Co można zaliczyć do kosztów jednoosobowej firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Koszty podatkowe
Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty podatkowe to te, które przedsiębiorca poniósł, żeby osiągnąć przychody, albo zachować lub zabezpieczyć źródło przychodów. Należy jednak pamiętać, że niektóre koszty, wymienione wyczerpująco w artykule 23 ustawy, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, jak na przykład wydatki na nabycie gruntów.
REKLAMA
Aby dany nakład finansowy uznano za koszt uzyskania przychodu, podatnik musi wykazać związek tego wydatku z określoną działalnością i z powstaniem określonego przychodu. Dzięki temu podatek zostanie obniżony, ponieważ opodatkowaniu będzie podlegać kwota, od której odliczono koszty uzyskania przychodu. Im wyższe koszty, tym niższy podatek.
Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów
Pan Jan jest krawcem i kupił nową maszynę do szycia. Zapłaci więc podatek od dochodu pomniejszonego o koszt maszyny, która jest bezpośrednio związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Działalność w mieszkaniu
Często zdarza się, że miejscem wykonywania działalności gospodarczej prywatnego przedsiębiorcy jest jego własne mieszkanie. W tej sytuacji można przyjąć, że pomieszczenie takie jest środkiem trwałym i podlega amortyzacji. Jeżeli do prowadzenia działalności gospodarczej jest wykorzystywana tylko część nieruchomości, to, zgodnie z art. 22f ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu, odpowiadającej stosunkowi powierzchni wykorzystywanej na potrzeby firmy do całkowitej powierzchni pomieszczenia.
Porozmawiaj o tym na naszym forum!
Dodatkowe opłaty
Co więcej, jeśli prowadzimy firmę w domu, od podatku będziemy mogli odliczyć także koszty eksploatacyjne, takie jak czynsz, opłaty za wywóz śmieci, energię czy wodę. Aby to zrobić, musimy przeznaczyć określone pomieszczenie tylko i wyłącznie na naszą działalność gospodarczą.
Pan Jan prowadzi zakład krawiecki w piwnicy swojego domu.
Firma w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu
Koszty kształcenia
W kosztach podatkowych można też uwzględnić wydatki na dokształcanie się i podnoszenie kwalifikacji, na przykład szkolenia, kursy, studia podyplomowe, ale tylko wtedy, gdy kierunek kształcenia jest ściśle związany z prowadzoną działalnością i gdy nakłady na edukację zostały poniesione już po rozpoczęciu działalności pod własną firmą.
Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na studia?
Podróże służbowe
Indywidualni przedsiębiorcy mogą też zaliczyć w poczet kosztów podatkowych wartość diet związanych z ich wyjazdami służbowymi, ale tylko w granicach limitu ustalonego w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej (z dnia 29 stycznia 2013, poz. 167), to znaczy do wysokości diet przysługujących pracownikom. Nie ma znaczenia ani rodzaj, ani miejsce wykonywania czynności, należy jednak pamiętać, że podróż służbową definiuje się jako bezpośrednie wykonywanie przez przedsiębiorcę zadań związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą poza siedzibą firmy – w Polsce lub za granicą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.