interpretacja indywidualna z dnia 3 września 2021 r., 0111-KDIB2-1.4010.242.2021.2.AR) Dlaczego? Otóż spółka ta nie spełniła warunków wymaganych przepisami kodeksu spółek handlowych.

Warunek nr 1: umowa spółki

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, to umocowanie do wniesienia dopłat w umowie spółki z o.o. W umowie spółki musi wprost znajdować się zobowiązanie do wniesienia dopłat przez wspólników. Co w przypadku, gdy umowa nie stanowi o dopłatach? W takiej sytuacji można oczywiście zmienić umowę spółki. 

Warunek nr 2: wysokość i proporcja dopłat

Jeżeli w umowie znajduje się podstawa do wniesienia do spółki dopłat, to umowa ta musi także wskazywać maksymalną wysokość dopłat poprzez wskazanie ich liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. 

Warunek nr 3: uchwała wspólników

Przewidziany w umowie spółki obowiązek dokonania dopłaty realizuje się dopiero po podjęciu uchwały wspólników bezwzględną większością głosów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie wiesz jak taka uchwała powinna zostać skonstruowana, zachęcam do skorzystania z gotowego wzoru, do którego link zamieszczam tutaj: https://adwokatmalgorzatadus.v.1cart.eu/pl/product/N6apD/wzor-uchwaly-o-nalozeniu-doplat-na-wspolnikow-sp.-z-o.o.

Jaka korzyść?

REKLAMA

Jeżeli wszystkie wymienione warunki zostaną spełnione i spółka otrzyma środki finansowe od wspólników, to nie będą one podlegały opodatkowaniu jako przychód spółki. Ta korzyść odróżnia dopłaty od chociażby pożyczek udzielanych spółce przez wspólników. 

Art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT: Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy. 

Zwrot dopłat

Pomimo, że dopłaty na gruncie podatkowym zdecydowanie różnią się od pożyczki to możliwy jest ich zwrot. W tym celu konieczne jest jednak spełnienie trzech warunków:

Warunek nr 1: spółka nie wykazuje straty

Jeżeli spółka wykazuje stratę, a nie posiada środków finansowych na jej pokrycie, to dopłaty nie mogą zostać zwrócone. 

Warunek nr 2: uchwała wspólników

Wspólnicy muszą podjąć uchwałę w przedmiocie zwrotu dopłat precyzując termin i kwotę zwrotu. 

Warunek nr 3: ogłoszenie

Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Oczywiście termin ten może zostać zmieniony umową spółki.

Jaka korzyść?

Zwrot dopłat podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, zarówno na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i prawnych.

Art. 12 ust. 4 pkt 21 CIT: Do przychodów nie zalicza się: zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Art. 21 ust. 1 pkt 51 PIT: przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Co więcej, sprzedaż udziałów nie ma wpływu na zwolnienie z opodatkowania nabywcy udziałów. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 maja 2011 r. (II FSK 65/10) uznał, że „zwolnienie dotyczy wspólników, którzy wnieśli dopłaty do udziałów, oraz ich następców prawnych z tytułu nabycia udziałów”.

Adwokat Małgorzata Duś

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 05 sierpnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA