REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie sp. z o.o. bez zapłaty podatku dochodowego

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Dofinansowanie sp. z o.o. bez zapłaty podatku dochodowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy spółka przechodzi czasowe problemy rozwiązaniem mogą okazać się dopłaty od wspólników wolne od podatku dochodowego, ale tylko po spełnieniu określonych warunków. Jakich?

Warunek zwolnienia z podatku dochodowego

Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzebą jej dokapitalizowania, koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych czy nawet pokrycia straty finansowej spółki!

REKLAMA

Jednak, jako dopłaty w rozumieniu kodeksu spółek handlowych mogą być traktowane tylko sumy wpłacone do spółki zgodnie przepisami art. 177 i 178 KSH!

Przykład

Uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników jednej ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością postanowiono, że strata spółki zostanie pokryta poprzez dopłaty w kwocie ponad 600.000,00 zł. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w odpowiedzi na złożony wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, uznał, że spółka musi odprowadzić od tej kwoty podatek (tak: Interpretacja indywidualna z dnia 3 września 2021 r., 0111-KDIB2-1.4010.242.2021.2.AR) Dlaczego? Otóż spółka ta nie spełniła warunków wymaganych przepisami kodeksu spółek handlowych.

Warunek nr 1: umowa spółki

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, to umocowanie do wniesienia dopłat w umowie spółki z o.o. W umowie spółki musi wprost znajdować się zobowiązanie do wniesienia dopłat przez wspólników. Co w przypadku, gdy umowa nie stanowi o dopłatach? W takiej sytuacji można oczywiście zmienić umowę spółki. 

Warunek nr 2: wysokość i proporcja dopłat

Jeżeli w umowie znajduje się podstawa do wniesienia do spółki dopłat, to umowa ta musi także wskazywać maksymalną wysokość dopłat poprzez wskazanie ich liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. 

Warunek nr 3: uchwała wspólników

Przewidziany w umowie spółki obowiązek dokonania dopłaty realizuje się dopiero po podjęciu uchwały wspólników bezwzględną większością głosów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie wiesz jak taka uchwała powinna zostać skonstruowana, zachęcam do skorzystania z gotowego wzoru, do którego link zamieszczam tutaj: https://adwokatmalgorzatadus.v.1cart.eu/pl/product/N6apD/wzor-uchwaly-o-nalozeniu-doplat-na-wspolnikow-sp.-z-o.o.

Jaka korzyść?

REKLAMA

Jeżeli wszystkie wymienione warunki zostaną spełnione i spółka otrzyma środki finansowe od wspólników, to nie będą one podlegały opodatkowaniu jako przychód spółki. Ta korzyść odróżnia dopłaty od chociażby pożyczek udzielanych spółce przez wspólników. 

Art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT: Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy. 

Zwrot dopłat

Pomimo, że dopłaty na gruncie podatkowym zdecydowanie różnią się od pożyczki to możliwy jest ich zwrot. W tym celu konieczne jest jednak spełnienie trzech warunków:

Warunek nr 1: spółka nie wykazuje straty

Jeżeli spółka wykazuje stratę, a nie posiada środków finansowych na jej pokrycie, to dopłaty nie mogą zostać zwrócone. 

Warunek nr 2: uchwała wspólników

Wspólnicy muszą podjąć uchwałę w przedmiocie zwrotu dopłat precyzując termin i kwotę zwrotu. 

Warunek nr 3: ogłoszenie

Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Oczywiście termin ten może zostać zmieniony umową spółki.

Jaka korzyść?

Zwrot dopłat podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, zarówno na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i prawnych.

Art. 12 ust. 4 pkt 21 CIT: Do przychodów nie zalicza się: zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Art. 21 ust. 1 pkt 51 PIT: przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Co więcej, sprzedaż udziałów nie ma wpływu na zwolnienie z opodatkowania nabywcy udziałów. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 maja 2011 r. (II FSK 65/10) uznał, że „zwolnienie dotyczy wspólników, którzy wnieśli dopłaty do udziałów, oraz ich następców prawnych z tytułu nabycia udziałów”.

Adwokat Małgorzata Duś

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 05 sierpnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA