Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na studia?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
REKLAMA
Zatem kosztem uzyskania przychodów są wszystkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów i nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy.
Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła.
Polecamy: Wyprzedaż kolekcji na allegro nie przekonuje fiskusa
REKLAMA
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, poniesione przez podatników wydatki związane zarówno ze studiami magisterskimi (ILPB1/415-427/11-4/AA) jak i podyplomowymi (ILPB1/415-629/11-2/AA) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej pod warunkiem prawidłowego ich udokumentowania. Studia muszą być tematycznie związane z prowadzoną przez nas obecnie lub w przyszłości działalnością gospodarczą. Należy uważać, by wydatek związany z ponoszeniem czesnego nie został zakwalifikowany przez organy skarbowe jako wydatek służący podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia, a więc mający charakter osobisty, gdyż w konsekwencji nie może on stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził, że kosztami podatkowymi oprócz kosztów czesnego są także wydatki związane z zakupem podręczników fachowych, materiałów wykładowych, o ile będą odpłatne, oraz kosztów dojazdów (IPPB1/415-938/10-2/EC).
Warunkiem bezwzględnym, aby opłata za studia mogła być uznana za koszt podatkowy, jest prowadzenie działalności gospodarczej. Należy najpierw założyć firmę, a następnie ponosić koszty związane ze studiami. Warunek ten podkreślił także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdzając, że wydatki poniesione na studia przed rozpoczęciem prowadzenia działalności nie mogą obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, zatem nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w myśl art. 22 ustawy o PIT (IPPB1/415-937/10-2/EC).
Polecamy: Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy - czy można zaliczyć do kosztów?
Interpretacje indywidualne wydawane przez dyrektorów izb skarbowych potwierdzają, że wydatki poniesione w związku z podjęciem nauki na studiach licencjackich, magisterskich czy też podyplomowych trudno przypisać konkretnym przychodom. Jednak jako przydatne do wykonywania działalności gospodarczej, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Pamiętać także należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienia ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.