| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Po czym poznać darowiznę?

Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego darowizna to „forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. Najważniejszą cechą tego typu świadczenia jest jego nieodpłatność. Co może być przyczyną przekazania darowizny? Wśród powodów można wymienić m.in.: udzielenie wsparcia osobie potrzebującej, chęć okazania dowodu wdzięczności, czy też po prostu sprawienia komuś przyjemności. Co ważne, bez względu na motyw darowizna po stronie obdarowanego będzie wywoływała określone skutki podatkowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiednich przepisów w zakresie konsekwencji otrzymania darowizny należy szukać w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z regulacjami zawartymi w tym akcie prawnym opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski tytułem m.in.: darowizny lub polecenia darczyńcy. Co istotne, wspomniana ustawa zawiera również informacje na temat zwolnień od opodatkowania.

Darowizna żywności bez VAT

Darowizny zwolnione z opodatkowania

Zwolnieniu z opodatkowania podlegają otrzymane od określonych grup podatników darowizny, które nie przekroczyły wskazanych wartości. Podatnik nie jest zobowiązany do zgłoszenia otrzymanego świadczenia w urzędzie skarbowym oraz zapłaty podatku w przypadku, gdy w ciągu 5 lat darowizna od jednej osoby nie przekroczyła wskazanych w poniższej tabeli wartości.

Grupa podatkowa

Osoby zaliczane do grupy

Kwota limitu darowizny

Pierwsza

małżonek (obecny, nie były)

małżonek w separacji

zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki)

wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie)

rodzeństwo

pasierb

ojczym

macocha

teściowie

zięć

synowa

9637 zł

Druga

zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek)

rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka),

zstępni i małżonkowie pasierbów

małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry)

rodzeństwo małżonków (np. brat żony - szwagier)

małżonkowie rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża)

małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka)

7276 zł

Trzecia

wszystkie pozostałe osoby, niezaliczone do pozostałych grup

4902 zł

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »