| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zawiadomienie o wyborze formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy

Zawiadomienie o wyborze formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy

Do 22 lutego 2016 r. podatnicy podatku dochodowego, mający kalendarzowy rok podatkowy, którzy chcą wybrać kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, powinni złożyć zawiadomienie w urzędzie skarbowym. W artykule przedstawiamy, jakie są zalety i wady tych form rozliczeń oraz kto i po spełnieniu jakich warunków może z nich skorzystać.

Z kwartalnego lub uproszczonego sposobu wpłacania zaliczek mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PDOF) oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (PDOP). Warto zaznaczyć, że z tych metod rozliczeń mogą skorzystać także podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej i ustalający dochód na podstawie prowadzonych ksiąg. Przewiduje to dodany od 1 stycznia 2016 r. art. 44 ust. 14 updof.

Aby skorzystać z ww. form wpłacania zaliczek, konieczne jest złożenie pisemnego zawiadomienia o wybranej metodzie ich opłacania. Nie ma oficjalnych urzędowych druków, na których są składane zawiadomienia. Część urzędów skarbowych udostępnia jednak wzory druków, z których podatnik może skorzystać. Nie trzeba płacić żadnych opłat. Przykładowe wzory zawiadomień prezentujemy w dalszej części artykułu.

W 2016 r. termin złożenia tych zawiadomień przez podatników PDOF i podatników PDOP mających kalendarzowy rok podatkowy przypada na 22 lutego (ponieważ 20 lutego to sobota). Jeżeli podatnicy złożyli już takie zawiadomienie np. w 2015 r., nie muszą go składać ponownie. Złożone zawiadomienie odnosi skutek na kolejne lata. Z kolei podatnik, który w 2016 r. chciałby wrócić do podstawowej metody opłacania zaliczek, powinien złożyć zawiadomienie o rezygnacji ze stosowanej przez siebie metody do 22 lutego br. (art. 25 ust. 7a updop i art. 44 ust. 6d updof).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zawiadomienie o wyborze formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy – zaliczki uproszczone i kwartalne

W artykule m.in.:

  • Zawiadomienia o wyborze sposobu opłacania zaliczek
  • Zaliczki uproszczone – zasady rozliczania, zalety i wady
  • Wzór zawiadomienia o wyborze uproszczonej formy wpłaty zaliczek
  • Zaliczki kwartalne – zasady rozliczania, zalety i wady
  • Wzór zawiadomienia o wyborze uproszczonej formy wpłaty zaliczek

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawiadomienie o wyborze formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. /fot. Fotolia
Zawiadomienie o wyborze formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. /fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »