REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie sp. z o.o. bez zapłaty podatku dochodowego

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Dofinansowanie sp. z o.o. bez zapłaty podatku dochodowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy spółka przechodzi czasowe problemy rozwiązaniem mogą okazać się dopłaty od wspólników wolne od podatku dochodowego, ale tylko po spełnieniu określonych warunków. Jakich?

Warunek zwolnienia z podatku dochodowego

Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzebą jej dokapitalizowania, koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych czy nawet pokrycia straty finansowej spółki!

REKLAMA

Jednak, jako dopłaty w rozumieniu kodeksu spółek handlowych mogą być traktowane tylko sumy wpłacone do spółki zgodnie przepisami art. 177 i 178 KSH!

Przykład

Uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników jednej ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością postanowiono, że strata spółki zostanie pokryta poprzez dopłaty w kwocie ponad 600.000,00 zł. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w odpowiedzi na złożony wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, uznał, że spółka musi odprowadzić od tej kwoty podatek (tak: Interpretacja indywidualna z dnia 3 września 2021 r., 0111-KDIB2-1.4010.242.2021.2.AR) Dlaczego? Otóż spółka ta nie spełniła warunków wymaganych przepisami kodeksu spółek handlowych.

Warunek nr 1: umowa spółki

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, to umocowanie do wniesienia dopłat w umowie spółki z o.o. W umowie spółki musi wprost znajdować się zobowiązanie do wniesienia dopłat przez wspólników. Co w przypadku, gdy umowa nie stanowi o dopłatach? W takiej sytuacji można oczywiście zmienić umowę spółki. 

Warunek nr 2: wysokość i proporcja dopłat

Jeżeli w umowie znajduje się podstawa do wniesienia do spółki dopłat, to umowa ta musi także wskazywać maksymalną wysokość dopłat poprzez wskazanie ich liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. 

Warunek nr 3: uchwała wspólników

Przewidziany w umowie spółki obowiązek dokonania dopłaty realizuje się dopiero po podjęciu uchwały wspólników bezwzględną większością głosów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie wiesz jak taka uchwała powinna zostać skonstruowana, zachęcam do skorzystania z gotowego wzoru, do którego link zamieszczam tutaj: https://adwokatmalgorzatadus.v.1cart.eu/pl/product/N6apD/wzor-uchwaly-o-nalozeniu-doplat-na-wspolnikow-sp.-z-o.o.

Jaka korzyść?

REKLAMA

Jeżeli wszystkie wymienione warunki zostaną spełnione i spółka otrzyma środki finansowe od wspólników, to nie będą one podlegały opodatkowaniu jako przychód spółki. Ta korzyść odróżnia dopłaty od chociażby pożyczek udzielanych spółce przez wspólników. 

Art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT: Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy. 

Zwrot dopłat

Pomimo, że dopłaty na gruncie podatkowym zdecydowanie różnią się od pożyczki to możliwy jest ich zwrot. W tym celu konieczne jest jednak spełnienie trzech warunków:

Warunek nr 1: spółka nie wykazuje straty

Jeżeli spółka wykazuje stratę, a nie posiada środków finansowych na jej pokrycie, to dopłaty nie mogą zostać zwrócone. 

Warunek nr 2: uchwała wspólników

Wspólnicy muszą podjąć uchwałę w przedmiocie zwrotu dopłat precyzując termin i kwotę zwrotu. 

Warunek nr 3: ogłoszenie

Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Oczywiście termin ten może zostać zmieniony umową spółki.

Jaka korzyść?

Zwrot dopłat podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, zarówno na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i prawnych.

Art. 12 ust. 4 pkt 21 CIT: Do przychodów nie zalicza się: zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Art. 21 ust. 1 pkt 51 PIT: przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Co więcej, sprzedaż udziałów nie ma wpływu na zwolnienie z opodatkowania nabywcy udziałów. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 maja 2011 r. (II FSK 65/10) uznał, że „zwolnienie dotyczy wspólników, którzy wnieśli dopłaty do udziałów, oraz ich następców prawnych z tytułu nabycia udziałów”.

Adwokat Małgorzata Duś

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 05 sierpnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA