Kategorie

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego
Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Po czym poznać darowiznę?

Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego darowizna to „forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. Najważniejszą cechą tego typu świadczenia jest jego nieodpłatność. Co może być przyczyną przekazania darowizny? Wśród powodów można wymienić m.in.: udzielenie wsparcia osobie potrzebującej, chęć okazania dowodu wdzięczności, czy też po prostu sprawienia komuś przyjemności. Co ważne, bez względu na motyw darowizna po stronie obdarowanego będzie wywoływała określone skutki podatkowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiednich przepisów w zakresie konsekwencji otrzymania darowizny należy szukać w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z regulacjami zawartymi w tym akcie prawnym opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski tytułem m.in.: darowizny lub polecenia darczyńcy. Co istotne, wspomniana ustawa zawiera również informacje na temat zwolnień od opodatkowania.

Darowizna żywności bez VAT

Darowizny zwolnione z opodatkowania

Zwolnieniu z opodatkowania podlegają otrzymane od określonych grup podatników darowizny, które nie przekroczyły wskazanych wartości. Podatnik nie jest zobowiązany do zgłoszenia otrzymanego świadczenia w urzędzie skarbowym oraz zapłaty podatku w przypadku, gdy w ciągu 5 lat darowizna od jednej osoby nie przekroczyła wskazanych w poniższej tabeli wartości.

Grupa podatkowa

Osoby zaliczane do grupy

Kwota limitu darowizny

Pierwsza

małżonek (obecny, nie były)

małżonek w separacji

zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki)

wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie)

rodzeństwo

pasierb

ojczym

macocha

teściowie

zięć

synowa

9637 zł

Druga

zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek)

rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka),

zstępni i małżonkowie pasierbów

małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry)

rodzeństwo małżonków (np. brat żony - szwagier)

małżonkowie rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża)

małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka)

7276 zł

Trzecia

wszystkie pozostałe osoby, niezaliczone do pozostałych grup

4902 zł

Kiedy i jak zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Podkreślenia wymaga fakt, iż obowiązek zgłoszenia darowizny w urzędzie występuje jedynie w przypadku przekroczenia wskazanej wyżej kwoty zwolnionej z opodatkowania. W takim wypadku jeżeli otrzymane świadczenie pochodzi od osób najbliższych (I grupa podatkowa), zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Właściwym formularzem w tej sytuacji jest SD-Z2. Jeżeli zachowane zostaną wskazane terminy i dodatkowo darowizna będzie właściwie udokumentowana, wówczas podlega ona całkowitemu zwolnieniu z opodatkowania.

W przypadku darowizny od osoby z drugiej lub trzeciej grupy podatkowej ww. zwolnienie nie przysługuje. W takim wypadku konieczne jest zgłoszenie otrzymanej darowizny na formularzu SD-3.

Umowa darowizny samochodu

Dokumentowanie darowizny

Reklama

Jak zostało już wspomniane, darowizna, a raczej jej wartość zgłaszana do urzędu skarbowego za pomocą formularza SD-Z2, powinna zostać właściwie udokumentowana. Jeżeli jej przedmiot stanowią środki pieniężne, wówczas nie powinny wystąpić żadne trudności - wystarczy udokumentować fakt ich otrzymania na rachunek bankowy lub za pomocą przekazu pocztowego.

Więcej komplikacji może pojawić się przy wartościach niepieniężnych stanowiących przedmiot darowizny. W takim wypadku dokumentem potwierdzającym wartość otrzymanego świadczenia stanowi umowa darowizny.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Co jeśli nie zgłoszę darowizny?

Reklama

Niezgłoszenie w urzędzie skarbowym faktu otrzymania darowizny, jeżeli występuje taki obowiązek, wiąże się z określonymi konsekwencjami. Podatnikowi, który nie dopełni tego wymogu, grozi opodatkowanie karną 20 proc. stawką podatku (zwyczajowo podatek wynosi od 3-20 proc. - w zależności od kwoty nadwyżki ponad tę wolną od podatku oraz bliskości związku osoby obdarowanej i obdarowującej). Stanie się tak w przypadku, gdy obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika na okoliczność dokonania tej darowizny przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

Co więcej, niezależnie od wskazanej wyżej sankcyjnej stawki podatku podatnik, który nie zgłosił darowizny do urzędu skarbowego, powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową w wysokości zależnej od stopnia narażenia budżetu na uszczuplenie podatku.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.