reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Co można zaliczyć do kosztów jednoosobowej firmy?

Co można zaliczyć do kosztów jednoosobowej firmy?

W jednoosobowej firmie możemy obniżyć swoje podatki pomniejszając przychody o koszty poniesione na ich uzyskanie. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w mieszkaniu, kosztami takimi mogą być opłaty eksploatacyjne. Co jeszcze możemy odliczyć od podatku?

Koszty podatkowe

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty podatkowe to te, które przedsiębiorca poniósł, żeby osiągnąć przychody, albo zachować lub zabezpieczyć źródło przychodów. Należy jednak pamiętać, że niektóre koszty, wymienione wyczerpująco w artykule 23 ustawy, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, jak na przykład wydatki na nabycie gruntów.

Aby dany nakład finansowy uznano za koszt uzyskania przychodu, podatnik musi wykazać związek tego wydatku z określoną działalnością i z powstaniem określonego przychodu. Dzięki temu podatek zostanie obniżony, ponieważ opodatkowaniu będzie podlegać kwota, od której odliczono koszty uzyskania przychodu. Im wyższe koszty, tym niższy podatek.

Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Pan Jan jest krawcem i kupił nową maszynę do szycia. Zapłaci więc podatek od dochodu pomniejszonego o koszt maszyny, która jest bezpośrednio związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Działalność w mieszkaniu

Często zdarza się, że miejscem wykonywania działalności gospodarczej prywatnego przedsiębiorcy jest jego własne mieszkanie. W tej sytuacji można przyjąć, że pomieszczenie takie jest środkiem trwałym i podlega amortyzacji. Jeżeli do prowadzenia działalności gospodarczej jest wykorzystywana tylko część nieruchomości, to, zgodnie z art. 22f ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu, odpowiadającej stosunkowi powierzchni wykorzystywanej na potrzeby firmy do całkowitej powierzchni pomieszczenia.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dodatkowe opłaty

Co więcej, jeśli prowadzimy firmę w domu, od podatku będziemy mogli odliczyć także koszty eksploatacyjne, takie jak czynsz, opłaty za wywóz śmieci, energię czy wodę. Aby to zrobić, musimy przeznaczyć określone pomieszczenie tylko i wyłącznie na naszą działalność gospodarczą.

 Pan Jan prowadzi zakład krawiecki w piwnicy swojego domu.

Firma w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

Koszty kształcenia

W kosztach podatkowych można też uwzględnić wydatki na dokształcanie się i podnoszenie kwalifikacji, na przykład szkolenia, kursy, studia podyplomowe, ale tylko wtedy, gdy kierunek kształcenia jest  ściśle związany z prowadzoną działalnością i gdy nakłady na edukację zostały poniesione już po rozpoczęciu działalności pod własną firmą.

Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na studia?

Podróże służbowe

Indywidualni przedsiębiorcy mogą też zaliczyć w poczet kosztów podatkowych wartość diet związanych z ich wyjazdami służbowymi, ale tylko w granicach limitu ustalonego w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej (z dnia 29 stycznia 2013, poz. 167), to znaczy do wysokości diet przysługujących pracownikom. Nie ma znaczenia ani rodzaj, ani miejsce wykonywania czynności, należy jednak pamiętać, że podróż służbową definiuje się jako bezpośrednie wykonywanie przez przedsiębiorcę zadań związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą poza siedzibą firmy – w Polsce lub za granicą.

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Luiza Szmyt

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama