REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego
niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Po czym poznać darowiznę?

Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego darowizna to „forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. Najważniejszą cechą tego typu świadczenia jest jego nieodpłatność. Co może być przyczyną przekazania darowizny? Wśród powodów można wymienić m.in.: udzielenie wsparcia osobie potrzebującej, chęć okazania dowodu wdzięczności, czy też po prostu sprawienia komuś przyjemności. Co ważne, bez względu na motyw darowizna po stronie obdarowanego będzie wywoływała określone skutki podatkowe.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiednich przepisów w zakresie konsekwencji otrzymania darowizny należy szukać w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z regulacjami zawartymi w tym akcie prawnym opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski tytułem m.in.: darowizny lub polecenia darczyńcy. Co istotne, wspomniana ustawa zawiera również informacje na temat zwolnień od opodatkowania.

Darowizna żywności bez VAT

Darowizny zwolnione z opodatkowania

Zwolnieniu z opodatkowania podlegają otrzymane od określonych grup podatników darowizny, które nie przekroczyły wskazanych wartości. Podatnik nie jest zobowiązany do zgłoszenia otrzymanego świadczenia w urzędzie skarbowym oraz zapłaty podatku w przypadku, gdy w ciągu 5 lat darowizna od jednej osoby nie przekroczyła wskazanych w poniższej tabeli wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grupa podatkowa

Osoby zaliczane do grupy

Kwota limitu darowizny

Pierwsza

małżonek (obecny, nie były)

małżonek w separacji

zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki)

wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie)

rodzeństwo

pasierb

ojczym

macocha

teściowie

zięć

synowa

9637 zł

Druga

zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek)

rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka),

zstępni i małżonkowie pasierbów

małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry)

rodzeństwo małżonków (np. brat żony - szwagier)

małżonkowie rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża)

małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka)

7276 zł

Trzecia

wszystkie pozostałe osoby, niezaliczone do pozostałych grup

4902 zł

Kiedy i jak zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Podkreślenia wymaga fakt, iż obowiązek zgłoszenia darowizny w urzędzie występuje jedynie w przypadku przekroczenia wskazanej wyżej kwoty zwolnionej z opodatkowania. W takim wypadku jeżeli otrzymane świadczenie pochodzi od osób najbliższych (I grupa podatkowa), zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Właściwym formularzem w tej sytuacji jest SD-Z2. Jeżeli zachowane zostaną wskazane terminy i dodatkowo darowizna będzie właściwie udokumentowana, wówczas podlega ona całkowitemu zwolnieniu z opodatkowania.

W przypadku darowizny od osoby z drugiej lub trzeciej grupy podatkowej ww. zwolnienie nie przysługuje. W takim wypadku konieczne jest zgłoszenie otrzymanej darowizny na formularzu SD-3.

Umowa darowizny samochodu

Dokumentowanie darowizny

REKLAMA

Jak zostało już wspomniane, darowizna, a raczej jej wartość zgłaszana do urzędu skarbowego za pomocą formularza SD-Z2, powinna zostać właściwie udokumentowana. Jeżeli jej przedmiot stanowią środki pieniężne, wówczas nie powinny wystąpić żadne trudności - wystarczy udokumentować fakt ich otrzymania na rachunek bankowy lub za pomocą przekazu pocztowego.

Więcej komplikacji może pojawić się przy wartościach niepieniężnych stanowiących przedmiot darowizny. W takim wypadku dokumentem potwierdzającym wartość otrzymanego świadczenia stanowi umowa darowizny.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Co jeśli nie zgłoszę darowizny?

REKLAMA

Niezgłoszenie w urzędzie skarbowym faktu otrzymania darowizny, jeżeli występuje taki obowiązek, wiąże się z określonymi konsekwencjami. Podatnikowi, który nie dopełni tego wymogu, grozi opodatkowanie karną 20 proc. stawką podatku (zwyczajowo podatek wynosi od 3-20 proc. - w zależności od kwoty nadwyżki ponad tę wolną od podatku oraz bliskości związku osoby obdarowanej i obdarowującej). Stanie się tak w przypadku, gdy obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika na okoliczność dokonania tej darowizny przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

Co więcej, niezależnie od wskazanej wyżej sankcyjnej stawki podatku podatnik, który nie zgłosił darowizny do urzędu skarbowego, powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową w wysokości zależnej od stopnia narażenia budżetu na uszczuplenie podatku.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA